Sari la conținut
Forum Roportal
stanca

am nevoie de o paraere

Postări Recomandate

Bun seara la toata lumea

Am revenit cu analize:GPT 143 la depistare , 30 la 7 luni de interferon

GOT 89 la depistare, 32,8 la 7 luni

leucocite 7,7 in 2005 3,01 in luna a 7-a de interferon

hemoglobina 13,2 in 2005, 10,4-9,7 in luna a 7-a

bilirubina totala 0,54 in 2005 , 0,96 in luna a 7-a

Ce parere aveti de efectul acestui tratament?

De asemenea as vrea sa-mi spuneti ce alimente v-au fost recomandate deoarece numarul lor este in cazul mamei mele extrem de mic.

Va multumesc si va rog sa raspunde ti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scaderea transaminazelor arata ca sunteti pe calea cea buna

Iar in tratamentul cu interferon bineinteles ca scad leucocitele, trombocitele , hemoglobina,etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un medic de renume in domeniul gastro-enterologiei v-ar spune ca organismul raspunde la tratament...nu ati spus nimic de viremie( incarcatura virala ) de la 3 luni, respectiv 6 luni.

daca a fost nefdetectabil virusul as spune ca e f bine....

insa dupa terminarea anului de tratament ar trebui facute analize ale sangelui tgp, tgo, hemoleucograma completa di 2 in 2 luni si de-abia dupa 6 luni de la terminare inca o viremie si atunci putem spune daca organismul a avut un raspuns sustinut si corespunzator.

mi-am permis sa ma bag ca musca in lapte deoarece am trecut prin asta cu tatal meu si stiu cum e.

ca si regim...limitat intradevar. tot ce nu are conservanti, nu prajeala, nu grasimi in exces.

ulei masline, iaurturi, legume, fructe, bors facut in casa, totul cat se poate de natural.

tot ce inghitim trece prin ficat fie ca ne place fie ca nu.

multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Ma numesc Tanya. Sunt din Chisinau.

Sunt aici pe forum prezente si pers. din Chisinau. Pls. daca e posibil sa lasati o adresa email sau un nr. de tel. pentru a conversa mai detaliat ce tine de hepatita C.

Sotul a aflat recent ca are hepatita C, este internat in spital ... ni se propune tratament cu Pegasys. As dori sa aflu daca cineva de aici a efectuat acest tratament si daca a fost tratat definitiv. Am citit multe pareri privitor la acest preparat si la felul cum actioneaza, dar am dori o parere a unei pers. care deja a incercat acest tratament. Va rugam mult. Suntem disperati... Merci anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Ma numesc Tanya. Sunt din Chisinau.

Sunt aici pe forum prezente si pers. din Chisinau. Pls. daca e posibil sa lasati o adresa email sau un nr. de tel. pentru a conversa mai detaliat ce tine de hepatita C.

Sotul a aflat recent ca are hepatita C, este internat in spital ... ni se propune tratament cu Pegasys. As dori sa aflu daca cineva de aici a efectuat acest tratament si daca a fost tratat definitiv. Am citit multe pareri privitor la acest preparat si la felul cum actioneaza, dar am dori o parere a unei pers. care deja a incercat acest tratament. Va rugam mult. Suntem disperati... Merci anticipat.

 

Tatiana, eu am facut tratamentul cu Pegasys si ribavirina si8 acum dupa un an de la terminarea tratamentului sunt cu viremia nedetectabil.

daca vrei sa afli mai multe scriemi pe adresa: b2naflo@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la regimul care trebuie tinut de cei care au virus C nu este asa drastic.Poti manca aproape orice, mai putin grasimi , si prajeli pe care in ultimul timp nu le mai consuma nici un om sanatos.In aproape toate tarile din Europa si am vazut ca si in Romania acum, nu se mai recomanda acel regim alimentar sever, din care ficatul are de suferit.Numai ca o parte dintre noi,si datorita disfunctiilor hepatice in timp au mai capatat diabet , colesterol si atunci , vrei nu vrei tii cont.Eu de exemplu as manca in disperare fructe, lactate, dar creste glicemia, ma infurii si mananc ceea ce pe voi v-ar speria snitele, chiftele sau gratar de porc slaba.Nu fac exces dar o data pe luna mai mananc si din astea , evident cu acordul doctorului ,care mi-a spus ca ficatul il protejez neconsumand alcool.Sincera sa fiu daca ar trebuii sa mananc numai carne fiarta, branza de vaci, si legume fierte m-as simti intradevar bolnava.Altfel spus ,eu mi-am impus un statut de om sanatos , si zile intregi nu ma mai gandesc la boala.Nu fac eforturi fizice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×