Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu bine orasul. Am stat cind eram elev acolo citeva vacante. Am fost acolo si asta iarna si asta-vara. Iarna am fost prima data si mi-a parut mohorit si m-au impresionat in sens negativ balcoanele blocurilor inchise cu geamuri de autobuze, deci cu tabla si chedere...cindva era un parc cu barci acolo...mai exista oare? nu l-am vazut de cind eram copil...A, era sa uit: acolo nu se mai poarta numere romanesti la masini??? cred ca cel putin 80% din masinile dintr-o anume parcare aveau numere de Italia...

 

parcul ... exista si e cel mai mare parc din zona moldovei!

pacat ca primaria nu a mai facut nimic la el!

mai recent l-a cumparat sorin ovidiu vantu (care e si el din roman) si asteptam sa investeasca!

f multi muncesc in strainatate! preturile la apartamente (alea cu balcoane ponosite - care le vezi in orice oras, nu numai in roman) au explodat din cauza lor! ...

toata atmosfera actuala din roman se datoreaza primarului actual (PD-fost PSD, deci traseist) care e la ultimul mandat si fura de sparge! il doare-n "brisca" de oras! ... nu mai zic nimic ca ma enervez fara sens! (oricum trec pe acolo doar de cateva ori pe an ... dar a fost orasul in care m-am format ... pacat ... dar poate vor veni si vremuri mai bune :doh: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai era acea fabrica(sau moara) de faina de oase pe acolo ? Era pe malul Siretului, la mica distanta de dealul de la Gadinti pe care faceam conducere cu tancurile :x Bleah ! Parca si acum simt putoarea aia! Cand eram in garda la poligon imi puneam masca pe fata... 3 ore in foisor si hainele erau contaminate !

Sau te referi la alte "trageri" ?! :doh: ;)

Ce urat mirosea ... imi aduc aminte :P Uite de asta chiar uitasem ...Ma refeream la tragerile de la poligon ;) dar sa spunem ca merg si alea ...Bleah :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Armata am facut-o in 88 - 90... parca numele "laban" imi suna familiar... alte nume ar fi: urdoi, macrinici (cel mai "tare" ofiter pe care l-am intalnit vreodata!), rachieru, corman, roman, ciubotaru... si altii.

Imi pare nespus de rau de acea unitate... poate era cea mai puternica din tara ca si mijloace mecanizate, nu poate... SIGUR ! sunt mandru ca am facut armata acolo, am chiar ramas toate cele 16 luni acolo ca si gradat ! La unitatile operative erai respectat cand aflau ca vii de acolo !

Cat despre tiganii din Roman... de multe ori saream gardul in oras si treceam prin acel cartier 100% tiganesc... n-am avut niciodata probleme... le aveam la discoteca, ce-i drept, dar, la numarul nostru... (eram in jur de 2000 de militari in unitate!). Ce vremuri! 6 batalioane full a cate 4-5 companii fiecare !

Sper sa mai apuc sa vizitez vreodata orasul, ar fi super! :good:

AAAA! sa nu uit! am fost trimis la liceul M.Viteazu sa prezentam elevilor armamentul usor din dotare!!!

 

 

Hihihi cred ca te-a stresat si tata, tot acolo a fost ofiter :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hihihi cred ca te-a stresat si tata, tot acolo a fost ofiter :o:

 

Chiar ? te-as intreba care e numele vostru de familie, dar banuiesc ca nu-l vei da... pacat... sunt foarte curios de ce s-a mai intamplat cu ei, as tine chiar legatura cu ei ! :o:

Pentru mine, a fost o adevarata scoala a vietii si nu-mi pare rau de nimic legat de acea perioada, indiferent cum au fost... chiar as vrea sa le multumesc pentru ceea ce am realizat dupa acele 16 luni, cu mentalitatea dinainte, totul ar fi fost diferit... :flowers: :friends: :roll:

Poti sa-mi trimiti pe privat, daca nu te deranjeaza... as fi tare bucuros sa recunosc pe cineva de acolo, Centrul 92 Instructie a fost locul in care mi-am format personalitatea din prezent, de care sunt foarte mandru !! :flowers:

Daca tatal tau era prin anii 88 - 90 acolo, spune-i ca l-am cunoscut pe mr. Rachieru, cu care m-am intalnit acum 4 ani in judetul Arad (!!!) A fost o surpriza mare pentru amandoi ! :flowers:

Referitor la mesajul meu precedent, am facut o eroare (scuzabila, probabil, de trecerea timpului...) : liceul nu se numea "Mihai Viteazul"... "Roman Voda"? sper sa nu gresesc...

Editat de DORO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Referitor la mesajul meu precedent, am facut o eroare (scuzabila, probabil, de trecerea timpului...) : liceul nu se numea "Mihai Viteazul"... "Roman Voda"? sper sa nu gresesc...

 

da! Roman Voda e! :friends:

 

daaaa :flowers: :flowers: :flowers: doar ca de cativa ani m-a adoptat capitala :roll:

 

si eu la fel! pe unde stateai ... in roman?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
heheeee, prea curios :spiteful:

 

stai linistita! ... vroiam sa vad daca am fost vecini! ... na! eu am stat langa "casa pionierului" (nush cum ii mai zice acum ...), la biserica armeneasca! (str. libertatii)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×