Sari la conținut
Forum Roportal
rizzom

ofensiva in sectorul gaza

Postări Recomandate

desi nu is deacord cu folosirea fortei pentru rezolvarea conflictelor de orice fel, totusi daca altfel nu se poate atunci de ce nu? voi ce ziceti?

 

eu cred ca israelul face bine in ceea ce face, adica ofensiva in sectorul gaza si in liban, isi apara cetatenii, undeva la stiri am avuzit o parere ca in lume sunt doua stat care sunt gata sa faca orice pentru asi apara cetatenii, acestea ar fi SUA si Israelul si cred ca undeva asa si este. desi cred ca exista riscul sa se extinda acest conflict si asta nu ar fi de bine ar putea sa aiba consecinte grave in regiune si poate un ecou mai puternic cu timpul in intreaga lume.

 

 

am dischis acest topic sa vad parerile voastre. Nu stiu cand mai intru pe roportal, ca e vara si nu e timp de stat la calc :crazy: , dar voi mai intra din cand in cand sa vad ce ati scris.

 

pa pa, odihna si distractie placuta la toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desi nu is deacord cu folosirea fortei pentru rezolvarea conflictelor de orice fel, totusi daca altfel nu se poate atunci de ce nu? voi ce ziceti?

 

eu cred ca israelul face bine in ceea ce face, adica ofensiva in sectorul gaza si in liban, isi apara cetatenii, undeva la stiri am avuzit o parere ca in lume sunt doua stat care sunt gata sa faca orice pentru asi apara cetatenii, acestea ar fi SUA si Israelul si cred ca undeva asa si este. desi cred ca exista riscul sa se extinda acest conflict si asta nu ar fi de bine ar putea sa aiba consecinte grave in regiune si poate un ecou mai puternic cu timpul in intreaga lume.

 

 

am dischis acest topic sa vad parerile voastre. Nu stiu cand mai intru pe roportal, ca e vara si nu e timp de stat la calc :friends: , dar voi mai intra din cand in cand sa vad ce ati scris.

 

pa pa, odihna si distractie placuta la toata lumea.

 

Nu stiu cand mai intru pe roportal, ca e vara si nu e timp de stat la calc :good: , dar voi mai intra din cand in cand sa vad ce ati scris.

Da de ce chiar vrei sa intri mai tarziu sa vezi ce scriem noi, scri vre-o carte, ai vre-o misiune, dar rapoarte undeva?

Daca chiar esti interesat in acest subiect, de ce nu ramai aici cu noi la discutii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici un stat nu ar trebui sa ocoleasca legislatia internationala, altfel nu se poate ajunge la nimic bun.

 

Charta Natiunilor Unite

Article 51

 

Nothing in the present Charter shall impair the inherent right of individual or collective self-defense if an armed attack occurs against a Member of the United Nations, until the Security Council has taken measures necessary to maintain international peace and security. Measures taken by Members in the exercise of this right of self-defense shall be immediately reported to the Security Council and shall not in any way affect the authority and responsibility of the Security Council under the present Charter to take at any time such action as it deems necessary in order to maintain or restore international peace and security.

 

Cei care raspund unor atacuri raspund cu acest articol din Charta ONU. Dar daca citim atent, vedem ca aceste atacuri sunt limitate de ceea ce se numeste legitima aparare, adica raspunsul nu trebuie sa fie disproportionat, nici sa nu se raspunda la provocari ci doar la un atac direct.

Prevenirea conflictelor pe cale pasnica.

"Article 51 of the UN Charter reserves to states the right of

self-defense against military attack. Preemptive war may be

justified under the Charter if the military threat is so imminent,

substantive (combining capability and intention), and substan-

tial that an attack is virtually certain."

Altfel fiecare stat isi va face singur dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici un stat nu ar trebui sa ocoleasca legislatia internationala, altfel nu se poate ajunge la nimic bun.

 

Charta Natiunilor Unite

Article 51

 

Nothing in the present Charter shall impair the inherent right of individual or collective self-defense if an armed attack occurs against a Member of the United Nations, until the Security Council has taken measures necessary to maintain international peace and security. Measures taken by Members in the exercise of this right of self-defense shall be immediately reported to the Security Council and shall not in any way affect the authority and responsibility of the Security Council under the present Charter to take at any time such action as it deems necessary in order to maintain or restore international peace and security.

 

Cei care raspund unor atacuri raspund cu acest articol din Charta ONU. Dar daca citim atent, vedem ca aceste atacuri sunt limitate de ceea ce se numeste legitima aparare, adica raspunsul nu trebuie sa fie disproportionat, nici sa nu se raspunda la provocari ci doar la un atac direct.

Prevenirea conflictelor pe cale pasnica.

"Article 51 of the UN Charter reserves to states the right of

self-defense against military attack. Preemptive war may be

justified under the Charter if the military threat is so imminent,

substantive (combining capability and intention), and substan-

tial that an attack is virtually certain."

