Sari la conținut
Forum Roportal
scubadiver

Scufundari in Romania!

Postări Recomandate

Scufundari in Romania !

 

Esti pasionat de inot si de mare in general? Iti place sa te scufunzi si sa inoti sub apa? Atunci scuba diving este pentru tine! Scufundarile iti ofera sansa descoperirii unui intreg univers nou, al pestilor, al lacurilor si al florei si faunei marine.

 

Pentru a practica scuba diving pentru prima data intai trebuie sa iti gasesti un instructor. Acesta, iti va explica in ce consta echipamentul de scufundare si cum se foloseste. Primele tale lectii vor fi teoretice. Vei invata principiile fizicii ce guverneaza lumea subacvatica. In urmatoarele lectii vor fi practice, scufundari in mare sau in bazin. Asculta cu mare atentie toate indicatiile, si invata semnalele de comunicare sub apa, acestea iti vor fi utile atunci cand vei fi in adancuri si nu vei mai putea vorbi, ci doar comunica prin semne.

 

Daca vreti sa aflati mai multe despre scufundari va astept cu intrebari pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Eu sunt oarecum pasionat de scufundari. Pana acum am practicat doar cand am fost la mare. Am folosit o masca cu tub si niste labe. Nu m-am scufundat decat pana la 3-4 m. Daca mergeam mai jos simteam o presiune foarte mare in urechi.

Ati putea sa dati niste sfaturi pentru incepatori, niste exercitii care pot fi facute pentru a suporta mai bine presiunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Este normal sa te doara urechile ( timpanele ) datorita faptului ca cu cat cobori mai mult cu atat creste presiune inconjuratoare ( de exemplu la fiecare 10 metri coborati presiunea creste cu o atmosfera (1bar) ). Solutia pentru a scapa de aceasta durere este sa echilibrezi timpanele de fiecare data cand cobori. Echilibrarea se face prin mai multe metode. Cea mai simpla este sa te tii de nas si sa incerci sa expiri puternic, vei observa ca presiunea se va egaliza si durerea va disparea. O alta metoda este digutitia si consta in inghitirea in sec succesiv pana cand se echilibreaza presiunea.

 

AVERTISMENT: Nu trebuie sa fortezi niciodata o scufundare, daca nu reusesti sa egalezi presiunea trebuie neaparat sa urci spre suprafata, acolo unde presiunea este mai mica. Daca continui sa cobori poti provoca leziuni timpanelor.

 

Daca mai ai curiozitati te rog sa intrebi.

 

Scubaoreille-interne.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spui ca te-ai scufundat cu masca, tub si labe...

asta pare o scufundare in apnee....

la genul asta de scufundari durerile de urechi sunt comune, deoarece in timp relativ scurt te deplasezi de la presiune practic zero la presiuni mari [peste 4 m adancime]....

ca sa pot face egalizarea presiunii din urechi cand esti in apnee, iti trebuie o masca adecvata...ca sa te poti prinde de nas si sa sufli....pe urechi....

problema insa este ca trebuie facuta din tip....daca esti prea jos e greu de facut....posibil, dar greu....saptamana trecuta am sosit acasa de la mare, unde am facut scufundari in apnee....

in primele zile aveam dureri mic de urechi la 4-5 metrii...e normal, pana se reobisnuieste organismul....

insa dupa 2 zile ajungeam relativ usor la 10-12 metrii.....

cred ca e vb si de o adaptare a organismului.....daca esti scuf. cu oarecare experienta, organismul se adapteaza deja mai repede la adancimi mai mari....

inca ceva...

sculele conteaza....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care ar fi acele legi de care vorbeai? si mie imi place sa -i vad pe altii cum se scfunda.......pentru ca nu prea stiu sa inot si imi e frica cand nu simt pamantul sub picioare.. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

 

Daca as vrea sa iau cursuri din astea, cam cat costa, cu tot cu instructor si echipament?

[snapbacca]42124[/snapbacca]

 

 

UN CURS COSTA 720 RON SI INCLUDE INCHIRIEREA ECHIPAMENTULUI PE TOATA DURATA CURSULUI + EMITEREA BREVETULUI INTERNATIONAL DE SCAFANDRU NAUI.

DETALII GASESTI PE http://www.scubadiver.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scufundari in Romania !

Esti pasionat de inot si de mare in general? Iti place sa te scufunzi si sa inoti sub apa? Atunci scuba diving este pentru tine! Scufundarile iti ofera sansa descoperirii unui intreg univers nou, al pestilor, al lacurilor si al florei si faunei marine.

Pentru a practica scuba diving pentru prima data intai trebuie sa iti gasesti un instructor. Acesta, iti va explica in ce consta echipamentul de scufundare si cum se foloseste. Primele tale lectii vor fi teoretice. Vei invata principiile fizicii ce guverneaza lumea subacvatica. In urmatoarele lectii vor fi practice, scufundari in mare sau in bazin. Asculta cu mare atentie toate indicatiile, si invata semnalele de comunicare sub apa, acestea iti vor fi utile atunci cand vei fi in adancuri si nu vei mai putea vorbi, ci doar comunica prin semne.

Daca vreti sa aflati mai multe despre scufundari va astept cu intrebari pe forum.

buna. inca nu am curaj sa ma apuc de scufundari, dar poate ma ajutzi cu inotul??? stii cumva un bazin de inot in bucuresti?? cu pretzuri rezonabile ??? ( exclude hotelurile de lux cu taxa 100 euro/zi) multzumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Sunt un Rescue Diver,detin certificaturi PADI,Open,Advenst,First AID and Rescue,certificate luate in Malta,Luna viitoare plec pt perfectionari si voi incerca sa-mi iau PADI pt Master.Asi vrea si yo sa stiu dk in Romania ma pot angaja pe undeva,sau dk ma puteti ajuta cu diferite forumuri sau angajari Rescue Diver - Master of Scuba.Merci all

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×