Sari la conținut
Forum Roportal
eu-simplu

O iubire interzisa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fetita si baiat , un tot existential. bun si crezi oare ca juramantul facut in fata altarului trebuie sa intunece viata?

sa nu mai poti privi in jur? sa iti inabusi orice traire?

sa nu mai admiri nimic din cei placut. idea ta cu...''sfarsitul trairii'' prin asocierea celor doi e de-a dreptul....stranie (era sa scriu altceva) exprimarea iubirii poate diferi , dar ea iubirea va ramane indiferent daca vrei sau nu sa o manifesti

 

dulce e tradarea, dar detestam tradatorii....

 

ipocrizie???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dulce e tradarea, dar detestam tradatorii....

ipocrizie???

ma intreb daca stii ca asta a spus-o caragiale....si se referea la politica :nea:

cine iubeste tradatorii....arata-mi in istorie un singur tradator admirat...si am sa-mi plec genunchii in fata neputintei de a spune nu

tu vorbesti de iubirea de la 16 ani...aceasta doamna nu mai are aceasta varsta...daca la 16 ani zbori fericit din floare in floare....dupa casatorie lasi aripile in biserica...sau onoarea.....ce prefera fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in marea majoritate a cazurilor , casatoria nu face decat sa tocesca iubirea, dragostea, transformandu-se in uzante, confort casnic, sprijin material,comoditate. spiritul insa ramane liber si ''a dori'' si altceva e firesc, organic chiar. restul e bla, bla, bla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in marea majoritate a cazurilor , casatoria nu face decat sa tocesca iubirea, dragostea, transformandu-se in uzante, confort casnic, sprijin material,comoditate. spiritul insa ramane liber si ''a dori'' si altceva e firesc, organic chiar. restul e bla, bla, bla

chiar vrei sa facem o dizertatie pe tema ''dragostea si cum e ea tocita de casnicie''????

hai sa incepem cu intrebarea: ce e dragostea[o axioma este acceptata numai daca obiectul ei are demonstratie valabila,indubitabila]...deci....nu accept axioma ta despre dragoste :cry:

2.apoi.....cum poti sa spui ca juramantul toceste dragostea...eu credeam ca oamenii fac asta.

3. se pleaca de la o premiza falsa....de unde stii ca l-a iubit pe sot vreodata...sau tu presupui ca oamenii se casatoresc numai din dragoste.

deci...inceput....cuprins....sfarsit.....totul e subred :nea:

PS.imi place sa te am ca partener de conversatie,bine ai venit pe forum ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un tradator admirat? hahahaha lumea e plina. cate femei doresc oare sa fie in patul unui sot inlocuind sotia legitima? o fi sau nu admiratie ( cel putin la inceput) fata de saracul barbat, obiect de disputa intre ELE oare exista cu adevarat cineva care constient sau nu sa-si fi sacrificat aripile la altar si care sa mai si zica : ca traieste? poti inabusii oare ceva din cei intim, personal, apropo cati din regii Frantei , din epoci pline de glorie, nu erau admirati si iubiti, fatis sau nu?

 

 

PS merci de urare!

 

eu ma refeream la iubire, nu la dragoste,,,mon-cher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un tradator admirat? hahahaha lumea e plina. cate femei doresc oare sa fie in patul unui sot inlocuind sotia legitima? o fi sau nu admiratie ( cel putin la inceput) fata de saracul barbat, obiect de disputa intre ELE oare exista cu adevarat cineva care constient sau nu sa-si fi sacrificat aripile la altar si care sa mai si zica : ca traieste? poti inabusii oare ceva din cei intim, personal, apropo cati din regii Frantei , din epoci pline de glorie, nu erau admirati si iubiti, fatis sau nu?

PS merci de urare!

 

eu ma refeream la iubire, nu la dragoste,,,mon-cher

iubire sau dragoste....demonstratia mea ramane valabila ;)

iar daca vei citi postul anterior....vei observa ca ai pus egal intre ele :cry:

pe regii frantei...sincer o spun nu dau 2 banuti batuti pe muchie...si cred ca nu multa lume ii admira pt aventurile lor :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca sunteti :nea: demuuuuuuuuuult. Ia reveniti voi ontopic si spuneti ce face femeia pana la urma??? ;)

 

Sugestie: topic nou Blackul vs Puiu.t :cry: , gasiti voi un nume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hahahahaha ....nimic mai banal, ce face femeia? isi va duce viata ca noi toti, cu bune si rele si va sfarsi ridata si batrana, cu fire albe-n par... si pana la urma va odihni in vecie predand stafeta alteia, cu aceleasi dileme-n suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hahahahaha ....nimic mai banal, ce face femeia? isi va duce viata ca noi toti, cu bune si rele si va sfarsi ridata si batrana, cu fire albe-n par... si pana la urma va odihni in vecie predand stafeta alteia, cu aceleasi dileme-n suflet.

;) corect

iar postarile noastre,per ansamblu,s-au completat de minune :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
thunami ...

eu refuz sa fac parte din societatea aia de tip retard, prefer una spirituala...

iar daca-mi povestesti de cutumele biblice... sa avem pardon, ori poate eu sunt defect sau anacronic si cred ca societatea asta e in dezvoltare...asa cu bune si rele.

si hai sa nu-l amestecam pe Dumnezeu in povestea asta , oricum s-ar putea sa difere felul in care iL privim... iar daca chiar iL interesa ... .

ma rog, nu vreau sa scormonesc "rahatul" pe un topic despre dragoste !

E un topic despre pacatul de a iubi mai multi! Nu vreau sa spun cum se numeste cand o femeie e cu mai multi... sa nu se oftice vreuna! Dar daca tu consideri evolutie spirituala sa iei sotii sau sotiile celor din jur la rand, atunci scuza-mi conceptiile retrograde. Si imi dau seama ca te inchini altui Dumnezeu decat cel crestin, asa ca e normal sa avem conceptii diferite. Si daca zeul tau e indiferent si cam someaza, Dumnezeul crestin e in permanenta preocupat de omenire. Iar Fiul chiar nu are alta treaba decat omenirea si viata fiecaruia in parte.

 

Femeia asta are o problema mult mai mare decat ca crede ca iubeste alt barbat - insurat. Ea nu isi iubeste sotul si nu e fericita cu el si cine stie de ce s-a maritat cu el. Si in spatele acestei iubiri pacatoase poate fi invidia fata de fericirea prietenei....

 

Bre, hai lasa-ma, ca doar nu l-a legat si l-a fortat sa se culce cu ea si sa fie impreuna. Scutiti-ma! :cry:

Dar fuge dupa el si il hartuieste sa greseasca. Inchipuieti ca ai fi tu sotia lui! Ce te-ai bucura sa umble alta toata ziua dupa el! Bre...

 

Cum, mai Blackule, tocmai tu??? ;)

Ideea era sa se mai tempereze lumea, nicidecum de a scuza fapetele :o:

P.s. citeste postul meu de la pag 2 :nea:

Asa, dati-i curaj, aruncati-o in greseala. Poate iese si vre-o sinucidere din povestea asta. Ca nu va ganditi la consecinte. Pentru fericirea ei vor suferi mai multi. Si sfatul meu e daca nu-si iubeste sotul, mai bine sa divorteze si dupa aceea sa se gandeasca la altul. Si nu mi se pare corect sa distrugi casnicia altora. Asta e dereglare psihica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×