Sari la conținut
Forum Roportal
ady_maris

Credeti in mesajul lui Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iar eu revin cu intrebarea: ce te face sa crezi ca ei intra in contact cu divinitatea prin aceste tehnici. De ce nu pot intra in contact cu alta entitate, si crezi tu ca este vorba despre Dumnezeu.

Pentru ca atunci cand esti rece, teapan, nu mai rasuflii si inima nu iti mai bate se ajunge undeva unde vom ajunge cu toti odata.

Stii cumva cum se cheama acel loc si cu cine te "unesti" sau intalnesti acolo?

Diferenta este ca ei se pot intoarce inapoi (nu la prima iesire care se face numai "insotit") iar noi nu.

Si sunt niste tehnici ca oricare altele, din moment ce oricine le poate invata dupa cum ai spus tu. Deci nu e nevoie nici de cine stie ce spirit evoluat, numai de un mental foarte bine stapanit.

Total gresit!

Ca sa ajungi aici ....(adica la marea unire) sunt cca 8 etape de starbatut... in etapa a 8-a ai devenit deja unul exact ca si Cristos!) trebuie sa fii desavarsit din punct de vedere spiritual (daca nu esti si simulezi ... te asteapta categoric moartea )... dar marele pas incepe dup primi 8 pasi si desi iti parasesti corpul ... se poate si pentru 6 luni (cu conditia sa nu te miste nimeni in acest rastimp ca se rupe "firul de argint al vietii" si te-ai dus!) si dupa perioada stabilita te poti intoarce inapoi .... bineinteles mult mai intelept si spiritual !

Acolo unde te duci nu este decat El Creatorul ... nu exista dusmani de ai Lui ... aia ce crezi u nu exista ...e doar o inventie antica !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca atunci cand esti rece, teapan, nu mai rasuflii si inima nu iti mai bate se ajunge undeva unde vom ajunge cu toti odata.

Stii cumva cum se cheama acel loc si cu cine te "unesti" sau intalnesti acolo?

Diferenta este ca ei se pot intoarce inapoi (nu la prima iesire care se face numai "insotit") iar noi nu.

Draga, dupa religia crestina unii pot ajunge si in iad, dar eu nu o sa-ti spun asta. Pur si simplu pot ajunge in alta dimensiune daca vrei si nu neaparat la Dumnezeu, si tot se pot intoarce, iar tehnica asta (cat o fi totul de autentic, pentru ca ai vazut ca era unu' pe aici ady_maris care credea ca W. Branham a inviat oameni din morti de fata cu mii de martori... deci se poate si pacaleala in masa, si se pot face fraude si cu aparatura medicala, asta ca sa iti spun pe ocolite ca nu prea cred eu in experientele astea fabuloase a suuute de studenti...). In fine.

Total gresit!

Ca sa ajungi aici ....(adica la marea unire) sunt cca 8 etape de starbatut... in etapa a 8-a ai devenit deja unul exact ca si Cristos!) trebuie sa fii desavarsit din punct de vedere spiritual (daca nu esti si simulezi ... te asteapta categoric moartea )... dar marele pas incepe dup primi 8 pasi si desi iti parasesti corpul ... se poate si pentru 6 luni (cu conditia sa nu te miste nimeni in acest rastimp ca se rupe "firul de argint al vietii" si te-ai dus!) si dupa perioada stabilita te poti intoarce inapoi .... bineinteles mult mai intelept si spiritual !

Acolo unde te duci nu este decat El Creatorul ... nu exista dusmani de ai Lui ... aia ce crezi u nu exista ...e doar o inventie antica !

Tu chiar crezi ca se poate ajunge atat de usor la divinitate? Mie mi se pare foaaarte suspect. Orice cale de asta prea usoara, si "retetele" astea miraculoase... si de ce te intorci mult mai intelept si spiritual, ma rog frumos? Ca parca spuneai ca nu aveau nici un mesaj... atunci de unde stii ca sunt mai intelepti daca au venit "cu mana goala" de acolo? E nu un pic, e chiar foarte penibil. Nu contest binefacerile yoga, sunt nenumarate, dar de aici pana la sarlatanie nu e decat un pas.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i... deci se poate si pacaleala in masa, si se pot face fraude si cu aparatura medicala, asta ca sa iti spun pe ocolite ca nu prea cred eu in experientele astea fabuloase a suuute de studenti...). In fine.

pana la sarlatanie nu e decat un pas.

nu ai inteles ... acestea nu sunt experiente. Acestea sunt etape de strabatut pentru oricare student al Universitatii de Yoga din Rishikash. Deci scopul nu este sa dovedesti nimic ... totul este sa te dezvolti din p de v spiritual....si asta nu are nimic in comun cu sarlatania ... culmea ca acolo unde sarlatania e evidenta (in biserica) tu nu o sesizezi!

 

Tu chiar crezi ca se poate ajunge atat de usor la divinitate? pana la sarlatanie nu e decat un pas.

