Sari la conținut
Forum Roportal
ady_maris

Credeti in mesajul lui Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A inteles ... si acasa si la servici nu mai avem voie sa discutam liber si sa ne spunem parerea .... deci ca sa fim crestini ... trebuie sa vorbim numai din Biblie..... S

Sunt curios maine sa vad cum reactioneaza sefu cand la fiecare intrebare pe care mi-o pune ... ii dau cu citate biblice! ... sper ca nu e ateu!

 

In fine. Si eu care credeam ca suntem pe un forum unde discutam care credinta este cea adevarata. Dar nu te obliga nimeni sa urmezi o cale. Eu arat una dintr-e multele care exista. Urmeaza ca tu sa probezi care este cea adevarata. Este o decizie personala la fel cum este si cu o casatorie, tocmai de aceea Biserica Domnului Isus este simbolizata ca o mireasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fine. Si eu care credeam ca suntem pe un forum unde discutam care credinta este cea adevarata.

Nici o credinta nu este adevarata .... adevarul este mai ales ce stii si nu ce crezi ... de crezut de aia crezi ca nu esti sigur ca STII!

Dar nu te obliga nimeni sa urmezi o cale. Eu arat una dintr-e multele care exista. Urmeaza ca tu sa probezi care este cea adevarata. Este o decizie personala la fel cum este si cu o casatorie, tocmai de aceea Biserica Domnului Isus este simbolizata ca o mireasa.

Corect ... eu urmez calea RATIUNII caci Creatorul ne-a inzestrat cu ratiune.

daca Creatorul avea un plan referitor si la religia noastra ... il putea impune in gene si cromozomi astfel incat sa fim asa cum ne doreste El.

Cum nu a facut-o ... si stie el de ce ... si cum ne-a inzestrat cu Ratiune Suflet Si Corp ... trebuie sa ne dezvoltam pe aceste coordonate Ratiunea se dezvolta prin invatatura in Scoala si u in biserica, Sufletul odata cu dezvoltatrea constiintei caracterului astfel incat sa devii o persoana proeminenta (nu un religios fricos si fara personalitate) Si Fizicul ... mens sana in corpore sano ... poti pricepe acestea?

Si daca da ... mai poti sa fi dupa aia religios?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai inteles ... acestea nu sunt experiente. Acestea sunt etape de strabatut pentru oricare student al Universitatii de Yoga din Rishikash. Deci scopul nu este sa dovedesti nimic ...

Nu se ajunge usor .... dar drumul catre divinitate este deschis oricui care vrea sa-l parcurga ... dar prin fapte concrete nu prin rugaciuni si matanii.

 

Nu este nimic miraculos ...sunt lucruri cunoscute de mii de ani, uni afirma ca si Isus a devenit Isus tot datorita acestor metode. Mesaj din partea Divinitatii nu exista, el studentul poate sa iti descrie experienta sau concluziile lui....si atat. Si nici sarlatanie nu este din moment ce nu se incaseaza bani si se face in cadru legalsi organizat intr-o Universitate cu sute sau mii de studenti.

Dar desi toti ajung in contact cu Spiritul Supremnu este trimis pe pamant sa duca un mesaj cu el!

asta e Nirvikalpa Samadhi, calea spre nirvana. se presupune ca Isus a intrat in starea asta pe cruce.

cativa mari maestri yoga se spune ca au ajuns sa stapaneasca tehnica. si cam atat. nimic despre sute de studenti carora li se opreste inima si alte alea. ceva surse de informare mai clare ne poti da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e Nirvikalpa Samadhi, calea spre nirvana. se presupune ca Isus a intrat in starea asta pe cruce.

cativa mari maestri yoga se spune ca au ajuns sa stapaneasca tehnica. si cam atat. nimic despre sute de studenti carora li se opreste inima si alte alea. ceva surse de informare mai clare ne poti da?

 

Da! in limba romana Ion Dumitriu Snagov - India !

 

cica 8 lei noi pe internet ! Google.ro si numele autorului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici o credinta nu este adevarata .... adevarul este mai ales ce stii si nu ce crezi ... de crezut de aia crezi ca nu esti sigur ca STII!

 

Corect ... eu urmez calea RATIUNII caci Creatorul ne-a inzestrat cu ratiune.

daca Creatorul avea un plan referitor si la religia noastra ... il putea impune in gene si cromozomi astfel incat sa fim asa cum ne doreste El.

Cum nu a facut-o ... si stie el de ce ... si cum ne-a inzestrat cu Ratiune Suflet Si Corp ... trebuie sa ne dezvoltam pe aceste coordonate Ratiunea se dezvolta prin invatatura in Scoala si u in biserica, Sufletul odata cu dezvoltatrea constiintei caracterului astfel incat sa devii o persoana proeminenta (nu un religios fricos si fara personalitate) Si Fizicul ... mens sana in corpore sano ... poti pricepe acestea?

Si daca da ... mai poti sa fi dupa aia religios?

