Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Ce ai face daca te-ai intalni cu Freud?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Lui Freud i s-a detectat cancerul la varsta de 67 de ani. Una inaintata.

A mai trait 16 ani dupa diagnostic. 16 ani in care a supravietuit bolii, nazistilor, exilului.

 

A trait 83 de ani.

Iti doresc sa traiesti si tu atat de mult, si sa faci fatza la dificultati cu barbatie, cum a facut Freud.

 

Pe de alta parte, in 1923 cand i s-a detectat cancerul, dar si inainte, consecintele grave ale fumatului nu erau bine cunoscute in medicina si in mass media si in constiinta publica.

Fumatul era ceva obisnuit. Si azi fumeaza cam 20% din populatia tarilor dezvoltate, desi campanii de constientizare sunt destule.

 

Deci n-ai mai gasit nimic contra lui Freud decat ca fuma?

A avut si omul un hobby, pe langa colectionarea de statuete si artefacte antice, si altele.

 

 

"Iti vine sa crezi ca inca mai exista, in 2011, indivizi care cred ca is atrasi de mama"

 

Tu nu esti atras de mama ta (nu in sens sexual, ci doar relational-afectiv)?

Esti rece cu ea? O respingi?

 

"indivizi care cred ca le este frica sa nu li se taie penisul"

Exista si azi la anumite populatii asiatice teama ca penisul se va retrage in corp.

Problematica falica este foarte ampla si merita discuta la modul serios.

Normal ca sunt indivizi care cand sunt mici se tem ca isi pierd penisul. E acolo, o trompa mica, si atarna. Cum sa nu te temi ca se va desprinde si o vei pierde? Sau ca te vei lovi acolo, si va durea, si vei ramane fara serpisor? Asta vine din instinctul de conservare.

:)

Ma intreb de ce nu te-ai temut. Oare erai mai viteaz, sau trompa era asa de mica incat nici nu o constientizai, nu atarna nimic incat sa iti fie teama ca vei pierde ceva?

 

"ca un copil de 3 ani are fantasme sexuale cand face la olita"

Pun pariu ca si tu gemeai de placere cand te scremeai pe la 3 ani sa faci la olita.

:)

"Ah, mami, vine! E-asa de bine!"

Iar mamica il incuraja, mandra de baietelul ei puternic.

Editat de downtempo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

rude, nu prea ai haz. Daca te-ai scremut sa faci pe cineva sa zambeasca de pe aici, n-am fost eu aia.

Dar hai sa salvez eu situatia. :roll:

Ziceai ceva de olita (referire la stadiile psihosexualitatii daca nu ma insel cand iti atribui aceasta geniala trimitere)? Sunt multi copii care simt placere cand sunt pe olita. Iti dau exemplu pe verisorul meu de 7 ani (care desigur ca face la WC, nu la olita). Dar cand face la WC, exclama in toata baia si geme de placere "Ah, ce bine ma simt! Ah, ce bine e sa fac caca!".

Matusa-mea il asculta la usa si se prapadeste de ras. Mi s-a povestit recent episodul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia-uite ba, spihologii, ies in secunda doi pacat ca... Faceti off-topic! Aici nu e vorba despre ce i-as spune eu lui Freud, ci de ce i-ar spune fiecare! Iar fiecare are dreptul la opinia sa!

 

Tipului delusional nu ma mai obosesc sa ii raspund caci este clar ca are pregatita cate o scuza pentru orice patetism din viata de cacao a lui Freud. El il idolatrizeaza pe tipul asta, n-ai voie nici cea mai mica critica sa i-o aduci, ca el o ia drept o ofensa persoanala. Trist!

 

Hypathia, cui ii pasa ce face verisorul tau? Eu n-am intalnit, IN VIATA MEA, pe cineva nerabdator sa se CACE! N-am intalnit vreo persoana care sa bage in el ca spartul doar din dorinta de a accelera procesul facator de placeri!

 

Eu nu stiu de pe ce Planeta vorbiti aici, zau asa! :stars:

Editat de ruudflo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am intalnit, IN VIATA MEA, pe cineva nerabdator sa se CACE! N-am intalnit vreo persoana care sa bage in el ca spartul doar din dorinta de a accelera procesul facator de placeri!

 

Si i-ai intrebat tu pe fiecare asta, la rand, pe toti cati i-ai intalnit in viata, astfel incat acum poti jura cu mana pe inima ca nu exista astfel de oameni?

 

Sau daca nu i-ai intrebat pe toti, ca nu te-a interesat sa faci asta, crezi ca ti-ar fi spus ei: "vai, Ruudlo, asa de mult imi place sa fac un turnulet in toaleta!"

 

A propos, eu am intalnit din astia

 

:))

Editat de downtempo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hypathia, cui ii pasa ce face verisorul tau? Eu n-am intalnit, IN VIATA MEA, pe cineva nerabdator sa se CACE! N-am intalnit vreo persoana care sa bage in el ca spartul doar din dorinta de a accelera procesul facator de placeri!

:rot:

Eu am intalnit. Mai traieste... inca esti tanar.

Psihologii vorbesc in cartile lor de pacienti (bulimici, obsesiv-compulsivi) care fac din acest "proces facator de placeri" un adevarat ritual al deliciilor! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite-i ba p-astia doi cum fac din rahat bici, pardon placere!

 

Cam asta a facut Freud, din rahat placere! Asta e meritul sau incontestabil. Unii l-au crezut pe cuvant!

 

Trist sau ce?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumente impotriva a ce anume, a faptului ca tu afirmi ca ai dat de oameni care simt placere atunci cand defecheaza?

 

Cred ca tu esti in eroare, aici eu mi-am exprimat opinia asupra a ceea ce i-as transmite jidanului de Freud, daca l-as intalni. Tu ti-ai exprimat opinia asupra a ceea ce am eu de zis.

 

Dar formulez eu situatia in care te-ai intalni cu tatal tau spiritual:

Freud: Buna ziua.

Delusional-ul(sfios): Sarut mana, tata! :stars:

Freud: Pai de ce mi te adresezi asa?!

Delusional-ul: Pai datorita scrierilor sacre pe care le-ati lasat umanitatii!

Freud: Ahahaa! Pai alea au fost doar niste bancuri prin am incercat sa parodiez oamenii normali care n-au avut ghinionul de a fi atat de nepastutiti de soarta precum am fost eu.

Delusional-ul: Nu cred! Esti un impostor. Freud n-ar spune asta.

Freud: /facepalm.

Editat de ruudflo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Argumente mai ai, sau te-ai terminat?

:)

"mai ai"? de parca a avut vreodata!

Daca nu e in stare sa isi sustina pdv cu argumente, hai sa renuntam si noi si sa trecem la gandiremagica mode. Incep eu: "Putere Moon, transforma-ma!!"

Ruudflo, tu incarca-ti digimonii.

Editat de Hypathia
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de pe ce Planeta vorbiti aici, zau asa! :stars:

 

De pe planeta celor care se inchina la nume rasunatoare, fara a isi folosi propria ratiune si experienta de viata.

 

Excretia si sexualitatea au in comun cam la fel de mult ca un pitpalac si un pantof cu toc. E drept ca este la mijloc rezolvarea unor trebuinte fiziologice insa complet diferite. Orice tine de eliminarea unui disconfort a ajuns sa insemne placere, si orice tine de placere sa fie asociat cu sexualitatea. Asa am putea asocia cu sexualitatea si stoparea unei dureri de masea, scarpinarea unei zone afectate de urticarie samd. Asta ca sa luam explicatiile blande si sa n-o dam in fanteziile scatofile ale unora care au nascocit asa ceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×