Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

Care poate descrie cum e dupa o moarte clinica?

Postări Recomandate

Sunt multe cazuri in care s-au intamplat asemenea lucruri (morti clinice) insa pana in prezent nu am auzit o descriere a acesteia >>> E careva care a trecut prin asta, sau care are cunostinte despre asa ceva?? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, am trecut prin asa ceva....

cand o sa am forta necesara am sa povestesc...

 

Ti-ai mai revenit??? :cheer: :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-ai mai revenit??? :cheer: :roll:

 

din moment ce posteaza ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E careva care a trecut prin asta, sau care are cunostinte despre asa ceva?? :cheer:

 

 

O femeie din Bucuresti mi-a povestit ca a fost clasata in aceasta categorie ca inima i s-a oprit pentru un timp mai indelungat, a fost declarata moarta clinica si pe urma sau intre timp readusa la viata. N-am intrebat nimic de la ea ca fuma prea mult mereu si bea to felul de alcool si nu puteam sa-i dau credit spuselor. Nici 3 ani n-a trait in State si a fost gasita moarta in casa unui roman care l-a luat cu el sa nu stea singura cine stie unde.

 

 

 

In Canada insa an vazut o fata care dupa un accident de masina a fost un timp oarecare fara oxigen la creier, a pierdut foarta multa sange dar au suflat in ea cu masina de ventilator sa revina, s-au vindecat vanataile. Ea sta intinsa pe un scaun cu rotile nu stiu cum este remodelat ca nu se misca corpul ei, este intepenita, i se da mancare doar prin burta in tub special infipt pentru acest scop la insistenta parintilor.

Pe gura s-ar sufoca imediat ca nu stie sa inghita sau amestece nimic si ar fugi pe plamini totul. Trebuie sa fie legata picoarele de carucior ca altfel le arunca in sus periodic si s-ar lovi sau ar rupe oasele cand le lasa in jos foarte brusc. Mai scoate o voce pe gura sau din gat de te sperii, parca un leu a intrat in casa si cand i se da mancarea, ii vine inapoi pe gura ca maica sa ii da multe insure sa nu slabeasca ca asa spera in totala recuperare, intr-o zi. Saraca fata din moarte a venit inapoi insa nu stie sa ne povesteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cand am ajuns in coma la spital se spune ca am fost cateva minute in moarte clinica... eu tin minte atat. "Zburam" cu usurinta printr'un "tunel" de lumina...si simteam o pace si o liniste de care in viata nu am avut parte.... nu exista cuvinte sa explic starea. .....

 

Insa nu stiu sa spun daca intr'adevar a fost moarte clinica... cert e ca inima s'a oprit... si cand am vazut, simtit eu toate astea ei de fapt se chinuiau sa ma readuca la viata...

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu la fel .

In '93 am fost operata si dintr-o legatura gresita, aveam un dren pe care mi-a curs mult sange si aproape m-au gasit moarta dupa 12 ore de la operatie( tin sa spun ca la reanimare unde m-au dus nu prea se uita nimeni la tine sa vada ce faci) si atunci am avut si eu zborul luminos,starea de beatitudine, fericirea ca voi parasi aceasta lume linistita, dar mi-au dat sange si atunci mi-am revenit, si m-au reoperat si aceasta este a doua mea viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu sh yo nijte cazuri.... bunicul meu a patzit asta..sh a zis k visa sau cv se intampla k era p un camp cu fori..colorate sh ff parfumate..sh a mers cv vreme sh cik a ajuns la o poarta unde era un batran kre nu ii dadea voie sa intre..crek daca intrea murea... :P o prietena d a tatalui meu a patzit sh ea asta...zicea k ajunsese intr`un tunel sh incepea sa vada o lumina ..sh la capat era o vruda moarta d a ei sh ii zicea k nu e timpul....sh apoi shi a revennit ...tatal unei prietene a visat k incepea sa se ridice la cer din c in c mai mult sh dintr`o stea a ieshit o mana kre la impins inapoi p pamant...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E careva care a trecut prin asta, sau care are cunostinte despre asa ceva?? :P

 

Eu - am trecut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am simtit o bucurie extraordinara si sufletul usor cind medicii anesteziologi urlau unii la altii ca am tesiunea 4.......in timpul operatiei cezariene cind am nascut-o pe fiica mea. Chiar am si vazut-o , desi mai tirziu am aflat ca nici macar nu am deschis ochii, si era tare mica si frumoasa de acolo de sus...de unde o vedeam eu.........apoi am "zburat " cu asistenta care o tinea in brate pe fiica-mea, pina la usa salii de operatie....si apoi am simtit ca ma cuprinde o mare parere de rau ca trebuie sa ma intorc inapoi .De atunci nu mai imi e frica de moarte :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×