Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost la cumparaturi, la raionul de cafea ne ofera de gustat din termosuri mari cate 3 feluri zilnic.   Am trecut si eu sa ma tratez cu o cinzeaca si de dupa colt apare un pustan de vreo 5 ani, lipit de raft avanseaza frecandu-se de marfuri si se opreste langa mine.    I-am zis ca n-are voie la cafea pana nu-i cu un adult, scrie cu litere mari, dar pana sa ma servesc, urca pe un raft si se agata de 2 manere de la dispenser de cafea boabe care se deschid si curge pe jos boabele, in cizmele mele!!!  intr-o secunda sint pline si el rade de mine.   Ar vrea sa fuga dar una din maini a intepenit in maner si a inceput sa planga la care apare tac-su, dar cu 2 pasi mai devreme managerii ca l-au vazut pe camere.

Credea omul ca-si ia copilul si pleaca, dar avea de plata 1000 de dolari pentru marfa si amenda ca distruge proprietate personala al magazinului plus marfa, vandalism si intentie de a distruge, dar evreul deloc nu vrea sa accepte acuzatia, dar achita imediat ca sa nu vina si legea ca merge pe TV la actiunea serii.  Eu m-am descaltat sa scutur boabele ca nu puteam sa fac un pas, si rautatea mica a venit sa ceara scuze si sa-mi ureze o seara placuta!!!   Au lasat cartul plin in magazin si s-au carat imediat.    

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au ras/ zambit altii de mine, s-a intamplat asa de repede ca abia s-a umplut cu cafea un paharel de 30 ml de cafea si deja eram inconjurati de personal de securitate al magazinului.   Daca era un adult era arestat.   E putin greu de digerat pentru mine asa ceva ca am crescut cu reguli.   Copilul era din familie foarte bogata, tac-su a platit in numerar mia si nu se vedea lipsa de unde a scos banii, plus masina personala, ca pana sa ajung la casa deja se stia ca si parcarea este echipata cu camere si pe mine ma cunosc toti.  Cand copiii se implica in asa ceva  sa vada reactia adultilor, parca prevesteste ceva.   S-ar putea sa fiu si obosita inca de la stresul de azi noapte. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nutritia, disciplina cu manual propriu. Ateliere de gatit in gradinite si scoli ... 

 

Romania este printre tarile cu cei mai multi copii supraponderali la varste foarte mici. De aceea, politicienii propun sa sa fie introdusa o disciplina speciala in acest sens, poate chiar concepute manual si sa existe ateliere de gatit la scoala.

 

https://www.portalinvatamant.ro/articole/diverse-31/nutritia-disciplina-cu-manual-propriu-ateliere-de-gatit-in-gradinite-si-scoli-7895.html/?cs=3069416&utm_source=portalinvatamant&utm_medium=notificare&utm_campaign=onesignal

 

Si eu am avut ora de Gospodarie si de Croitorie in clasele din scoala generala, ne-au invatat cum se face Supa de Vita din care am preparat Salata de boeuf, Maioneza, Oua umplute, Sarmale, si multe altele ca abia aveam si o camaruta in cladirea scolii dar altceva nimic.   Se fierbea acasa la "profa" si ne aducea sa-l mancam a doua zi.

Toate ingredientele le duceam noi, pe la sfarsitul scolii s-a prezentat un donator daca vrem sa invatam sa facem prajituri, avea cofetaria lui dar sub indrumarea regimului ca altfel n-ar fi existat cofetarie in oras!!!    Este foarte necesar sa stie copiii de mici cum se prepara mancare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scria in ziar ca din 2020 vor fi obligatorii 15 ani de scoala in Romania, m-am gandit ca dupa liceu vor mai fi 3 ani de ceva specializare sa usureze viata tinerilor, dar nici vorba!!!

Se vor considera ani de scoala obligatoriu acele clasele pregatitoare din gradinita care incepe la varsta de 4 ani.

