Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Stiinta noua religie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iluminaty06, ma bucur sa vad ca apar persoane cu aceleasi idei ca ale mele. Ma temeam ca voi ramane singura in sustinerea caii de mijloc, a echilibrului spiritual.

Maslow avea mare dreptate cu ierarhizarea nevoilor. Cum sa ne asteptam ca cei din "lumea a treiea" sa scape de stadiul de primitivism cand ei nu au ce manca? Mai degraba se indreapta spre canibalism decat spre sustinerea ideilor democratice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iluminaty06, ma bucur sa vad ca apar persoane cu aceleasi idei ca ale mele. Ma temeam ca voi ramane singura in sustinerea caii de mijloc, a echilibrului spiritual.

Maslow avea mare dreptate cu ierarhizarea nevoilor. Cum sa ne asteptam ca cei din "lumea a treiea" sa scape de stadiul de primitivism cand ei nu au ce manca? Mai degraba se indreapta spre canibalism decat spre sustinerea ideilor democratice.

Ba chiar mai grav ... fanaticii musulmani sunt hotarati sa lupte impotriva democratiei ...fara sa realizeze ca bunastare fara democratie este doar o utopie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O problema de logica cu trei simple!

Elvetia este una din cele mai civilizate tari din lume?

Elvetia este pe jumatata catolica, pe jumatate protestanta - ce concluzie tragi de aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elvetia este pe jumatata catolica, pe jumatate protestanta - ce concluzie tragi de aici?

Ca oamenii nu sunt fanatici religiosi si ca isi indreapta energiile catre munca si pregatire ... ce concluzie tragi tu? Ca ii ajuta Dumnezeu sau ca se ajuta singuri?

Pe afgani de ce nu ii ajuta nici un Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elvetia este pe jumatata catolica, pe jumatate protestanta - ce concluzie tragi de aici?

Ce legatura are catolicismul ci protestantismul cu ..crestinismul ? Astea sunt ritualuri . Si eu pot sa-mi fac propriul meu ritual ,insa crestinismul promoveaza iubirea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca oamenii nu sunt fanatici religiosi si ca isi indreapta energiile catre munca si pregatire ... ce concluzie tragi tu? Ca ii ajuta Dumnezeu sau ca se ajuta singuri?

Pe afgani de ce nu ii ajuta nici un Dumnezeu?

 

Pe afgani nu ii ajuta Allah tot asa cum pe crestini nu ii ajuta Dumnezeu.

Deviza e ajuta-te singur ca de la Dumnezeu nu primesti nimic!

 

Dar in cazul Elvetiei (sa ramanem neutri ca ei) bunastarea si civilizatia se datoreaza exclusiv MUNCII si revolutiei tehnico-stintifica...., inainte de a patrunde tehnica atat de mult ca azi in casele oamenilor si in locul ei patrundea doar religia ...Saracia era a doua natura a elvetianului !

 

Deci stiinta este mai mult decat o noua religie ci Adevarata Binecuvantare Divina!

(Nu Dumnezeu cum ma acuza unii ca as zice!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mesajul

Elvetia este una din cele mai civilizate tari din lume?

In Elvetia stiinta si progresul tehnologic sunt fundamentul societatii, ce rezultate vedem? Oameni care traiesc intr-o bunastare extraordinara ...oameni deosebit de civilizati cu un suflet si un caracter Deosebit ...de ce? pentru ca bunastarea te face bun, milostiv si intelegator!

Afganistanul (stiinta si tehnologie IOC) dar religie CAT CUPRINDE ...rezultate? oameni primitivi, murdari si fanatici si intoleranti care ucid orice strain iesit in cale ...iata diferenta intre bunastare si primitivism ...iata diferenta intre Stiinta si Religie!

Care e concluzia?

Religia ... inseamna moarte (spirituala) si mizerie !

am raspuns

Elvetia este pe jumatata catolica, pe jumatate protestanta - ce concluzie tragi de aici?
dorind sa subliniez faptul ca si Elvetia este o tara religioasa

 

 

S-a impartit cretinatatea in doua?:stars:
adica!?!

 

 

Ce legatura are catolicismul ci protestantismul cu ..crestinismul ? Astea sunt ritualuri . Si eu pot sa-mi fac propriul meu ritual ,insa crestinismul promoveaza iubirea !
ce legatura are mesajul tau cu discutia de mai sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am raspuns dorind sa subliniez faptul ca si Elvetia este o tara religioasa

 

Eu zic ca este o tara de microbisti .... ce legatura are fotbalul sau religia cu situatia Elvetiei de azi?

 

Le-o fi implinit Dumnezeu rugaciunile si nu au mai trebuit sa muncesca ca ploua de sus cu bani?

 

Sau au ajuns asa prosperi ca erau foarte harnici si arau cu calul si plugul de lemn, pana si ghetarii din muntii Alpi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×