Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Islamul in loc de Crestinism - solutia corecta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am impresia k dumnezeu e un personaj de poveste ca si greuceanu sau harap-alb...sau scufita rosie.....sau eu stiu ca cine......in orice caz inventat ca sa ne faca gandu ca vom muri mai suportabilll....si ca sa opreasca infractiunile si crimele cat de cat

Pai chiar e un asemenea personaj de poveste. :tease: Pe bune. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu se accepta faptul ca Dumnezeu care a inspirat "prima carte sfanta"... Biblia ... vazand cate modificari i s-au adus acesteia de catre oameni si ca astfel si-a pierdut mesajul initial .... EL A hotarat sa scrie o noua "carte sfanta" adresata tuturor oamenilor care sa o inlocuiasca pe cea veche....
ba da, se accepta

doar ca aceia care accepta sunt musulmani

 

 

Oare crestinilor care nu accepta aceste realitati simple si evidente ... le place sa bajbaiasca in minciuna? ... De ce nu citesc noua "carte sfanta" si sa citeze din ea?
pentru ca sunt (suntem) crestini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca discutam despre pierderea mesajului initial al Bibliei, apai atunci ne bagam in probleme grele... Vreau un expert in aramaica/ebraica/etc si o varianta in ebraica/aramaica/greaca sau in ce limba s-a mai scris varianta originala. Ca sa confruntam si sa nu mai vorbim aiurea si sa ne dam inteligenti.

Cat despre superioritatea Coranului asupra Bibliei... dragii mosului, Biblia e muuult mai nemiloasa cu pacatul decat Coranul... Ce degradare? hm..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sti ce-mi vine sa-ti spun dupa asemenea timpenie de mesaj -- du-te la pascut

Ai inceput si in alte teme sa ataci trinitatea sa ataci validitatea bibliei fara sa stii ce vorbesti -- pentru mine ti-ai pierdut tota Credibilitatea, asta e si prima si ultima data cand postez la tema asta; Stii ce macar sa fie ceva logic si realist

inca o data se dovedeste ca abordarea organizatorica a religiei duce la apologetica si ca religia a creat numai extremisti si fanatici...a si sa nu uitam roboteii....mesajul tau este o jignire adusa lucrului celui mai de pret cu care am fost dotati: INTELIGENTA.......este foarte periculos sa fii sincer in codntiile in care nu esti si prost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca discutam despre pierderea mesajului initial al Bibliei, apai atunci ne bagam in probleme grele... Vreau un expert in aramaica/ebraica/etc si o varianta in ebraica/aramaica/greaca sau in ce limba s-a mai scris varianta originala. Ca sa confruntam si sa nu mai vorbim aiurea si sa ne dam inteligenti.

Cat despre superioritatea Coranului asupra Bibliei... dragii mosului, Biblia e muuult mai nemiloasa cu pacatul decat Coranul... Ce degradare? hm..

Biblia o fi mult mai nemiloasa decit Coranul, dar cei care o urmeaza sint infinit mai ingaduitori.... Oricum n-au de ales, au pierdut demult prilejul de a face ceva concret in domeniu. Acum se multumesc sa ameninte cu pedepse imaginare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de toleranti sunt crestinii, am avut :crazy: 2000 de ani de istorie care ne-au dovedit-o, Aha ... ca in ultima vreme statul a devenit laic si ca porci ca cel de la Tanacu sunt intemnitati, ... asta face ca azi crestinii sa fie mai linistiti si toleranti

In rest nu uitati Biblia e o facatura....

Isus a fost om ca oricine si a ajuns Dumneyeu la 325 de ani de la moartea sa intrucat un criminal, Constantin, a vayut ca aceasta manevra ii va sluji bine propriile interese.

Trinitatea e o alta minciuna .... din moment ce in cele mai vechi evanghelii scrise in jurul anului 200 en nu se pomeneste niciunde in Biblie de asemenea lucru.

Daca tot va plac citatelel din cartea Domnului .... puteti cita din Coran caci e ultima carte a Domnului.... adica nui va e chiar de loc rusine ?

Dumnezeu scrie o carte noua si voi nu o cititi si o nesocotiti?

Pai ce credinciosi sunteti voi? Din aia prosti sau din cei care sunt dusmanii adevarului si slujbasii minciunii...

Pai asa vreti sa ajungeti in rai ? Prin minciuna si prostie ?

Macar daca ati avea un dram de logica v-ati da seama ca acele carti nu sunt scrise pentru noi cei de acum ci pentru primitivii vremurilor de atunci.

