Sari la conținut
Forum Roportal
ady_maris

Adam si Eva !1

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:fingers:

pai semnatura asta o am de cand m-am inscris si tu acu' o vezi?

:boredom: :offtopic: :) :suicide:

nu ma asteptam la asa ceva de la tine, tinere! sa stii... alta data sa-ti fie intr-un fel cand faci d-astea !

:beach:

nu... doar ca azi m-a "izbit" adevarul ce razbate din citatul ala !

 

uite, pentru tine...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TIMPUL COSTA BANII...... eu am aceste mesaje pe mai multe forumuri ,si nu le copiez de pe alte surse ,ci sunt scrise de mine ,si nu le rescriu de 1000 de ori ,pe fiecare forum,deci atentie ca sunt ffff. importante aceste mesaje ,si sunt ultimele mesaje de dragoste ptr. aceasta generatie ,care este si ultima de pe acest pamant ,vb. ffff. serios ,stati putin si meditati ,la cea ce am scris ,nu sariti ca arsi ,ca este vb. de viata si moarte.

 

"TIMPUL COSTA BANII" ce afirmatie patrunsa de spirit religios :)

 

"ultimele mesaje de dragoste ptr. aceasta generatie " mesaje de dragoste poate fi si intre Costel cel cu mintea ingusta si Geta de la coltu' strazii; si foarte bine ai mai transmis aceste "mesaje de dragoste"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ady_maris,

 

am citit si eu biblia dar am ceva probleme de intelegere. poate ma descurci tu, ca pari foarte documentat.

 

astfel, dupa cum se stie lumea a fost facuta de un Creator. DAR, exista oare vreo dovada ca intre Creator si cel descris in biblie sub numele/pseudonimul de dumnezeu exista vreo legatura. biblia se confirma pe ea insasi si deci nu e dovada.

 

stiu ca moise a primit tablele legii din mina lui dumnezeu. mi se pare suspect ca aceste table sa fie scrise pe o placa casanta de piatra. din parte lui dumnezeu m-as fi asteptat sa le scrie pe o placa de zirconiu care este practic indestructibil. ceva e suspect aici. in plus, daca aceste legi ar fi scrise pe o placa dintr-un metal indestructibil, si daca aceasta placa ar exista, ar fi o dovada ca Creatorul este cel descris in biblie sub numele de dumnezeu....

 

dar, eu zic ca, desi nu avem vreo dovada, sa consideram ca creatorul este dumnezeul din biblie.

 

aici mai apare o problema. se spune ca dumnezeu se plimba deasupra apelor....dar aici nu inteleg cine a fost cel care a vazut si consemnat asta? daca a existat cineva (vre-un secretar..., vre-un personaj caruia sa-i fi povestit...) ar fi trebuit sa stim cine. era cineva din anturajul lui dumnezeu deci nu era fistecine. cum se poate ca biblia sa nu spuna cine a consemnat ce facea dumnezeu? si aici ceva este suspect.

 

 

stim ca El l-a faut pe adam (geneza...). aici apare o problema. dupa ce l-a facut pe adam s-a gindit s-o faca si pe eva. aici il suspectez pe dumnezeu ca nu a gindit totul de la inceput. cum sa nu-i faci pe amindoi in acelasi timp? cum sa improvizezi pe eva dintr-o coasta a lui adam? ca proiectant, dumnezeu pare suspect de ne-prevazator.

 

dupa ce i-a facut, i-a pus la test. testul cu sarpele trebuia sa stabilesca daca adam si eva indeplinesc doua conditii:

1. sa-l venereze pe dumnezeu

2. sa nu pacatuiasca

 

testul a fost cazut lamentabil. in situatia asta orice creator ar fi distrus prototipurile si ar fi facut altele noi, mai perfectionate.

 

dumnezeu in mod total inexplicabil, ii trimite sa se inmultesca cu deficiente grave de proiectare. si mai rau, ii trimite fara o carte de referinta, fara o religie care sa-i ajute sa-si corecteze defectele. asta nu-i face cinste lui dumnezeu, mai ales prin prisma a ce a urmat.

 

cain isi omoara fratele (erau numai la prima generatie si deja....promiteau...)

 

urmeaza razboiaie, cruzimi de neimaginat, nedreptati, tot raul de pe lume a fost "turnat" in lumea creatiilor lui dumnezeu. vina principala o are numai dumnezeu, nu incape discutie.

 

dar, minune! dupa citeva mii de ani dumnezeu isi da seama ca a gresit grav si isi trimite fiul sa dea oamenilor o biblie si o religie.

 

intentia este laudabila dar ceva nu merge conform planului; isus moare pe cruce fara sa lase un rind scris. nici unul din urmasii lui spirituali (cei 12 apostoli) nu lasa nici ei nici un rind scris.

 

iti dai seama ady_maris cum ar fi aratat o biblie scrisa de isus? (ca pentru asta a venit, nu?)

 

biblia este totusi scrisa de altii, care nu l-au cunoscut pe isus, uneori la sute de ani de la moartea pe cruce a lui isus.

 

chiar daca putem accepta ca aceste scrieri au fost, probabil, inspirate de dumnezeu, biblia contine numai texte de mina a doua....o biblie scrisa de isus ar fi aratat probabil altfel.

 

ma opresc aici desi analiza mea merge mai departe. eu nu pot sa-l venerez pe dumnezeu din moment ce este atit de delasator, face greseli grave platite de noi....iti dai seama: nu exista om fara de pacat! e clar ca asta este din cauza modului cum ne-a facut. daca ar exista 10% oameni fara pacat tot ar trebui criticat pentru modul cum ne-a facut.

