Sari la conținut
Forum Roportal
anamaria06

analize -pareri

Postări Recomandate

buna ,

scriam la alt subiect ,despre istoria mea ,si faptul ca urmeaza sa fac un set complet de analize,sper sky ca iti amintesti de mine si povestea mea...

am in fata reluzultatul la analize si as vrea sa discutam pe marginea lor putin , inainte de a ajunge la medic in iasi.

SCRIU MAI JOS DOAR VALORILE CARE NU SE INCADREAZA IN LIMTE NORMALE.

 

ALT 70.3 VAL.NORMALA <31

AST 86.6 <32

 

BILIRUBINA TOTALA 1.28 VAL.NORM.<1

BILIRUBINA DIRECTA 0.41 <0.3

 

CALCIU IONIC 3.72 v.n. 3.82-4.82

 

LA electroforeza albumina ,alfa 1 ,alfa 2,beta sunt normale.

gamma 27.9 val.normala 11-21

A/G 1.09 1.2-2.23

proteine totale serice 9.48 val.normala 6.6-8.7

 

la urina totul e in valori normale.

 

 

acum AG HBS PREZENT

AG HBE SI ANTI HBE INCA NU SUNT GATA .(in 2004 erau asa ag negativ si anticorpi prezenti.)

 

AFP 2.89 VAL.NORMALE <13.9 DECI E OK.

 

Acum ,

cum sa interpretez toate aceste iesiri din grafic?

si cum sa interpretez afp-ul???

 

parerea mea ,asa la prima mana ,este ca , situatia nu e chiar asa de proasta.nu am activat iar virusul.si in 2004 am avut tgp tgo marite resp.43 si 37.e drept ca acum is mult prea marite ,dar ,la cat de mult m-a speriat doctorul , ma asteptam la valori de peste 100.

 

sau poate iar vreau eu sa cred ca situatia e sub control cand de fapt nu e.

inca nu am facut viremia.

sincera sa fiu ,astept sa imi revin putin financiar dupa setul asta de analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello anamaria06. Intai iti reamintesc ca nu sunt doctor si ca e doar o parere neavizata cea pe care urmeaza sa o emit bazata mai mult pe analogii si internet, deci nu iti pune prea multa incredere in acuratetea vorbelor mele.

Deci, ce trebuie sa te ingrijoreze: raportul AST/ALT > 1, cu ambele transaminaze marite. Faptul ca AFP e normal e un lucru foarte bun, insa o problema ramane. E posibil sa ai totusi o fibroza avansata, de obicei se coreleaza acest raport AST/ALT >1 cu numarul de trombocite (in buletinele de analize se scrie PLT) mai mic de 150.000 . Bilirubina e marita... in principiu e foarte posibil sa fi suferit fie o mutatie virusul tau fie o reactivare. AFP normal inseamna ca nu ai cancer hepatic si probabil ca nici ciroza. Insa nu e suficient. Doar o biopsie probabil te poate lamuri complet. Din acest moment insa trebue sa intelegi ca ai nevoie de un doctor. Unul bun si care sa te ia repede in ingrijire. Si asta pt ca tratamentul (fie pegasys fie lamivudina fie adefovir) e cu atat mai eficient cu cat se administreaza mai repede si nu se asteapta o fibrozarea foarte accentuata a ficatului. Orice ar fi sa stii ca tratamentele sunt excelente, si dau rezultate incredibile, insa trebuie sa apelezi la un medic. Iti vor face analizele in spital. Orice medic te va interna sa iti faca un set complet de analize si apoi ti se va intocmi un dosar cu care vei primi tratamentul. Nu mai pierde timp inutil. Mergi la un medic bun. Eu zic ca situatia ta este asa si asa. Nici buna dar nici rea. Dar repet nu sunt medic si ma pot oricand insela si de fapt iti si recomand sa nu pui prea multa incredere in ceea ce ti-am scris. Nu ca nu ar fi corecte insa sunt complet rupte din context. Doar un tablou complet al analizelor si cunostiinte solide de medicina iti pot pune un diagnostic.

