Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci ... se pare k eu n-am fost printre cei 90% norocosi ...care au scapat de virus in faza acuta ..cu toate k ..sincer nu prea cred in procentele astea ..in fine!! Am depistat boala in faza acuta ..binenetels ..dupa un trat standard... cu hepatoprotectoare si regim ..fara alcool si tutun ...n-am reusit sa elimin virusul ..ba din contra transaminazele au crescut ..ingrijorator!! 1). E normal sa astept 6 luni cu transaminazele 400 ..ptr deschiderea dosarului??? diagnosticul meu este hepatita b activa ..am trecut in faza cronica ..intre timp..! Mi s-a recomandat ...pegasis ...sau interferon! Ash dori daca se poate ...si daca cineva este documentat in acest domeniu ..sa-mi furnizeze si mie ..detalii privitoare la acest tratament!!!

Va multumesc anticipat!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor si sarbatori fericite in continuare! va rog sa ma ajuti cu un sfat, daca se poate. ma numesc elena,am 26 ani si de un an de zile am aflat ca sunt bolnava de hepatita b.

am inceput tratamentul cu pegasys din oct 2006 ( dosarul a fost aprobat doar pt 4 luni!!!!de cei de la casa de asigurari din bucuresti, nu stiu de ce, cu toate ca am avut o viremie fffff mare 2.500.000.000).

medicul de la fundeni mi-a recomandat sa fac o cerere la casa de asigurari sa-mi prelungeasca cu inca 2 luni tratamentul, insa nu stiu exact cum sa procedez, daca imi trebuie anumite analize, daca tb sa-mi refac viremia dupa astea 4 luni.

nici dr. nu stie exact ce tb sa fac si sunt in ceatza si eu si oarecum am intrat in panica pt. ca mai am o luna de zile de tratament si nu mai am cu ce sa continui.

daca cineva a fost in situatia mea , va rog sa ma indrumati si pe mine ce sa fac.

va multumesc anticipat . :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De regula dosarul se aproba pe 4 luni.Dar se poate prelungi,dupa ce ati efectuat analizele cerute de casa.Mediculde la Fundeni va intocmeste un nou dosar pe care-duceti la casa.Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea inca o intrebare ENTCAVIR-ul ..cand o sa fie aprobat ..aici la noi ...iar cine o sa beneficieze de el?!? K se pare ....nici de pegasys ....nu o sa am parte ..!Nu stiu daca e normal ..sa stau aproape doi ani ..cu transaminazele foarte mari ..peste 200 ...si nici macar sa nu-mi dea dosarul ptr Casa de asigurari ..!! Probabil sunt altii ..cu bani mai multi care asteapta ..mda in fine ...!! Punctie facuta ..ptr viremie se trage de timp k de obicei ...nu inteleg ..chiar nu mai cu spaga se poate rezolva in tzara noastra ?!? :lol:

Editat de Veronica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Veronica, sotul meu are hep. b cronica si a fost la spital la buc. acolo a facut viremia, punctia hepatica si transaminazele,iar rezultatele au fost urmatoarele:

tgp- 140

tg0-47

viremia-10 520 copii/ml

iar punctia inca nu am intrat in posesia ei, insa medicul ia spus telefonic ca ar fi afecatat ficatul dar e la limita inferioasa(ce o fi insemnand si asta)

insa, cand a fost sa facem dosarul medicul ne-a explicat ca nu este cazul ptr. ca ptr. aprobarea dosarului si nu numai chiar si ptr. organism e recomandat ca tratamentul sa se inceapa cand viremia este cel putin 100 000 copii/ml si cand transaminazele sunt marite o perioada de jumatate de an.......,asa ca stam cumintei acum , luam hepatoprotectoare si urmarin lunar transaminazele care au scazut sub suta, dar ba cresc ba scad si nu ne explicam ce le determina sa creasca.

parerea mea e ca nu tine de cati bani dai, ca si noi prima data am reactionat la fel, dupa care am gasit un medic care ne-a explicat ca nu e asta problema

....sper ca am reusit sa te lamuresc catusi de putin si sper sa scada cat mai repede transaminazele

sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua tuturor si sarbatori fericite in continuare! va rog sa ma ajuti cu un sfat, daca se poate. ma numesc elena,am 26 ani si de un an de zile am aflat ca sunt bolnava de hepatita b.

am inceput tratamentul cu pegasys din oct 2006 ( dosarul a fost aprobat doar pt 4 luni!!!!de cei de la casa de asigurari din bucuresti, nu stiu de ce, cu toate ca am avut o viremie fffff mare 2.500.000.000).

medicul de la fundeni mi-a recomandat sa fac o cerere la casa de asigurari sa-mi prelungeasca cu inca 2 luni tratamentul, insa nu stiu exact cum sa procedez, daca imi trebuie anumite analize, daca tb sa-mi refac viremia dupa astea 4 luni.

nici dr. nu stie exact ce tb sa fac si sunt in ceatza si eu si oarecum am intrat in panica pt. ca mai am o luna de zile de tratament si nu mai am cu ce sa continui.

daca cineva a fost in situatia mea , va rog sa ma indrumati si pe mine ce sa fac.

va multumesc anticipat . :airkiss:

Am si eu o intrebare , cum te-ai simtit pe toata perioada tratamentului ...???! Ai avut ceva efecte adverse?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC PT RASPUNSURI SI LA MULTI ANI PE ANUL ACESTA TUTURORSUNT DEJA IN LUNA A3-A DE TRATAMENT CU PEGASYS.POT SA SPUN CA MA SIMT FFFF OBOSITA, SE USUCA GURA, MI-A IESIT UN HERPES LA GURA, MA DOR OASELE, AM DURERI DE CAP.

PROBLEMA MEA ESTE CA NU AU SCAZUT DELOC TRANSAMINAZELE ( 70,50), INSA A CRESCUT PANA LA CER COLESTEROLUL TOTAL 250, TRIGLICERIDELE LA FEL 200, SI AU SCAZUT DESTUL DE MULT LEUCOCITELE SI TROMBOCITELE.

NU STIU DACA CASA O SA-MI MAI APROBE INCA 2 LUNI TRATAMENTUL/.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci ... se pare k eu n-am fost printre cei 90% norocosi ...care au scapat de virus in faza acuta ..cu toate k ..sincer nu prea cred in procentele astea ..in fine!! Am depistat boala in faza acuta ..binenetels ..dupa un trat standard... cu hepatoprotectoare si regim ..fara alcool si tutun ...n-am reusit sa elimin virusul ..ba din contra transaminazele au crescut ..ingrijorator!! 1). E normal sa astept 6 luni cu transaminazele 400 ..ptr deschiderea dosarului??? diagnosticul meu este hepatita b activa ..am trecut in faza cronica ..intre timp..! Mi s-a recomandat ...pegasis ...sau interferon! Ash dori daca se poate ...si daca cineva este documentat in acest domeniu ..sa-mi furnizeze si mie ..detalii privitoare la acest tratament!!!

Va multumesc anticipat!!!!

 

Incearca si un test SMART la Sp.Dr.Babes/Bucuresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×