Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Stiinta noua religie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiinta noua religie ???? e un termen gresit folosit

hai sa facem ordine ...!

....................

 

stiinta ...noua religie?

stiinta a vrut sa ne pacaleasca ca ne tragem din maimuta.Nici astazi nu s-a demonstrat asa ceva :cry:

Stiinta nu e mai presus de religie mai soimule,Adevarut si Lumina sunt din Dzeu. Religia e creeata de oameni,nu incurca religia cu Dzeu ca nu iti merge.Si nici stiinta cu Dzeu ca aia e doar intelepciunea omului,si atat.

Prin stiinta am evoluat.Si????

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos, un lucru vreau sa-mi spui daca-l pricepi. Faptul ca nu exista cunoastere stiintifica fara aplicabilitate practica; oamenii mereu vor cauta sa utilizeze cunostintele dobandite. Or, descoperirile stiitifice nu vin cu instructiun etice de folosire. Armele sunt un pas inainte? Exploziile nucleare? Bombele atomice? N-as zice.

Ce varza trebuie sa fie in capul tau :cry:. Arunca un ochi la sectiunea Filosofie, unde am decis in unanimitate cum ca omul are un mereu un ideal. Eu as adauga, are si un simt al transcendentei. Simte ca exista o fiinta superioara lui; si, te rog, nu mai dezbate exclusiv crestinismul! Mai sunt alte 4 religii pe mapamond, la fel de vaste si complexe. Si ziceam de om si nevoile lui spirituale. Stiinta este rece, este doar cunoastere. Dar nu-i ofera o explicatie care sa-l plaseze int-un sistem coerent; eu cel putin, nu ma simt bine intr-un univers in care cunoasterea primeaza triumfator, fara nimic altceva. Sa ne intelegem, vreau calea de mijloc. Si medicii au dar de la Dumnezeu sa vindece, si Edison a avut inspiratie de la El cand a inventat becul. Stiinta trebuie sa avanseze, dar nu sa ajunga pe primul plan. Atat.

Se pare ca nu mi-ai citit atent postarile ... Eu cred intr-un Creator si in particular iti pot demonstra existenta LUI.

Calea de mijoc inseamna exact calea pe care o propun, Nici Ateism dar nici religie .... dar atunci ce ?

Pregatire pentru viata .... invatatura toata viata si acumularea de experiente rezolvate pozitiv.

Eu cand ma refer la valoarea stiintei ma refer in primul rand ca Legile Creatorului sunt perfecte ... problema e la noi oamenii ca nu le putem cuprinde din prima ... si uite asa pe masura ce evoluam ... acumulam tot mai multe cunostinte care au un adevarat dar Divin ... acela de a ajuta la evolutzia noastra! Si exact aceasta este dovedita de Dialectica (daca tot esti amator de filozofie)

E adevarat ca sunt 4 religii importante dar acestea nu fac asa de mult parte din viata noastra a celor de pe forum ca si crestinismul.Oricum eu sustin ca toate religiile sunt o prostie ... Budismul nu il consider ca o religie ci ca o filozofie de viata.

Stiinta o fi ea rece .., dar revolutzia tehnologica care se bazeaza pe ea are darul sa ne incalzeasca toate "racelile" stiintei ... oare tu nu privesti TV-ul nu conduci o masina, nu vorbesti la telefon ?

Ce e mai apropiat de om decat aceste cuceriri ale sale !

Nici o minune din mii de ani de religie nu iti poate aduce o lume intreaga in casa asa cum tzi-o aduce un televizor ....

Las-o te rog mai domol cu r4aceala stiintei ca nu suntem la ora de filozofie unde fiecare poate afirma orice ... chiar daca nu poate dovedi afirmatia ... Filozofia are ceva in comun cu religia ... speculatia ... si logorea verbala cu efect alienator ... in stiinta si tehnica cu asemenea instrumente NU functioneaza nimic ...

Iar cum stiinta si tehnica ne-a schimbat radical existenta ... iata ca vedem cine e mantuitorul cel mult asteptat ... in nici uncaz cel din religia mincinoasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mare Galilei a intuit corect problemele, ce nu a putut el sa inteleaga si nici tu, este ca stiinta este cunoasterea legilor Creatorului.... Ah ca legile LUI sunt atat de complexe ca nu se lasa patrunse din prima si ca din aceasta cauza apar noi ipoteze sau imbunatatiri ... asta nu provine de la Legea Creatorului ci din puterea noastra de intelegere.