Noi azi avem stiinta care ne da raspunsurile la problemele noastre si stiinta este cea care ne mantuieste de boli saracie si suferinta.

Stiinta ete adevaratul mantuitor intrucat ne mantuieste si in viata asta si in cealalta.

Nu miciuna si nici prostia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo: vad ca iti place expresia asta cu d-zeu care scrie carti ! sa-i dam un mail lui Liiceanu poate scoate si Humanitas un best seller :crazy: numai sa-l cinvingem pe doamne doamne sa nu cera cine stie ce comision ...

 

serios acum: voi oameni buni cred ca sunteti dusi cu pluta rau ! mi-e groaza sa cred ca in mileniul 3 purtam discutii de genul biblia e mai tare si coranul e mai nou ... sunt pur si simplu toate cartile astea asa numite sfinte niste alegorii, in unele locuri putem gasi notiuni de morala, evenimente istorice si fel de fel de povestiri din care retinem doar ce ne place ... hai sa ne tinem acum de cuvantul bibliei ca e cuv lui d-zeu...

Editat de jojodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de toleranti sunt crestinii, am avut :crazy: 2000 de ani de istorie care ne-au dovedit-o, Aha ... ca in ultima vreme statul a devenit laic si ca porci ca cel de la Tanacu sunt intemnitati, ... asta face ca azi crestinii sa fie mai linistiti si toleranti

In rest nu uitati Biblia e o facatura....

Isus a fost om ca oricine si a ajuns Dumneyeu la 325 de ani de la moartea sa intrucat un criminal, Constantin, a vayut ca aceasta manevra ii va sluji bine propriile interese.

Trinitatea e o alta minciuna .... din moment ce in cele mai vechi evanghelii scrise in jurul anului 200 en nu se pomeneste niciunde in Biblie de asemenea lucru.

Daca tot va plac citatelel din cartea Domnului .... puteti cita din Coran caci e ultima carte a Domnului.... adica nui va e chiar de loc rusine ?

Dumnezeu scrie o carte noua si voi nu o cititi si o nesocotiti?

Pai ce credinciosi sunteti voi? Din aia prosti sau din cei care sunt dusmanii adevarului si slujbasii minciunii...

Pai asa vreti sa ajungeti in rai ? Prin minciuna si prostie ?

Macar daca ati avea un dram de logica v-ati da seama ca acele carti nu sunt scrise pentru noi cei de acum ci pentru primitivii vremurilor de atunci.

Noi azi avem stiinta care ne da raspunsurile la problemele noastre si stiinta este cea care ne mantuieste de boli saracie si suferinta.

Stiinta ete adevaratul mantuitor intrucat ne mantuieste si in viata asta si in cealalta.

Nu miciuna si nici prostia!

 

 

Nu pot sa nu-ti raspund decat simplu:

-faptul ca suntem toleranti este dovada ca te-ai nascut tu si-ti dam posibilitatea sa ne jignesti(am 61 ani),

-daca nu-ti place acest forum,muta-te cu toate jucariile pe altul(sunt destule),

-aici asa este jocul si asa sunt jucatorii,respecta regulamentul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa nu-ti raspund decat simplu:

-faptul ca suntem toleranti este dovada ca te-ai nascut tu si-ti dam posibilitatea sa ne jignesti(am 61 ani),

-daca nu-ti place acest forum,muta-te cu toate jucariile pe altul(sunt destule),

-aici asa este jocul si asa sunt jucatorii,respecta regulamentul....

 

 

Forumul il gasesc ca fiind nemaipomenit .... aici intradevar ai libertate de expresie necenzurata.

E adevarat ca mai scap si eu cate o impolitete ... dar5 aceasta ca raspuns la cele care mi se fac mie.

In rest religia crestina nu a fost si nici azi nu ar fi toleranta daca nu ar exista staul laic care ingradeste libertatea religiei ... si e bine asa!

Nici faptul ca eu exist nu se edatoreaza religiei ci eventual lui Dumnezeu ... iar faptu;l ca intre religie si Dumnezeu nu este absolut nici o legatura este atat de evident ca nici nu mai trebuie argumentat.

Desi eu nu dau doi bani pe asa zisele "scrieri sfinte" ... recomand celor interesati de asa ceva ... sa citeasca totusi Coranul .... aceasta carte "sfanta@ e ultima si ca si in cazul oricarei Legi ... legea cea noua devine cea valabile iar cele vechi devin caduce ....

 

Logic sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×