Sari la conținut
Forum Roportal
andra_ada

Te poate imbatranii machiajul!

Postări Recomandate

Cateva unduiri dibace de mascara, ruj lichid si fard de obraz si machiajul este gata dimineata. De-a lungul zilei insa, make-up-ul trebuie improspatat si adaptat in functie de momentele zilei si

post-44425-1152441023_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mod cert te imbatraneste, nu imi place machiajul in exces( mult negru, albasru ,verde :offtopic: )dc. iti machezi mai strident ochii atunci adios ruj sau invers

eu zic ca e de ajuns un rimel, putin negru, o dunga subtire....

femeile mai in varsta au tendinta sa isi faca niste codite la ochi pana la urechi, si cu o dungulita groasa de 10 cm :) si asta le imbatraneste si mai tare

cu cat mai natural cu atat mai dragut :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-44425-1152516947_thumb.jpgEu de obicei nu obisnuiesc sa ma machiez, dar cand recurg la machiaj prefer unul foarte discret, natural.

Oricum anul acesta se poatra natural 100%.Cat despre doamnele mai in varsta care se machiaza"excesiv"... e alegerea lor. Poate ca la varsta lor si noi vom face la fel :D .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uresc ori ce produs cosmetic natural !!! este doar parere personala !!!

 

As arat ca moartea in vacanta !!! pe un ten aproape alb. Am incercat intr-un magazin mare unde daca cumperi pentru bani multi chimicale, iti face si o fata de nici mama ta nu te mai recunoaste !!! cu buletinul in mana !!! si e gratuit, unde-l pui !!

 

Mi-a pictat niste buze aproape albe (parca erau taiate) si o fata ca si ciorile din aratura se speriau !!! dar nici mie nu mi-a placut ce vad in oglinda !!! Am decontat inapoi toate produsele si au inteles ca nu-mi sta bine deloc.

 

Nici in sicriu nu vreau sa arat asa, prefer sa ma picteza ca Cleopatra in timpuri bune !!!

 

Ieri am trecut strada la farmacie si magazinul este plin de cosmetice si cu de toate 24 de ore deschis si

m-am impiedicat de o mare reclama cu 50% din pret redus de produse englezesti si mi-am cumparat doua ruj-uri. Una imi da o culoare naturala la buze care-mi place ca nu este albicoasa ci spre maroniu dinspre roze si miroase foarte frumos, ca o bomboana cu fructe de padure !!!

 

Cealalta de o culoare 410 visinie despre care spuneau ca sta toata ziua si chiar si in apa !!!

 

Pe langa ochi nu pun nimic doar picaturi de lacrima naturala ca din cauza caldurii foarte mari si uscate ni se usuca ochii si avem nevoie de mobilitate !!! La noapte pun o crema in ochi care il si curata sa vad mai bine.

Nu port ochelari doar de citit litere mici, instructii de pe medicamente, documente de stat si la medic, etc.

 

Pe fata doar crema sau lapte anti soare +50 UV obligator, daca as mai amesteca cu pudra sau alta crema de fata si ar trebui sa traversez o parcare uriasa cum este pe la noi, mi-ar curge totul pe pantofi !!!

 

In lunile de iarna merg mai bine astea aici sau pentru iesiri de noapte sau dupa ce soarele s-a apus sau nu se iese deloc din cladire cu machiaj !!! ca cele care lucreaza cu cosmetice !!!

 

Si moda este doar pentru cine sta bine !

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un ten imbatraneste in primul rand datorita dezhidratarii.

 

Machiajul nu e o masca, el are rolul de a ne pune in valoare, de a scoate in evidenta frumusetea naturala si personala.

Ca orice lucru in exces..dauneaza.

 

Daca vei stii sa te machiezi corect, respectand cativa pasii sigur nu vei imbatrani rapid :D

De exemplu ... pari imbatranit cand exista linii clare de demarcatie, adica un contur f inchis si rujul f deschis. A se evita sa folositi mereu aceleiasi culori, se poate migra catre nuante vecine sau alte tonuri :lol2:

 

Culorile alese trebuie sa fie alese in armonie cu forma fetei, culoarea parului, culoare ochilor...

 

 

 

 

Pe fata doar crema sau lapte anti soare +50 UV obligator, daca as mai amesteca cu pudra sau alta crema de fata si ar trebui sa traversez o parcare uriasa cum este pe la noi, mi-ar curge totul pe pantofi !!!

din cunostintele mele nu exista creme sau lotiuni cu un factor de protectie atat de mare :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista pana la 50 inclusiv, asa numitele "sunblocker", dar sunt recomandate doar persoanelor cu piele sensibila sau cu afectiuni dermatologice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cunostintele mele nu exista creme sau lotiuni cu un factor de protectie atat de mare :D

 

 

 

http://www.mayoclinic.com/health/drug-information/DR202782 citeste pe site si ai sa vezi

 

Pentru temparaturile de 45*C sint alte cosmetice decat pentru 25*C maxim.

 

Deodorantele anti-transpirant europene n-au efect in Arizona !!! Majoritatea sint facute si pentru conditii de a fi in apa ca transpiram la vara foarte mult. NU se vand sau reclama aceste produse decat unde se folosesc !!! Cand albii merg in Hawaii vara folosesc +63 UV.

Cand merg in Canada n-au nevoie de nimic ca abia este cald un pic si innourat si cer acoperit mai mereu doar femeile de dezbraca in decolteuri si bluze fara maneci sa se bronzeze putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista pana la 50 inclusiv, asa numitele "sunblocker", dar sunt recomandate doar persoanelor cu piele sensibila sau cu afectiuni dermatologice.

 

 

eu folosesc SPF 60. Nu am voie de loc la soare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da machiajul inbatraneste.....am citit foarte mult despre machiaj nicidata sa nu dormi machiata,sa nu stai foarte mult timp machiata si mai conteza calitatea produsuli,si demacherea foarte corecta inaite de culcare....caliatea chiar conteaza mult si atunci cand te machezi arati altfel decat cu un machiaj ieftin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar e bine sa te demachezi inainte de culcare. La unele persoane nu le sta bine machiate, naturale fiind mult mai frumoase dar sunt si persoane pe care un machiaj le schimba mult.....in bine! eu cred ca fiecare avem cate un complex( pistrui, nas mai mare, pometi....etc) si cu un machiaj buna poti face minuni....eu cred ca o femeie e bine sa se aranjeze si machiaje dar ziua discret si seara la o iesire 1pic mai tare.....nu ma refer la machiajul strident!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×