Evident ca instrumentele folosite sunt diferite ... de ex. eu cand iti trimit acest mesaj acest pachet de informatzii se deplaseaza pe o retzea folosind legi ale fizicii descrise in OSI si uite ca mesajul ajunge direct la tine si in timp real

deci nu e nici o minciuna cand zbori cu avionul, ascultzi MP3 la celular si conversezi la videotelefon .... totul e clar si de necontestat.

In religie instrumentele folosite sunt intradevar altele ... se incepe cu miciuna, daca nu e crezuta se impune cu forta prin crime nenumarate sau chiar razboaie. Iar scopul final este sa crezi ca popa vorbeste cu Dumnezeu si tu trebuie sa-l platesti pentru asta ... si asta inseamna spiritualitate ... ha ha ha !

Vezi .... Exact asta face diferenta intre Divin (cunoasterea omeneasca) si satanic (religia mincinoasa)

Poniemaiesi?

Pai io ce-am spus? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai io ce-am spus? :cry:

Nu era clar la ce instrumente diferite te referi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiinta ...noua religie?

stiinta a vrut sa ne pacaleasca ca ne tragem din maimuta.Nici astazi nu s-a demonstrat asa ceva :angry:

Stiinta nu e mai presus de religie mai soimule,Adevarut si Lumina sunt din Dzeu. Religia e creeata de oameni,nu incurca religia cu Dzeu ca nu iti merge.Si nici stiinta cu Dzeu ca aia e doar intelepciunea omului,si atat.

Prin stiinta am evoluat.Si????

Nici macar Darwin nu a spus vreodata ca ne tragem din maimute. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar cum stiinta si tehnica ne-a schimbat radical existenta ... iata ca vedem cine e mantuitorul cel mult asteptat ... in nici uncaz cel din religia mincinoasa!

Isaia 43:11~113 "Eu, Eu sunt Domnul, şi afară de Mine nu este nici un M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok Vali, iar ne-ai trantit in citat, fara comentarii. Lasa-ma sa ghicesc: vrei sa spui cu asta ca aberam, si ca trebuie sa ramanem pe coordonatele Bibliei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiinta ...noua religie?

stiinta a vrut sa ne pacaleasca ca ne tragem din maimuta.Nici astazi nu s-a demonstrat asa ceva :angry:

Stiinta nu e mai presus de religie mai soimule,Adevarut si Lumina sunt din Dzeu. Religia e creeata de oameni,nu incurca religia cu Dzeu ca nu iti merge.Si nici stiinta cu Dzeu ca aia e doar intelepciunea omului,si atat.

Prin stiinta am evoluat.Si????

stiinta nu vrea sa pacaleasca pe nimeni ...

aia vrea doar religia ....Aici in partea mai civilizata a europei nimeni si niciunde nu contesta Evolutionismul !

Ceea ce e cu adevarat dragutz este faptul ca afirmi tu insusi ca religia nu are nimic Dumnezeiesc in ea.

In rest se pare ca tot nu pricepi ca legile fizicii, chimiei, etc existau si in antichitate cand oamenii nu le cunosteau ... ele exista la fel de neschimbate si azi ... doar ca intelepciunea omeneasca ni le dezvaluie si noi invatam sa lucram cu ele

Poate nu toti au evoluat ... si cand ma uit la unii sambatari sau iehovisti am motive sa cred ca e asa... noi oamenii din Lume am evoluat ... si e bine ca e asa! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok Vali, iar ne-ai trantit in citat, fara comentarii. Lasa-ma sa ghicesc: vrei sa spui cu asta ca aberam, si ca trebuie sa ramanem pe coordonatele Bibliei?

 

Erea doar o comparatie intre ce numeste Soimos mantuitor si cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dear Soimos, aici gresesti putin. Nu religia vrea sa insele.

 

Religia este explicatia omului in fata fiorului supranaturalului si a transcendentului. Religie e ceva bazat pe revelatia divinitatii; daca oamenii sunt marlani si pocesc apoi spusele originare, spre a se situa pe ei insisi in varful piramidei, sub cuvant ca ei impart divinitatea, asta e total altceva.

 

Evolutia e evidenta si necesara. Dar prin definitie, o religie trebuie sa ramana neschimbata in dogmele ei originare. Cel mult, religiile pot decadea. Cum s-a intamplat cu zeii greci, de pilda. Dar alea 4 religii care supravietuiesc indiferent ce le-ai face, ar trebui sa te puna pe ganduri cu privire la valabilitatea lor. SI de aici incepe dezbaterea futila: ce e original si ce nu e in religia mea? Dezbatere care se desfasoara pe 90% din celelalte topicuri de pe-aici. Pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×