Sari la conținut
Forum Roportal
karakale

Saraci si foarte saraci

Postări Recomandate

Dupa unele statistici, se pare ca un procent de 72 % dintre romani sunt saraci si foarte saraci.

Gresit! Au impresia ca sunt saraci. In Romania avem un cult, ne place sa tot repetam ca nimic nu merge bine, si ne-a intrat in cap asa de tare ca opiniile sunt in concordanta.

 

Probabil marea majoritate a pensionarilor se considera saraci, desi in raport cu pensionarii de acum 30 de ani au mult mai multe bunuri materiale. In definitiv, e o chestie de optica, de raportare la ceva sau cineva. Saracie in sine nu exista - un ascet care traieste singur in codru se poate considera foarte bogat ca are o coliba, pentru ca nu se raporteaza la nimeni altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresit! Au impresia ca sunt saraci. In Romania avem un cult, ne place sa tot repetam ca nimic nu merge bine, si ne-a intrat in cap asa de tare ca opiniile sunt in concordanta.

 

Probabil marea majoritate a pensionarilor se considera saraci, desi in raport cu pensionarii de acum 30 de ani au mult mai multe bunuri materiale. In definitiv, e o chestie de optica, de raportare la ceva sau cineva. Saracie in sine nu exista - un ascet care traieste singur in codru se poate considera foarte bogat ca are o coliba, pentru ca nu se raporteaza la nimeni altcineva.

 

Am mai auzit undeva spunanduse la fel.Cred ca e vorba de un politician roman,daca nu ma `nsel Patriciu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresit! Au impresia ca sunt saraci. In Romania avem un cult, ne place sa tot repetam ca nimic nu merge bine, si ne-a intrat in cap asa de tare ca opiniile sunt in concordanta.

 

Probabil marea majoritate a pensionarilor se considera saraci, desi in raport cu pensionarii de acum 30 de ani au mult mai multe bunuri materiale. In definitiv, e o chestie de optica, de raportare la ceva sau cineva. Saracie in sine nu exista - un ascet care traieste singur in codru se poate considera foarte bogat ca are o coliba, pentru ca nu se raporteaza la nimeni altcineva.

 

 

Cand o sa imprumuti bani de la vecini ca sa poti manca paine cu ceai la pranz, atunci sa vorbesti de saracie si ce inseamna ea, bine?

"desi in raport cu pensionarii de acum 30 de ani au mult mai multe bunuri materiale."

Majoritatea pensionarilor au in casa EXACT aceleasi lucruri pe care le aveau si acum 30 de ani! Adica unii probabil ca si-au mai vandut din lucruri...

Cat despre ascetul care traieste in codru, da, se poate considera bogat, atata timp cat poate supravietui fara sa cerseasca sau sa depinda de altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand o sa imprumuti bani de la vecini ca sa poti manca paine cu ceai la pranz, atunci sa vorbesti de saracie si ce inseamna ea, bine?

Ia auzi la ea, ce sare de fund in sus! Poate ca vorbesc asa pentru ca am cunoscut destul de multi oameni care desi au ce manca, au bani sa-si plateasca toate facturile si sa mai si cumpere si ceva de-mbracat sau vreun lucru prin casa - deci oameni despre care as zice ca au un venit mediu -, ei tot se considera saraci, ca asa e moda pe la noi. Se uita la TV si vad ce au aia din Europa de Vest si SUA si isi zic: "ce saraci mai suntem". Rareori se uita si la oamenii de prin India sau Africa sa vada cum o duc, si ce bine traiesc in comparatie cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia auzi la ea, ce sare de fund in sus! Poate ca vorbesc asa pentru ca am cunoscut destul de multi oameni care desi au ce manca, au bani sa-si plateasca toate facturile si sa mai si cumpere si ceva de-mbracat sau vreun lucru prin casa - deci oameni despre care as zice ca au un venit mediu -, ei tot se considera saraci, ca asa e moda pe la noi.

Indiferent ca traim in societatea comunista s-au capitalista,metodologia de al face pe om dependent de cei extrem de bogati, e cam aceiasi. Daca metodologia e diferita, gandirea este perfect egala.In afacerile mele, discut de multe ori cu alti propietari si ii aud spunand la fel:

- Nu te uita ca 'sluga' se plange, cu cat ii dai mai mult, cu atat il pierzi mai repede de la lucru.'Ei' se plang mereu ca nu au deajuns, dar nu trebuie sa ii crezi,cu cat se plang, cu atat platestei mai putin,doar asa ii faci dependenti de tine, de o munca.

Se uita la TV si vad ce au aia din Europa de Vest si SUA si isi zic: "ce saraci mai suntem".

Care TV? la orase, ca sa-ti poti permite sa ai TV, daca nu ai un salariu de peste 8 milioane, trebuie sa traiesti cu parintii intr-un apartament sa-ti poti permite cablu, internet si altele.Pe vremea lu` Ceausescu, iti dadea cateva ore TV pe zi, la toate era cineva care avea grija de oameni sa le faca ratie. Acum, trebuie sa iti faci singur ratia. Opresti TV-ul la timp sa nu consume, internetul la fel , apa calda la fel, centrala personala la fel.Daca ne mai gandim si la cei din satele uitate de sfinti, cam 2000 la numar in Romania,se pare ca aproximativ 5 milioane de oameni nu isi permit sa aiba un TV

Rareori se uita si la oamenii de prin India sau Africa sa vada cum o duc, si ce bine traiesc in comparatie cu ei.

Nu stiu cat este de corect sa-i spui romanului:

-Trebuie sa te multumesti cu ce ai, ca nici ala din India nu are !

Si care-i problema me-a ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara cei bogati inclusiv pensionari bogati sunt cei care au lucrat in SECURITATE a din vremea lui Ceasca.

Astia s-au inbogatit, si-au facut firme , nu firmulite, si au pensii de cate 30 milioane.

restul pensionarilor o duc chinuiti de grija zilei de maine si ca nu au cu ce se inmormanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La noi in tara cei bogati inclusiv pensionari bogati sunt cei care au lucrat in SECURITATE a din vremea lui Ceasca.

Astia s-au inbogatit, si-au facut firme , nu firmulite, si au pensii de cate 30 milioane.

restul pensionarilor o duc chinuiti de grija zilei de maine si ca nu au cu ce se inmormanta.

 

 

Mersi Dioneea!!!! Mi-ai luat vorba din gura!

Cunosc eu exemple. Ti se pare ca un pensionar cu 2 milioane lei - vechi - e mai bogat decat unul din India? O sa o las pe bunica sa moara de foame cu un tv in casa si ii pun filme cu indieni si africani, ca sa-si dea seama ce bogata e! Dar bunica are tv alb-negru la ea acasa si nu stiu sigur daca o sa-si dea seama ca aia din Africa sunt negri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×