Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

vacanta - of!

Postări Recomandate

Nu stiu ce se intampla cu mine in ultimii ani, dar venirea vacantei de vara nu mai constituie o bucurie. Acum tocmai am absolvit cei 4 ani de facultate, si urmeaza sa dau examen de admitere la un master in septembrie. Am muncit foarte mult in vederea examenului de absolvire si a celor de an, parintii spun ca muncesc prea mult. Acum ca nu mai am la ce examene sa invat simt ca nu mai am scop in viata. Fara munca nu stiu, ma simt inutila... Sunt usor confuza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce se intampla cu mine in ultimii ani, dar venirea vacantei de vara nu mai constituie o bucurie. Acum tocmai am absolvit cei 4 ani de facultate, si urmeaza sa dau examen de admitere la un master in septembrie. Am muncit foarte mult in vederea examenului de absolvire si a celor de an, parintii spun ca muncesc prea mult. Acum ca nu mai am la ce examene sa invat simt ca nu mai am scop in viata. Fara munca nu stiu, ma simt inutila... Sunt usor confuza...

Stai linistita... e vorba doar de un dezechilibru...

Pentru a te simti bine trebuie sa fie echilibru in toate cele 4 cadrane ale eului tau: fizic, mental, spiritual, social.

Deci poate ca au dreptate parintii tau.. poate ca partea mentala a capatat prea multa atentie, poate ar trebui sa atingi si celelalte aspecte...

Sfatul meu este sa incepi de la cel fizic... 30 min de exercitii aerobice (de preferinta alergatul) fac minuni, mai ales daca le faci dimineata, cat mai devreme, inainte de micul dejun...

Pe plan spiritual e mai ciudat... incearca sa descoperi cine esti tu, de ce esti aici pe pamant, care este rolul tau, care este sistemul tau de valori...

Pe plan social... aici iar e simplu... darui-te, ia ce e mai bun din tine si daruie celorlalti... daca ai dezvoltat la greu partea mentala este imposibil sa nu fi capatat anumite competente... exista ceva in tine, ceva ce cei din jur au nevoie. Poti aborda situatia socionic daca vrei... sa vezi cam care este tiparul tipului tau psihologic si apoi sa pui cunostintele tale in tiparul respectiv si sa descoperi domeniul tau de competenta.

 

Daca vrei pot furniza mai multa informatie.... poti profita de vacanta asta pentru a lucra la cel mai important proiect din viata ta... :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iti propun sa incepi sa te distrezi.. stiu ca este foarte important sa inveti dar dupa cum ai zis si tu acum nu mai ai pentru ce. poate e un nou inceput pentru tine.

o cariera nu este de ajuns daca in afara serviciului esti singur... fara prieteni adevarati. :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×