 

Multa sanatate si scuza-ma daca am fost prea dur sau direct. Mai bine sa stii la ce sa te astepti decat sa te imbeti cu apa rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, daca tot v-am prins aici, vreau si eu o parere.

La ultimele analize, multe au iesite in valori normale, o sa precizez doar ce e mai deosebit:

 

Numar Leucocite 3.71 mii/niuL si valorile normale sunt 4-10

Neutrofil 1.71 mii/niuL si valorile normale sunt 2-8

 

CE ar putea insemna Neutrofil? (ar putea fi legat de nr leucocite?)

 

Transaminaza ALT a fost 13.1 U/L, chair mai mica decat penultima analiza.

 

CE parere aveti? Ce poate insemna nr de leucocite mai scazut?

 

Multumesc pentru orice parere. Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Urmezi vreun tratament sau ai urmat vreun tratament? Numar redus de neutrofile se reflecta in general intr-un numar redus de leucocite, si asta pt ca neutrofilele sunt de fapt leucocite si ca atare orice modificare in formula leucocitara se poate observa si in numarul leucocitelor. In principiu: neutrofile putine= rezistenta scazuta la infectii, posibil sa te alegi cu ceva afte bucale, raceli mai dese, infectii fungice. Deci scade rezistenta organismului la infectii obisnuite. Dar oricum nu e o scadere prea mare. Uneori e posibil sa fie si o greseala de recoltare (stiu caz concret) asa ca iti recomand sa refaci analiza din deget. Dc ies in continuare mici mergi la un hematolog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.

Multumesc pentru raspuns.

 

Am sa ma uit si pe analizele anterioare din mai (pe acestea le-am facut in afara "programului" de infectioase, pentru medicina muncii) sa vad ce valori erau acolo.

In mai mi-am facut analize la V. Babes si m=am dus la medicul de acolo care mi-a spus ca sunt bune, transaminaze bune si sa mai fac testele peste 6 luni (stii tu, raspunsul clasic al medicilor in acest caz de "non-activitate" -zic ei)

Nu urmez nici un tratament, n-am prea avut infectii si n-am mai racit de 2-3 ani.... deci deocamdata, in afara virusului HB, n-am avut nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc sky ca ti-ai facut timp si pt noi.

nu e nevoie sa te scuzi pt raspunsul tau.este absolut pertinent.

 

ma uitam acum pe fisele de acum 8 ani cand am facut interferon si biletul de iesire , in toata acea perioada , inainte(120-160) si dupa interferon , tgp si tgo nu au scazut absolut de loc sub 50 , cu atat mai putin nu s-au incadrat in limite normale nici dupa interferon.si cu toate acestea mi-au dat drumul acasa .fara alte tratamente .

poate si pt faptul ca pe atunci nu exista nimic mai bun ca interferonul si ce s-or fi gandit , ca asta e , soarta , o sa fac ciroza cu timpul si ghinionul meu ca am aceasta boala.....(sunt rea putin ).

 

nu pot sa inteleg prea bine , dece , raman aceste valori ridicate , in timp ce viremia si afp=ul nu indica nici un inceput de cancer sau ciroza.

 

o sa vad bineinteles un medic.inca nu am gasit nici o recomandare mai de doamne ajuta.nu stiu catre cine sa ma indrept.

mai sap eu pe net si pe la cunostinte in iasi si poate o sa dau de un nume de medic bun.

vreau sa evit pierderea de timp si bani mergand pe mana unui medic mediocru.

este si perd.asta din an ,in care e greu sa gasesti un medic cand ai nevoie , toti au concedii , plecari , etc.

astept ang hbe si anti hbe si cu bratul de analize mergem la iasi.

