Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

Care poate descrie cum e dupa o moarte clinica?

Postări Recomandate

deci hai sa va spun ce stiu eu despre moarte clinica.....daca va intereseaza parerea mea...

stiu ca aceasta exista

multe cazuri de oameni au spua ca au vazut alti oameni care zburau si care au murit la sute de kilometri in acelasi timp...

altii au vazut cum i-au operat doctorii

cam toti au vazut tunelul luminos....

deci are si o parte reala..

insa am si eu curiozitatea urmatoare

printre cei ce au trecut de tunel si au ajuns in "lumea de dincolo" au spus: un crestin ortodox ca a ajuns la maica domnului, un arab ca l-a vazut pe mahomed, un indian pe zeii lor...etc, exemplele continua....

creierul functioneaza in continuare si probabil isi imagineaza....insa asta intra in contradictie cu ceea ce am spus la inceput .....deci e o mare confuzie pentru mine...

e reala dar totusi nu e ....

se spune ca atunci cand creierul ramane fara oxigen se elibereaza o substanta care da aceasta stare descrisa de cei care au povestit aici.

ma mir ca n-a trait nimeni in moarte clinica opusul acestai stari de liniste, de usurare, de fericire, ca doar se zice ca unii merg in rai si altii in iad :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm ciudat eu unul nu stiu ce sa zic daca exista iad sau rai...dupa cum am zis cand am fost incostient sau in ce as fi fost ca nu imi dau seama...eram speriat totusi stiam ca mor si pierd totul dupa ce am incercat sa ma sinucid...dar am intrebat pe cineva despre ce am vazut...de era totul alb si 2rauri unul alb unul negru si un fel de clepsidra care se scurgea in acel rau si auzeam in continuu un strigat... si mia spus asa: clepsidra arata viata mea care se scurgea... si acele 2 rauri intre bine si rau sa aleg...dar nu am ales nici una pentru ca nu stiam ce este...ce reprezinta...si daca muream ramaneam cu acel strigat tot timpul... totusi dece vedem toti o zona alba si de exemplu nu in iad direct sau in iad hmm... :jester: totusi ma pune pe ganduri chestia zisa de mica_curioasa ca creierul continua sa isi imagineze... si apropo cateodata simt ca si cum ar fi cineva la mine in camera asa o energie sa zic asa... parca ar fi cineva pe langa mine si imi da fiori...imi imaginez tot felu de ganduri fara sa vreau care imi provoaca teama... si sigur nu sunt singurul care pateste chestii de genul...

Editat de catalin2k
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cunosc teoria cu substanta....dar sa-ti spun un caz exceptional

un pacient in sala de operatie intra in moarte clinica

apoi in timp ce "zbura" vede pe un batran cu nepoata lui careia se pare ca-i stia numele in momentul respectiv....nu inainte..

cand se trezeste afla ca aproape in acelasi timp cei doi au murit la cateva sute de km....

si teoria cu fiecare zeitatea din religia lui ce sa spun....eu nu cred ca il poti confunda pe Dumnezeu cu buddha....

mai ales ca sunt total diferiti...si chiar cu allah...nu e similara biblia cu, coranul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, am trecut prin asa ceva....

cand o sa am forta necesara am sa povestesc...

In general in astfel de cazuri exista dedublare.Ai trait asa ceva ?Eu da.Poate fi inspaimantator sau nu,depinde si de felul cum ti-ai trait viata pana la acel moment.Oricum pe mine m-a schimbat foarte mult,deasemenea mi-a schimbat si conceptia cu privire la viata-moarte.

Editat de scka 07

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as intra singur de buna voie in moarte clinica si v-as explica apoi la toti astia curiosii..ma ofer voluntar...pai hipnoza nu e tot un fel de moarte clinica?(intreb si eu nu dau cu parul..) apropo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 1991 am suportat o operatie datorita unei sorcini oprite in evolutie.Atunci pentru 15 min am fost moarta.Ce-mi amintesc: am intrat intr-un tunel intunecat prin care pluteam spre o lumina.Cu cat ma apropiam de lumina deveneam foarte fericita. Treptat tunelul s-a luminat si a inceput sa susure o muzica dumnezeiasca iar in jurul meu se misca ceva o o aurora boreala. Am ajuns intr-o incapere cu o fereastra deschisa prin care se vedea o lumina perfect alba, foarte orbitoare. In dreptul ferestrei se ofla o femeie sau barbat, nu pot spune ce era, insa avea niste aripi imense albe cu o deschidere de cca 3-3.5m.Aceea persoana era imbracata intr-o roche alba, lunga cu manecile foarte largi.Avea mainile intinse spre mine si cand sa ne atingem si sa trecem peste fereastra, ceva mare si negru m-a tras foarte repede inapoi in tunel. Iar eu tipam si imploram sa ma lase sa plec. Am revenit in sala de operatie, moment in care am auzit cum cineva a tipat ca am inviat. M-au deconectat de la aparate si m-au dus la reanimare. Pana sa se nasca fetita mea am regretat ca m-am intors si chiar si in situatia de fata ma gandesc cu jind la fericirea pe care am simptit-o atunci.Nu-mi mai este frica de moarte , insa sunt foarte atenta la ceea ce fac in viata pentru ca stiu acum ca exista ceva mare si negru care imi poate lua fericirea pentru totdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm ciudat eu unul nu stiu ce sa zic daca exista iad sau rai...dupa cum am zis cand am fost incostient sau in ce as fi fost ca nu imi dau seama...eram speriat totusi stiam ca mor si pierd totul dupa ce am incercat sa ma sinucid...dar am intrebat pe cineva despre ce am vazut...de era totul alb si 2rauri unul alb unul negru si un fel de clepsidra care se scurgea in acel rau si auzeam in continuu un strigat... si mia spus asa: clepsidra arata viata mea care se scurgea... si acele 2 rauri intre bine si rau sa aleg...dar nu am ales nici una pentru ca nu stiam ce este...ce reprezinta...si daca muream ramaneam cu acel strigat tot timpul... totusi dece vedem toti o zona alba si de exemplu nu in iad direct sau in iad hmm... :jester: totusi ma pune pe ganduri chestia zisa de mica_curioasa ca creierul continua sa isi imagineze... si apropo cateodata simt ca si cum ar fi cineva la mine in camera asa o energie sa zic asa... parca ar fi cineva pe langa mine si imi da fiori...imi imaginez tot felu de ganduri fara sa vreau care imi provoaca teama... si sigur nu sunt singurul care pateste chestii de genul...

