Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Ce ai face daca te-ai intalni cu Freud?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce ai face daca te-ai intalni cu Freud?

 

 

Daca ar fi posibil sa-l intalnesc pe Freud, cred ca as incerca sa devin studenta lui. Ma intereseaza foarte mult psihanaliza si as profita de ocazie sa invat mai multe despre aceasta. M-am inscris la niste cursuri online de psihanaliza, am citit diverse articole de pe net, am citit si niste carti scrise de Freud. Desigur, cine ar fi cel mai bun profesor, daca nu insusi tatal psihanalizei?

Bineinteles ca as dori sa ii vizitez cabinetul de psihanaliza, eventual sa fiu si psihanalizata.

Daca l-as intalni in epoca lui, probabil ca as dori sa-i cunosc si orasul, sa ii cunosc poate si pe ceilalti studenti ai lui (precum Jung, Reich...).

Daca l-as intalni in epoca mea, i-as spune ca teoriile lui mai sunt inca un subiect de discutie, dupa atata timp, si poate ar dori sa vada cabinetele de psihanaliza din zilele noastre. Poate i-as arata si grupurile de discutie de pe Internet despre psihanaliza.

Poate ca Freud ar fi surprins sa vada ca si astazi mai este actual. Dar cred ca el a anticipat deja aceasta, el fiind acela care a spus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai degeaba l-as ruga sa-mi studieze si sa-mi analizeze mentalitatea si l-as asigura inainte de toate ca nu va gasi niciun raspuns pentru ca specimenul din fata lui va pune bazele unei noi psihologii. :lol: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa sta cu el de vorba si l-as studia ,sa vad ce angoase are ..si ce viseaza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca te-ar "lasa"? :D

 

Cred ca dupa atata timp de inactivitate ar fi atat de entuziasmat ca ar accepta orice. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca dupa atata timp de inactivitate ar fi atat de entuziasmat ca ar accepta orice. :lol:

 

Tocmai ma gandeam ca Tata Freud e una dintre cele mai "active" personalitati, tocmai pentru ca nu cred ca exista un om cu o minima cultura generala care sa nu stie nimic despre complexe, interpretarea viselor si simbolul falusului. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ai face daca te-ai intalni cu Freud?

 

 

Daca ar fi posibil sa-l intalnesc pe Freud, cred ca as incerca sa devin studenta lui.

L-as

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi imaginez un fel de discutie de genul...

- Spuneti-mi, domnule Freud, in urma carei analize ati ajuns la x lucru?

- Ce anumte te-a determinat sa pui tocmai intrebarea asta, si nu alta?

- Pai m-am fandit ca...

- Continua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×