 

va doresc tuturor multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor utilizatorilor si sanatate multa tuturor suferinzilor. Sunt nou pe aici si ma bucur ca am cu cine discuta despre aceasta boala care ma afecteaza si pe mine. Lucrul care m-a adus aici il reprezinta ultimul set de analize pe care le-am facut de curand. Acum mai bine de 2 ani am fost diagnosticat in timpul unui control de rutina cu hepatita cronica B. Analizele de atunci aratau cam asa : TGP: 69, TGO: 32 si AgHBs pozitiv, AgHbe negativ, Anti-HBs: pozitiv. La ADN viral era ceva de genul "detectabil<200 copii/ml" plus ca am facut si o biopsie care a avut un scor de 3 Knodell. In urma ultimelor analize pe care le-am facut recent am primit urmatoarele rezultate: TGP:35, TGO:19, AgHBs: negativ, Anti-HBs : <2 ul//L, AgHBe negativ, Anti-HBe :pozitiv, Anti-HD negativ. Bilirubina totala mi-a iesit mare 1,48 mg/dl. Ce sa inteleg din toate astea, ca din ce am citit pe net mai tare m-am confuzat, nu stiu ce sa mai cred daca e de bine sau de rau. Pana luni cand ajung la un medic sa se uite pe ele as vrea sa aflu niste pareri, mai ales ca am auzit ca sunt unii utilizatori pe aici foarte priceputi. Va multumesc si sa auzim numai de bine.

Editat de Joey

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare tuturor utilizatorilor si sanatate multa tuturor suferinzilor. Sunt nou pe aici si ma bucur ca am cu cine discuta despre aceasta boala care ma afecteaza si pe mine. Lucrul care m-a adus aici il reprezinta ultimul set de analize pe care le-am facut de curand. Acum mai bine de 2 ani am fost diagnosticat in timpul unui control de rutina cu hepatita cronica B. Analizele de atunci aratau cam asa : TGP: 69, TGO: 32 si AgHBs pozitiv, AgHbe negativ, Anti-HBs: pozitiv. La ADN viral era ceva de genul "detectabil<200 copii/ml" plus ca am facut si o biopsie care a avut un scor de 3 Knodell. In urma ultimelor analize pe care le-am facut recent am primit urmatoarele rezultate: TGP:35, TGO:19, AgHBs: negativ, Anti-HBs : <2 ul//L, AgHBe negativ, Anti-HBe :pozitiv, Anti-HD negativ. Bilirubina totala mi-a iesit mare 1,48 mg/dl. Ce sa inteleg din toate astea, ca din ce am citit pe net mai tare m-am confuzat, nu stiu ce sa mai cred daca e de bine sau de rau. Pana luni cand ajung la un medic sa se uite pe ele as vrea sa aflu niste pareri, mai ales ca am auzit ca sunt unii utilizatori pe aici foarte priceputi. Va multumesc si sa auzim numai de bine.

 

 

 

joey ,buna ,nu sunt chiar in masura sa iti rapsund, voiam doar sa te intreb ,daca in acesti 2 ani ai facut un tratament si ce fel?

din cate se pare ,aghbs s-a negativat ,asta e de bine ,restul analizelor arata bine ,as indrazni sa spun ca te-ai insanatosit!

dar nu spun mai multe pt ca nu stapanesc f bine hatisul asta al analizelor , poate o sa intre si Sky ,si el o sa iti spuna mai multe!

 

sanatate maxima iti doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna anamaria, multa sanatate si tie. In primul an am luat Zefix, exact 12 luni, vre-o 6 luni am tinut regim drastic, mai bine de un an n-am pus alcool in gura, iar pe langa astea am luat tot felul de hepatoprotectoare cum ar fi : Lagosa, Liv52, Esentiale, plus altele care nu le mai tin minte. Am facut si cateva cure de 2-3 luni cu produse de la Aloe Vera. Pe langa toate astea am baut un ceai de la un medic(?) din Oradea, nu dau nume aici desi unii dintre voi cred ca stiu despre cine e vorba. Inca continui sa iau hepatoprotectoare si ceai. De asemenae o perioada buna de timp am baut suc de morcovi si grefe facut proaspat. Una peste alta am incercat de toate si spre surprinderea mea au dat roade, chiar daca la inceput eram foarte pesimist cu privire la sansele de vindecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×