treaba cu energia am patit-o si eu,de cele mai multe ori sunt in casa si cateodata mi-e teama sa merg in alta camera ptr ca simt prezenta cuiva sau a ceva in spatele meu si imi vin in minte tot felul de ganduri ce, ar putea fi,cateodata din senin ma apuca.gandurile mele o iau razna si-mi pun tot felul de intrebari cu referire la moarte,ma cutremur cand ma gandesc ca intr-o zi imi va veni si mir randul,cum va fi,cred ca sunt prea profunda in gandire totul se petrece in mintea mea care zboara prea departe,sau oi avea ceva pe psihic cine stie?si cand ma gandesc la chestii ce imi provoaca fiori ca de ex moartea atunci imi simt inima cum se accelereaza si singura imi impun sa imi revin,nu imi place sa fiu singura in casa si mai ales noaptea cred ca nu as putea sta in casa mi s-a intamplat sa simt miros de tamaie la metrou dimineata la 8 si peste ceva timp a murit o matusa de-a mea,altadata intr-o duminica iarna trecuta am fost cu sotul meu la cimitir sa aprind o lumanare la mormantul bunicii mele si acolo este ingropata si o alta matusa de a mea si desi merg acolo de ani de zile in acea zi nu ii mai gaseam mormantul matusii parca intrase in pamant si incepuse sa ploua incet si desi era trecut de orele 15 era cerul era negru si intunecat de nori parca ar fi fost noapte si vantul batea puternic era lugubru si sinistru si tot ce vreti asta incepuse cand am ajuns noi in cimitir,si acum cand imi aduc aminte ma cutremur :jester: :D si nu am gasit mormantul crucea matusii dupa care ma ghidam de obicei si sotul meu nu a mai suportat si aplecat in masina iar eu am aprins o lumanare la bunica dupa care am plecat si eu spre masina stii cum suiera vantul?ca in filmele de groaza nu stiu cum am ajuns inapoi treaba e ca sotului meu i s-a facut rau si de aceea a plecat,i se facuse frica si rau cand a auzit o femeie care m-a strigat pe nume,in cimitir nu era nici tipenie de om,scuza-ma ca am scris asta dar m-am legat de ceea ce spuneai cu energia.....e ciudat ca mi s-a intamplat si mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moartea clinica se poate asemana cu situatia unui om care agonizeaza intre viata si moarte,eu am observat ca cei ce sunt bolnavi si sufera mult timp la un moment dat,cand sunt aproape de sfarsit,vad anumite lucruri,se uita in anumite puncte din casa,nu mai vorbesc sau vorbesc aiurea,creierul lor functioneaza dar cum se face ca dupa toate astea isi revin si apoi iar intra in transa?bunica mea vorbea cu maica domnului si ne-a transmis sa fim buni si tot ce avem sa impartim ca fratii,vedea morti din familie chiar si spiridusi spunea ea,apoi parca se trezea din vis,a doua zi putea vorbi normal,e ceva ciudat cum stiu ei ca le vine ceasul,li se comunica de undeva cand vor sfarsi,bunicul meu suferit mult,nu pot sa uit cum isi striga un frate mort si el si ne spunea ca moartea e aproape,ne intreba cat e ceasul,se uita in tavan si misca ochii in stanga si in dreapta ca si cum vedea ceva ce zboara,intr-o zi a stat cu ochii in tavan o zi intreaga si respira greu de tot,nu l-am deranjat ptr ca se spune ca il intorci din drum,el atunci calatorea intr-un spatiu necunoscut probabil i se comunica ceva ptr ca parea uimit si ingrozit la un moment dat.a doua zi cerea mancare si se uita la televizor.cum va explicati toate astea?de ce numai cei ce sunt bolnavi trec prin astfel de chinuri?atunci cand agonizeaza inima bate si creierul zburda?apoi revin cu picioarele pe pamant.hmmm,strange thinks

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mica curioasa a scris:

 

se spune ca atunci cand creierul ramane fara oxigen se elibereaza o substanta care da aceasta stare descrisa de cei care au povestit aici.

ma mir ca n-a trait nimeni in moarte clinica opusul acestai stari de liniste, de usurare, de fericire, ca doar se zice ca unii merg in rai si altii in iad

 

Asta deoarece nu exista in realitate rai si iad. Acestea au fost inventate de biserica si masonerie ca sa ne tina sub controlul fricii sa ne poata manipula dupa bunul plac.

 

Exista doar Astralul iar Dumnezeu nu e un mosulet gen Big Brother ci o energie superioara tuturor spiritelor. Energia, spiritul universului mai precis.

 

Iar pe langa spiritele celor morti acel mosulet pe care il vad unii care se intorc din moarte clinica nu poate fi Dumnezeu sau Allah cum ii spun musulmanii ci sfantul care pazeste portile astralului. Crestiinul ii spune Sf Petru musulmanul ii spune Mohamed etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×