Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

Se poate mari viteza de transfer?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scuzatima daca e o intrebare BUBUITA. Insa e posibila cresterea vitezei in cazul transferului de date pe PC adica copy,paste,cut de pe o partitie pe alta sau de pe HDD PE HDD??? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu.

Doar daca folosesti Total Commander, eu la copierile de pe un hard pe altul maresc bufferul la 256 kb, de obicei asta il face sa mentina o rata de transfer sustinuta. Iar la copierile pe acelasi hard, indiferent daca fisierele sunt sau nu pe partitii diferite, viteza depinde de hardul tau. Eu am Western Digital, 80BG, 8mb cache, si viteza variaza intre 5 si 10 mb, foarte rar cand trece de 10 mb/s. Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am un Maxtor de 40 Gb si ajunge si pana la 15 mb/s... asta depinde si de cat de "uzat" mi-e Pc-ul in acel moment, adica cate programe am deschise si cat "mananca" fiecare :luck:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am un Maxtor de 40 Gb si ajunge si pana la 15 mb/s... asta depinde si de cat de "uzat" mi-e Pc-ul in acel moment, adica cate programe am deschise si cat "mananca" fiecare :rot:

Cele mai mari rate de transfer pe care le-am văzut eu ajungeau la 45-50 MB/s, dar pe HDD SCSI. Şi am văzut o dată şi 63 MB/s. (!) Controller-ul SCSI gestionează singur transferul, iar procesorul "mare" nu mai are nici o treabă cu asta, aşa că nu mai contează ce altceva mai face sistemul.

Faimoasele WD Raptor SATA au de fapt HDA-uri (mecanica, ansamblul de discuri şi capete) de SCSI.

 

 

Scuzatima daca e o intrebare BUBUITA. Insa e posibila cresterea vitezei in cazul transferului de date pe PC adica copy,paste,cut de pe o partitie pe alta sau de pe HDD PE HDD??? :lol2:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu nu cred ca se poate mari viteza de copyere de pe un hdd pe altu sau de pe o partitie pe alta a aceluiasi hdd atata timp cat e limitat "mecanit" (rpm, ncqh) indiferent de marime sau interfatza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unu nu cred ca se poate mari viteza de copyere de pe un hdd pe altu sau de pe o partitie pe alta a aceluiasi hdd atata timp cat e limitat "mecanit" (rpm, ncqh) indiferent de marime sau interfatza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×