Nu se ajunge usor .... dar drumul catre divinitate este deschis oricui care vrea sa-l parcurga ... dar prin fapte concrete nu prin rugaciuni si matanii.

pana la sarlatanie nu e decat un pas.

si "retetele" astea miraculoase... si de ce te intorci mult mai intelept si spiritual, ma rog frumos? Ca parca spuneai ca nu aveau nici un mesaj... atunci de unde stii ca sunt mai intelepti daca au venit "cu mana goala" de acolo?

Nu este nimic miraculos ...sunt lucruri cunoscute de mii de ani, uni afirma ca si Isus a devenit Isus tot datorita acestor metode. Mesaj din partea Divinitatii nu exista, el studentul poate sa iti descrie experienta sau concluziile lui....si atat. Si nici sarlatanie nu este din moment ce nu se incaseaza bani si se face in cadru legalsi organizat intr-o Universitate cu sute sau mii de studenti.

Dar desi toti ajung in contact cu Spiritul Supremnu este trimis pe pamant sa duca un mesaj cu el!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai inteles ... acestea nu sunt experiente. Acestea sunt etape de strabatut pentru oricare student al Universitatii de Yoga din Rishikash. Deci scopul nu este sa dovedesti nimic ... totul este sa te dezvolti din p de v spiritual....si asta nu are nimic in comun cu sarlatania ... culmea ca acolo unde sarlatania e evidenta (in biserica) tu nu o sesizezi!

Experiente de viata, etape de parcurs, pasi, trepte, cum vrei sa ii spui, pot fi sarlatanie la fel si cum in biserica poate exista asa ceva. Eu sunt mai reticenta de felul meu si nu ma entuziasmez la orice povestioara auzita. Cum imi dovedesc ei ca au evoluat dpdv spiritual?

Nu este nimic miraculos ...sunt lucruri cunoscute de mii de ani, uni afirma ca si Isus a devenit Isus tot datorita acestor metode. Mesaj din partea Divinitatii nu exista, el studentul poate sa iti descrie experienta sau concluziile lui....si atat. Si nici sarlatanie nu este din moment ce nu se incaseaza bani si se face in cadru legalsi organizat intr-o Universitate cu sute sau mii de studenti.

Dar desi toti ajung in contact cu Spiritul Supremnu este trimis pe pamant sa duca un mesaj cu el!

In primul rand nu exista nici odovada ca au intrat in contact cu vreun spirit de orice fel, cu atat mai putin cu Spiritul Suprem. De ce as alege eu sa cred ce povestesc ei... nu vad vreun motiv. Poate fi sarlatanie din dorinta de a face senzatie si atat, nu e neaparat pentru bani. Iar argumentul cu cadru legal si organizat... poate ai auzit de afaceri perfect legale care au pacalit sute si mii de oameni, deci daca e legal nu inseamna ca e si cinstit, dar ma rog pentru cineva care crede ca americanii cumpara legal si cinstit petrol de la arabi, probabil ca acesti termeni sunt destul de confuzi.

Da, este posibil ca si Isus sa fi devenit Christos cred ca asta vroiai sa spui prin astfel de metode. Exista o perioada din viata despre care nu se stie nimic, si este posibil sa fi ajuns sa cunoasca tehnici orientale, dar dovezi inca nu avem

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, este posibil ca si Isus sa fi devenit Christos cred ca asta vroiai sa spui prin astfel de metode. Exista o perioada din viata despre care nu se stie nimic, si este posibil sa fi ajuns sa cunoasca tehnici orientale, dar dovezi inca nu avem

Da... eu nu incerc sa conving pe nimeni .... mi am spus doar o parere ....

Ceea ce mi se pae interesant in religie este lipsa de logica de care tocmai ai amintit.

Adica nu stim nimic despre viata lui Isus pe o perioada lunga de timp desi a fost de prunc remarcat de cei trei magi ... dar stim fiecare cuvant pe care l-a spus in diferite ocazii ..... cam curios si ilogic ... nu ti se pare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cata logica si argumentatie in doar cateva randuri....daca e sa ma iau dupa toate aberatiile asta ar insemna ca suntem vinovati inca din ziua in care ne-am nascut......pocaiti-va e sinonim cu prostiti-va...spalarea creierelor si abuzul psihic e cel mai la moda in zilele noastre

Psalmii 51

5. Iată că sunt născut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata un exemplu cat se poate de clar a ceea ce inseamna religia!

Nu mai gandesti cu mintea ta ci numai cu citate biblice ...

Inchistarea si "incremenirea in proiect " sunt cele doua coordonate pe care se desfasoara acest papagalicism.

Sigur ca aceasta nu poate aduce nimic nou, nimic progressi no evolutie ... se numeste spiritualitate.

sa ne mai miram ca in tarile foarte religioase mizeria si suferinta sunt omniprezente.

Iar in tarile unde religia e "poate ceva jumatate de ora duminica"... viata oamenilor este ca in paradis !

Cine vorbeşte de la sine, caută slava lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×