  

Ma bucur ca deja la acea varsta copiii invata sa citeasca si s-a scos din mintea umana ca doar cu 7 ani impliniti se primesc la scoala sa invete alfabetul copiii, ce am patit eu in pruncie.  Aveam aproape 8 ani cand am inceput legal clasa I-a si m-au pus sa repet A mare de tipar, etc, cand eu deja citeam in 3 limbi, maghiara, germana si latina la nivel de cartea de rugaciune ca era in latina slujba in biserica atunci la catolici si trebuia sa cunoastem ce zicem si cantam.

 

Nu cred ca se vor plictisi copiii de multa scoala si sa-l abandoneze in favoare modeling-ului sau alta atractie banoasa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine ar suplimenta numarul scolilor profesionale ca nu-s toti facuti sa urmeze liceul, dovada dezastrul de la bacalaureat.

 

Invatamintul nostru e incomparabil mai prost decit pe vremea lui Ceausescu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg bacalaureatul de azi, dar ar fi cazul sa faca liceul simplu, intra cine vrea si are chef si minte pentru a studia, iar examenul final n-are nici o relevanta decat ca justificarea timpului.  La facultati si studii superioare este necesar, dar cine decide sa invete/studieze, stie asta.    


Asa credeam si eu ca ceva meserie se va invata in acei 3 ani, dar e mai usor de jucat cu papusa cu copiii de 4 ani decat cu teenagers de rezolvat viitorul incerten!!!    In State sint scoli numiti Community Colleges gratuit pentru oricine vrea sa invete ceva si acolo merg dupa liceu cei care nu pot sustine o facultate majora de Stat cum este ASU din cauza banilori ca a devenit imposibil de scump si mai creste pretul.  Se poate si echivala studiile din Community Colleges la ASU cu 1-2 ani de studiu la fara frecventa sau mai sint metode moderne fara participare prin computer si se califica tineretul care doreste ceva de la viata.   La noii veniti in America orele de engleza si ce mai vor sa invete sint la fel gratuite dar aproape nimeni nu se duce sa invete ceva.  Prefera sa se duca pe bani multi sa invete coafura si cosmetica sa castige bani multi dupa experienta si adunat o clienteala buna care intarzie ca nu se inteleg in engleza  :haha:  

 

N-ar fi rau nici acolo un sistem asemanator si ar fi pline scolile sint sigura. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educarea s-a (cam) terminat la copiii mei, ca tot ce mai urmeaza este doar o treapta de what ever sau ceva dezvoltarte laterala, insa urmeaza achitarea cheltuielilor cu educatie care au acumulat dobanda pana la cer.  Necesita si acest proces o scolarizare, pacat ca n-au un curs macar de explicare al folosirii banului.   

Sa vad daca trece postarea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca ma mai educ pe mine....

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Educati copiii cum sa se comporte langa apa, ca veni vara si caldura, piscinele si strandurile sint pline vreau sa cred, dar orice cantitate de apa poate deveni letala daca copilul e mic si nu-si da seama de pericol si intra sau cade cu capul intr-o galeata sau oala, cada, etc.   Aici mor copiii in mare numar cu parinti acasa ce ei se strecoara printre ei cand cineva intra si altul iese pe usa.   Asa si cu masinile mai nou, copiii se aseaza in spatele masinii in parcare, iar rudele habar n-au ca nu sint in casa copiii si da peste ei ... mortal.   Nu inteleg cum dar din ce in ce mai mult spune la stiri asemena cazuri in familii foarte bune, azi au accentuat ca incep caldurile si mai mari si apa este temptant.  Desi masinile suna cand merg in spate dar lumea s-a obisnuit si nu da atentie, plus multi lasa si Radioul tare si nu se aude nimic.    In multe masini sint si camere dar copiii se baga sub SUV-uri si nu se vad pe ecran, noi cautam cu oglinda sa nu fie pisici ca le place sa doarma sub masina, iar cand se trezesc, abia se misca, ca omul.   N-as vrea sa provoc un dezastru ca nu ma grabesc niciunde.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×