 

tily, Dumnezeu nu se invata pentru ca nu poti cuprinde ceea ce el a facut. Ar insemna sa cunosti toate genele si toti cromozomii si tot nu vei putea sa fii asa cum vrea El. Stii de ce? Pentru ca Dumnezeu se descopera in simplitate si nu o sa-L gasesti in cartile de pe tarabe. Ratiunea se dezvolta prin invatatura, dar intr-o zi, nici ratiunea si nici invatatura capatata nu iti vor mai fi de nici un folos.

 

1 Corinteni 13

1. Chiar dacă aş vorbi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tily, Dumnezeu nu se invata pentru ca nu poti cuprinde ceea ce el a facut. Ar insemna sa cunosti toate genele si toti cromozomii si tot nu vei putea sa fii asa cum vrea El. Stii de ce? Pentru ca Dumnezeu se descopera in simplitate si nu o sa-L gasesti in cartile de pe tarabe. Ratiunea se dezvolta prin invatatura, dar intr-o zi, nici ratiunea si nici invatatura capatata nu iti vor mai fi de nici un folos.

ba da imi vor fi de folos .. si inca mare ... cu ele il voi descoperii pe Dumnezeu dar nu prin vorbe ci prin evolutie ... daca nu eu straurmasii mei si vor fi aproape de EL.

Diferenta intre cele doua feluri de al vedea pe Dumnezeu intre mine care reprezint cunoasterea si evolutia si intre tine care reprezinti religia este ca fiecare trage de un alt capat al aceluias fir ... eu in sus (evolutie si cunoastere) si tu in jos (imbrobodire cu religia si incremenirea in Biblie carte primitiva scrisa pentru oamenii din acea vreme)

Acum intelegi de ce nu esti mai bun ca mine ?

Tu cu involutia ...si eu cu ... Evoltia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum intelegi de ce nu esti mai bun ca mine ?

Tu cu involutia ...si eu cu ... Evoltia!

 

Bunatatea - nu tine de vreo religie anume... si in realitate orice om- poate fi mai bun - ca noi .

iar evolutia- se simte - nu se trambiteaza!

... sorry !

:shout:

 

a... ce-i aia Evoltia? ... vreun stat nou ?

 

:shout:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da imi vor fi de folos .. si inca mare ... cu ele il voi descoperii pe Dumnezeu dar nu prin vorbe ci prin evolutie ... daca nu eu straurmasii mei si vor fi aproape de EL.

Diferenta intre cele doua feluri de al vedea pe Dumnezeu intre mine care reprezint cunoasterea si evolutia si intre tine care reprezinti religia este ca fiecare trage de un alt capat al aceluias fir ... eu in sus (evolutie si cunoastere) si tu in jos (imbrobodire cu religia si incremenirea in Biblie carte primitiva scrisa pentru oamenii din acea vreme)

Acum intelegi de ce nu esti mai bun ca mine ?

Tu cu involutia ...si eu cu ... Evoltia!

 

nu vrei sa se scoata o biblie cu cantecele gen "Kill Them All" in loc de Psalmii lui David? Eu cred ca habar nu ai ce spui si ai cazut si tu aici ca musca-n...

Religie nu este tot una cu CREDINTA. Pentru unii ca tine care stiu sa numere, exista religii. Unu, doi, trei, patru...

 

Eu cu involutia si tu cu evolutia? Dumnezeu a spus de mult ca va veni lepadarea de credinta in vremea de sfarsit si vad ca si tu faci parte din aceasta categorie. Dumnezeu a spus de mult lucruri care tocmai acum sunt descoperite. Altora le bubuie mintea gen "Big Bang", dar Dumnezeu i-si bate joc de ei. Au incercat multi prin stiinta sa-L priceapa pe Dumnezeu, dar, Dumnezeu nu se invata ci se DESCOPERA asa cum sa descoperit Domnul Isus lui Pavel pe drumul Damascului.

 

Nu-ti mai spun decat spor la cautat si cand prin stiinta vei putea demonstra pe Dumnezeu sa ma anunti si pe mine ca sunt tare curios sa vad oala cum descrie pe Olar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vrei sa se scoata o biblie cu cantecele gen "Kill Them All" in loc de Psalmii lui David? Eu cred ca habar nu ai ce spui si ai cazut si tu aici ca musca-n...

Religie nu este tot una cu CREDINTA. Pentru unii ca tine care stiu sa numere, exista religii. Unu, doi, trei, patru...

 

Eu cu involutia si tu cu evolutia? Dumnezeu a spus de mult ca va veni lepadarea de credinta in vremea de sfarsit si vad ca si tu faci parte din aceasta categorie. Dumnezeu a spus de mult lucruri care tocmai acum sunt descoperite. Altora le bubuie mintea gen "Big Bang", dar Dumnezeu i-si bate joc de ei. Au incercat multi prin stiinta sa-L priceapa pe Dumnezeu, dar, Dumnezeu nu se invata ci se DESCOPERA asa cum sa descoperit Domnul Isus lui Pavel pe drumul Damascului.

 

Nu-ti mai spun decat spor la cautat si cand prin stiinta vei putea demonstra pe Dumnezeu sa ma anunti si pe mine ca sunt tare curios sa vad oala cum descrie pe Olar.

Vali, nu-ti mai bate capul cu Soimos. Si-a schimbat parul, dar naravul ba! Are el ce are cu stiinta si tecnica. :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×