 

eu nu pot sa venerez un astfel de creator....dorinteodor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:offtopic: Postarea matale contine o greseala fundamentala.

Si anume nu intelegi ca intre religie si Dumnezeu nu este nici o legatura. Dumnezeu este Creatorul care a creat totul iar religia este smecheria care pomeneste de acest lucru si vrea sa obtina foloase materiale din aceasta.

Ai auzit matale ca Dumnezeu sa trimita vreodata din marea lui oaste macar un reprezentant in "casa Domnului" in 2000 de ani macar o singura data undeva ?

Sigur ca nu religia este o minciuna sfruntata buna doar pentru redusi mintali..... cum poate fi credibila Biblia din moment ce Fiul lui Dumnezeu adica tot un Dumnezeu adevarat nu pomeneste NICIODATA de Cartea sfanta a Tatalui Sau? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DORINE ACEASTA E ALEGEREA TA ......daca citea-i atent ce am postat gasea-i multe din raspunsurile la intrebarile tale destul de pertinente,doar trebuie sa ai rabdare ,problema voastra a tinerilor din generatia aceasta a vitezei ,e ca nu aveti rabdare sa cugetati la ceea ce cititi ,sau nu cititi caci mai mult va jucati ,va contraziceti,va dati unii mai destepti ca ceilalti si asa mai departe,asa ca o paralela .......Moise a scris primele 5 carti ,si au fost dictate,inclusiv Geneza,de catre Dumnezeu ,tot ce s-a intamplat in Eden ,si mai incolo ......Moise a stat 40 de zile in preajma Creatorului pe Muntele Sinai ,acolo Dumnezeu i S-A RELEVAT, e mult de spus ,iar daca ai prejudecati ,nu vei intelege niciodata Biblia ,si Dumnezeu nu poate sa-ti dea darul credintei ,care este al 6 -lea simt ,asta e imi pare rau .....

 

Psalmii, 14

 

1 Nebunul zice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ady_maris,

 

am citit si eu biblia dar am ceva probleme de intelegere. .

 

mi se pare suspect .... m-as fi asteptat .... ceva e suspect aici.

dar, eu zic ca, desi nu avem vreo dovada, sa consideram ca creatorul este dumnezeul din biblie.

 

mai apare o problema.... ....dar aici nu inteleg cine a fost cel care a vazut si consemnat asta? ar fi trebuit sa stiu cine... si aici ceva este suspect.

 

aici apare o problema... aici il suspectez pe dumnezeu ca nu a gindit totul de la inceput

Un lamentabil-interminabil sir de "mi se pare suspect".

Te-ai gandit vreodata de cate ori ti-ai judecat parintii ca nu au facut ce trebuia ptr tine?? :boredom:

Cu ce drept judeci tu judecata lui Dzeu?? :beach:

 

testul a fost cazut lamentabil. in situatia asta orice creator ar fi distrus prototipurile si ar fi facut altele noi, mai perfectionate.

orice creator,care are prototipuri de aruncat.Dzeu a vrut sa le repare... :lazy: Ai ceva impotriva ?!?

 

dumnezeu in mod total inexplicabil, ii trimite sa se inmultesca cu deficiente grave de proiectare. si mai rau, ii trimite fara o carte de referinta, fara o religie care sa-i ajute sa-si corecteze defectele. asta nu-i face cinste lui dumnezeu, mai ales prin prisma a ce a urmat.

Ce religie teodore ?? Ca erau doar ei si Dzeu? :offtopic:

 

cain isi omoara fratele (erau numai la prima generatie si deja....promiteau...)

ai omis faptul ca intrase pacatul in lume,si ca Dzeu a dat omului Liberul Arbitru ! :fingers:

 

urmeaza razboiaie, cruzimi de neimaginat, nedreptati, tot raul de pe lume a fost "turnat" in lumea creatiilor lui dumnezeu. vina principala o are numai dumnezeu, nu incape discutie.

Razboaiele au fost facute de minti bolnave :read:

Dand vine pe Dzeu,incerci intr-un fel sa te scoti nu-i asa? :(

 

dar, minune! dupa citeva mii de ani dumnezeu isi da seama ca a gresit grav si isi trimite fiul sa dea oamenilor o biblie si o religie.

Mda...cu atatea prejudecati e cam greu sa intelegi :)

 

intentia este laudabila dar ceva nu merge conform planului; isus moare pe cruce fara sa lase un rind scris. nici unul din urmasii lui spirituali (cei 12 apostoli) nu lasa nici ei nici un rind scris.

aici incep si eu sa suspectez ceva...si anume de ce ai spus:

"am citit si eu biblia dar am ceva probleme de intelegere???"

 

 

biblia este totusi scrisa de altii, care nu l-au cunoscut pe isus, uneori la sute de ani de la moartea pe cruce a lui isus.............................

:doh:

cred ca nu mai am nici un comentariu la bla bla urile tale

cu stima :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce drept judeci tu judecata lui Dzeu?? :fingers:

pai... nu toti iL judecam din cand , in cand ?

orice creator,care are prototipuri de aruncat.Dzeu a vrut sa le repare... :boredom: Ai ceva impotriva ?!?

:offtopic: :suicide:

sa le repare ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cocostarcu' statea consternat, datorita primei eve fatatoare de minunile internetului desucheat, de gingasia nebuniei ce ascunde harnica si neinteleasa groaza, de initiacii bolanzi si plini de bubele nemuririi. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ady_maris,

 

am citit si eu biblia dar am ceva probleme de intelegere. poate ma descurci tu, ca pari foarte documentat.

 

astfel, dupa cum se stie lumea a fost facuta de un Creator.

Care lume? :tease: Ce intelege prin "cum se stie"...? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×