Altfel fiecare stat isi va face singur dreptate

 

 

 

Fiecare are partea lui de vina acolo.

lucrurile sunt foarte vechi si complicate.

parerea mea e ca Israelul a exagerat putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da de ce chiar vrei sa intri mai tarziu sa vezi ce scriem noi, scri vre-o carte, ai vre-o misiune, dar rapoarte undeva?

Daca chiar esti interesat in acest subiect, de ce nu ramai aici cu noi la discutii?

 

buna, imi pare mie sau cineva e un pic paranoic :flowers:

da am de scris raporte ( de pe roportal ), fac parte din echipa anti-tero-net a mosadului si inca am misiunea de a propaga o noua doctrina politico-teologica si am nevoie de neofiti.

 

hai sa fim seriosi vati uitat prea mult la filme.

 

 

Fiecare are partea lui de vina acolo.

lucrurile sunt foarte vechi si complicate.

parerea mea e ca Israelul a exagerat putin.

 

toata chestia asta cu onu si toate aparatele ei e doar o fata a monedei, dar cum ramane cu membrii permanenti ai consiliului de securitate care au dreptul la veto, restul doar stau si culeg ramasitele de pe masa celor mari, sau mai bine au un rol decorativ.

da intradevar se cam incing lucrurile pe acolo, dar in spatele libanului se afla siria si iranul si stiti cum stau lucrurile cu iranul si ce fel de arme vor sa aiba, daca nu le au deja se prea poate sa fie si asa.

asa ca sa vedem cum evolueaza lucrurile. se audue ca si cei MARI vor sa se bage...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna, imi pare mie sau cineva e un pic paranoic :luck:

da am de scris raporte ( de pe roportal ), fac parte din echipa anti-tero-net a mosadului si inca am misiunea de a propaga o noua doctrina politico-teologica si am nevoie de neofiti.

 

hai sa fim seriosi vati uitat prea mult la filme.

toata chestia asta cu onu si toate aparatele ei e doar o fata a monedei, dar cum ramane cu membrii permanenti ai consiliului de securitate care au dreptul la veto, restul doar stau si culeg ramasitele de pe masa celor mari, sau mai bine au un rol decorativ.

da intradevar se cam incing lucrurile pe acolo, dar in spatele libanului se afla siria si iranul si stiti cum stau lucrurile cu iranul si ce fel de arme vor sa aiba, daca nu le au deja se prea poate sa fie si asa.

asa ca sa vedem cum evolueaza lucrurile. se audue ca si cei MARI vor sa se bage...

 

in spatele libanului?!

vai, si eu care credeam ca israelul se bate cu hezbolahul, nu cu libanul (ati vazut pe vreun politician sa zica de razboi intre israel si liban?), dar, ups, omoara civili libanezi

 

e ca si cum PRM ar ajunge sa aiba vreo doi ministri in guvern, sa-si faca o forta paramilitara si sa se razboiasca cu Ungaria, fara amestecul vreunui alt partid sau al armatei, iar Ungaria sa ne bombardeze pe toti, asa ca pedeapsa ca n-am reusit sa-i dezarmam

corect, nu?

 

oricum, pana la urma ceea ce vad e ca mor oameni si de o parte si de alta, din incapatanarea unor scarbe pe care le-au votat

 

puteau ei sa gaseasca demult solutii daca nu aveau unii interesul sa se continue starea de conflict, pt ca in rest nu sunt asa de necivilizati si insetati de sange - altfel faceau razboaie mai serioase in atatia zeci de ani (cred ca iranienii, arabii si israelienii sunt copii mici la ce rele pot sa faca intr-un razboi comparativ cu europenii - ce omor si-au dat aia din iugoslavia in doar vreo patru ani ...)

Editat de dementor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Israelul si noua zona de conflict Libanul!

Soldati graniceri evrei rapizi de Hezbolah!

Localitati evreiesti amenintate de rachetele Hezbolah!

Este invazia israeliana in Liban pentru propria securitate a Israelului legitimata ?

Hezbolah ... organizatie terorista cu orientare religios fundamentalista sprijinita financiar de Iran?

Palestina un stat fara baze istorice?

Oare v-a exploda butoiul cu pulbere in Orientul mijlociu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar in spatele libanului se afla siria si iranul si stiti cum stau lucrurile cu iranul si ce fel de arme vor sa aiba, daca nu le au deja se prea poate sa fie si asa.

sorry, nu in spatele libanului, ci mai degraba in spatele hezbolahului(care se foloseste de liban)

 

e ca si cum PRM ar ajunge sa aiba vreo doi ministri in guvern, sa-si faca o forta paramilitara si sa se razboiasca cu Ungaria, fara amestecul vreunui alt partid sau al armatei, iar Ungaria sa ne bombardeze pe toti, asa ca pedeapsa ca n-am reusit sa-i dezarmam

corect, nu?

da, o fi corect.

numai ca atunci cand ungaria te avertizeaza sa parasesti cladirea care ei vor sa o bombardeze, nu cred ca tu vei sta in ea, doar daca nu te tine acolo ministrii aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×