Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

viteza de transfer intre calculatoare in retea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca am doua calculatoare legate in retea prin swici, placile de retea au amandoua 100 Mbs .

Atunci de ce viteza cu care trag de pe unul pe altul nu creste mai mult de 10 Mbs pls e careva care stie??? :surrender:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca am doua calculatoare legate in retea prin swici, placile de retea au amandoua 100 Mbs .

Atunci de ce viteza cu care trag de pe unul pe altul nu creste mai mult de 10 Mbs pls e careva care stie??? :surrender:

Incearca sa legi calculatoarele printr-un singur cablu, fara swici.Nu exista placi de retea de 100mbs, poate-i 10/100mbs, asta-i altceva

Editat de freemans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa legi calculatoarele printr-un singur cablu, fara swici.Nu exista placi de retea de 100mbs, poate-i 10/100mbs, asta-i altceva

 

Exista placi de retaea chiar si de 1000mbs (dar nu cred ca este cazul). Oricum asa cum ai spus switch-ul nu isi are rostul in acest caz doar dc se urmareste o extindere a LAN ului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa legi calculatoarele printr-un singur cablu, fara swici.Nu exista placi de retea de 100mbs, poate-i 10/100mbs, asta-i altceva

 

nu inteleg care e diferenta??? ma refeream la viteza maxima

 

Exista placi de retaea chiar si de 1000mbs (dar nu cred ca este cazul). Oricum asa cum ai spus switch-ul nu isi are rostul in acest caz doar dc se urmareste o extindere a LAN ului

 

Sunt legate prin swici pentru ca amandoua sunt conectate la internet.

 

Apropo am placa de retea 10/400 mbs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dears, corectati-ma daca gresesc, dar viteza de transfer nu este limitata de 4 chestii? Cablul folosit, viteza echipamentelor, si apoi a hardurilor. In cazul de fata, echipamentele (switch, placa de retea) suporta 100 mb/s; insa daca voi imi aratati un hard disk PATA ce scrie cu mai mult de 40 mb/s, eu ma inchin in fata lui. Plus cablul UTP, care e si el limitat, plus error correctionul, e logic sa ai o viteza mica.

Incearca sa cumperi placi de retea Gigabyte, SWITCH (nu swici) Gigabyte (toate 10/100/1000), si sa le legi cu fibra optica. Si pe compuri pui hdd de 15k rpm. Merge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dears, corectati-ma daca gresesc, dar viteza de transfer nu este limitata de 4 chestii? Cablul folosit, viteza echipamentelor, si apoi a hardurilor. In cazul de fata, echipamentele (switch, placa de retea) suporta 100 mb/s; insa daca voi imi aratati un hard disk PATA ce scrie cu mai mult de 40 mb/s, eu ma inchin in fata lui. Plus cablul UTP, care e si el limitat, plus error correctionul, e logic sa ai o viteza mica.

Incearca sa cumperi placi de retea Gigabyte, SWITCH (nu swici) Gigabyte (toate 10/100/1000), si sa le legi cu fibra optica. Si pe compuri pui hdd de 15k rpm. Merge?

 

hardul meu este http://www.westerndigital.com/en/products/....asp?DriveID=10 acolo scrie ca viteza de transfer este de 100 Mbs ????? tot nu am inteles care e prob

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai crede tot ce scrie pe siteuri si in reclame. Aia este viteza maxima teoretica, pe care nu o s-o atingi in viata ta :cheer:, doar ei in testele lor. Si eu am hard exact ca al tau, doar ca am 8MB cache; si viteza de transfer cand il bag in alt comp nu mi-a trecut niciodata de 40MB/s, asta in conditiile in care hardul master era pe SATA cu 16MB cache. Reiau: teoretic, reteaua merge cu 100 MB/s. Practic, din cauza tuturor echipamentelor interconectate, se produc asa-numitele 'gatuiri' (bottlenecks), si viteza reala scade simtitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok deci in 39 de secunde am copiat de pe o partitie pe alta 416 mb mda deci de fapt problema era alta va multumesc pt raspunsuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×