Sari la conținut
Forum Roportal
Shimmer

Global Warming (incalzirea globala), Global Dimming (diminuarea luminii solare) si alte fenomene

Postări Recomandate

Global Warming (incalzirea globala), Global Dimming (diminuarea luminii solare) si alte fenomene

ce ne atrag atentia ca traiul ales de om este gresit...

 

 

 

Ce parere aveti de atitudinea oamenilor vizavi de (si despre) semnalele de alarma aduse de stiinta,

despre consecintele traiului uman in ziua de azi?

 

...sau de...

 

Adaptarea omului la conditii de trai din ce in ce mai extreme, provocate tocmai de sistemul folosit

pentru mentinerea stilului de viata actual, in loc de corijarea greselilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai drepatae ..stilul nostru de viatza este din ce in ce mai distructiv dar cred k pentru a se face o schimbare majora oameni trebuie sa constientizeze pericolul lucru pe care din pacate nu il fac. Fiecare e din ce in ce mai preocupat de propia persoana si de cum saii fie lui bine pentru a se mai uita in jur. Si ce i care o fac sunt din ce in ce mai putini si cu mai putine posibilitati. O miscare ar trebuii sa plece de la cei care au bani si resurse pentru a putea sustine un proiect de curatare sa zicem( am dat un exemplu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai drepatae ..stilul nostru de viatza este din ce in ce mai distructiv dar cred k pentru a se face o schimbare majora oameni trebuie sa constientizeze pericolul lucru pe care din pacate nu il fac. Fiecare e din ce in ce mai preocupat de propia persoana si de cum saii fie lui bine pentru a se mai uita in jur. Si ce i care o fac sunt din ce in ce mai putini si cu mai putine posibilitati. O miscare ar trebuii sa plece de la cei care au bani si resurse pentru a putea sustine un proiect de curatare sa zicem( am dat un exemplu).

 

perfect adevarat, dar este si o chestiune care priveste individul, el poate face ceva alegand un stil de trai cat mai putin toxic (ca sa-i spun asa)

oamenii traiesc prea iresponsabil, desi fiecare este direct afectat, iar viitorul este din ce in ce mai nesigur...

 

pentru cei care nu au auzit de aceste lucruri, iata aici cateva detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Global_dimming

http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Felicitari pentru interesul fata de acest subiect (pacat ca nu participa mai multe persone la acest topic).

Am citit cate ceva despre Global warming si Global dimming, am vazut si un documentar si cred ca ar trebui sa ne preocupe mai mult, daca nu ne pasa de noi, cel putin ar trebui sa ne gandim la copii nostri (cei pe care-i avem sau cei ce urmeaza sa vina).

Calculele oamenilor de stiinta estimeaza ca anul 2030 este un an de cotitura, care reprezinta un punct in care omul nu mai poate intervenii cu nimic, consecintele fiind ireversibile si apocaliptice.

Oricum drumul spre aceasta prapastie ce reflecta ignoranta oamenilor, este insotit de schimbari extreme ale climei si ale multe alte fenomene ce pot aduce moartea multor oameni.

Sper ca fiecare, macar o data sa mediteze asupra acestui subiect, realizand participarea sa la acest destin sumbru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

subscriu!!

in mare parte doar se vorbeste, dar nu se hotareste nimeni sa faca ceva! Sau..poate face si nu stim noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incalzirea glbala e doar unul din necazuri. chia daca nu am avea probleme de clima in putin timp o sa se epuizeze resursele de petrol. si atunci sa vedeti sfarsitul lumii asa cum o stim noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eh!!!

oricum docamdata "conducatorii" nostri merg pe divizia :consuma si distruge tot ce poti,mai incolo vedem noi cum ne teleportam pe alte lumi,si incepem si acolo sa"distrugem":

:surrender:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Felicitari pentru interesul fata de acest subiect (pacat ca nu participa mai multe persone la acest topic).

Am citit cate ceva despre Global warming si Global dimming, am vazut si un documentar si cred ca ar trebui sa ne preocupe mai mult, daca nu ne pasa de noi, cel putin ar trebui sa ne gandim la copii nostri (cei pe care-i avem sau cei ce urmeaza sa vina).

Calculele oamenilor de stiinta estimeaza ca anul 2030 este un an de cotitura, care reprezinta un punct in care omul nu mai poate intervenii cu nimic, consecintele fiind ireversibile si apocaliptice.

Oricum drumul spre aceasta prapastie ce reflecta ignoranta oamenilor, este insotit de schimbari extreme ale climei si ale multe alte fenomene ce pot aduce moartea multor oameni.

Sper ca fiecare, macar o data sa mediteze asupra acestui subiect, realizand participarea sa la acest destin sumbru...

 

:surrender:

Multumesc pentru suport, dar ma asteptam

iata asa se prezinta parerea generala :

"Ce rost are sa vorbim, oricum nu facem nimic. Decat sa ne plangem, ca de obicei. "

Nu ne deranjam sa vorbim, dar mite sa schimbam ceva.

Alegerea personala conteaza, zic eu...participam zilnic la atatea, spunand ca oricum se duc toate la vale... in decizii se vede calitatea unui om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×