Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu articulatiile si eu am probleme>

Hai sa vedem toti cei care transpira excesiv, aveti probleme cu articulatiile??????????

 

De altfel o cura de calciu magneziu si b-euri ajuta mult.neaparat de 2 ori pe an si injectabil.

Transpiratia excesiva poate fi motivul unui deficit de calciu.Eu am tot timpul.Si din cauza deficitultui de calciu apar si problemele cu articulatiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a bagat in cap ca clorhidratul de aluminiu provoaca cancer? Eu nu zic ca nu e deloc inofensiv, insa produsele de acest gen (Maxim, Yerka sau Odaban) sunt facute si recomandate de medici. Toate contin clorhidrat de aluminiu, dezavantajul este ca provoaca iritatii ale pielii, daca ai pielea sensibila, si o sa te manance. Dar ce nu facem ca sa nu mai transpiram ? O:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit si rascitit forumuri de prin toate tarile, si pot sa va fac un mic rezumat al metodelor de tratament al transpiratiei excesive (hiperhidroza), in cazul transpiratiei axilare:

1. Deodorantele care contin clorhidrat de aluminiu : Yerka, Odaban (astea le gasiti doar in strainatate), Maxim (se poate comanda pe www.bluebridge.ro, costa vreo 20 de euro). Mai e o crema de la Vichy, se numeste crema impotriva transpiratiei / 7 zile (ceva de genul asta), insa asta are o concentratie foarte mica de clorhidrat de aluminiu si nu da rezultate in cazurile grave. In strainatate pentru tratamentul hiperhidrozei cel mai des se foloseste Odabanul sau Yerka, dar foarte des si o solutie pregatita la farmacie. Te duci cu reteta si iti face o solutie de clorhidrat de aluminiu in concentratie de 20%. Asta e cea mai buna, dar irita si cel mai tare pielea. insa functioneaza foarte bine !!!!! Dezavantaj al acestor deodorante: la majoritatea subiectilor nu mai au efect dupa o anumita perioada. Solutia: le inceci pe rand, le mai schimbi, mai faci pauze.....

2. Injectiile cu toxina botulinica. Din cate stiu, se fac doar in 2-3 orase din tara, sunt foarte dureroase si costa cam 750 Euro. Efectul dureaza intre 4-7 luni, dupa care transpiratia revine, si injectiile trebuie facute din nou. Deci o metoda foarte scumpa. Tot din cate am citit, cam dupa 4-5 ani, ele nu mai au efect deloc. Altii spun ca dupa cativa ani de injectare cu toxina botulinica, transpiratia dispare complet.

3. Operatia de absorbtie a glandelor sudoripare de la axila. costa mult, parca intre 1500 si 3000 de euro in uniunea europeana (la noi nu stiu cat e, dar se face sigur si pe aici). Operatia se face cu anestezie locala, cicatrici nu prea raman, iar efect are dupa doar cateva zile. problema e ca de obicei operatia nu iese din prima, si mai e nevoie de una!! Alta problema: majoritatea pacientilor care au ales aceasta metoda nu mai transpira asa tare la axila, insa au capata transpiratie compensatorie. Asta inseamna ca transpira foarte tare in alte locuri, in care nu au transpirat pana atunci.

4. Mai sunt tratamente cu medicamente, care blocheaza in creier exact acele conexiuni care provoaca transpiratia. Aceste tratamente nu prea dau rezultate si au efecte adverse. Deci nu snt recomandate. Mai e si varianta cu pshihologul, care nu da rezultate la majoritatea pacientilor.

5. Si nu in cele din urma: alimentatia si stilul de viata sunt foarte importante: renuntati la cafea, tigari, alcool, mancaruri condimentate, faceti 1-2 dusuri pe zi, purtati bumbac si nu poliamida.

 

Pentru cei interesati scriu aici si reteta solutiei miraculoase, de care toti nemtii sunt super-incantati si spun ca le-a schimbat viata:

 

Aluminiumchlorid - Hexahydrat 20,0

Hydroxyethylcellulose 400 5,0

Aq. purificat. ad 100,00

 

Reteta nu e chiar in limba romana, dar fiind vorba de chimie, o sa inteleaga tot farmacistul. In Germania, tot omul se duce cu biletelul scris de mana lui la farmacie si i se prepara solutia asta. Costa intre 5-7 euro, in functie de farmacie si de cantitatea preparata.

Insa e o mare problema: in romania nu se prea gasesc substantele astea in farmacii. eu am fost la vreo 6 farmacii: unii aveau dinaia, dar n-aveau din cealalta. Majoritatea n-aveau nici una, nici alta. Iar la una mi s-a spus ca nu prepara solutii cu retete scrise "de mana".

Asa ca am o mare rugaminte: daca cineva a reusit sa obtina de undeva (din Romania) aceasta solutie, sa scrie aici, pentru ca ma intereseaza foarte mult !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu articulatiile si eu am probleme>

Hai sa vedem toti cei care transpira excesiv, aveti probleme cu articulatiile??????????

 

De altfel o cura de calciu magneziu si b-euri ajuta mult.neaparat de 2 ori pe an si injectabil.

Transpiratia excesiva poate fi motivul unui deficit de calciu.Eu am tot timpul.Si din cauza deficitultui de calciu apar si problemele cu articulatiile

ai sau ai avut cumva probleme cu dintii sau cu parul(matreata)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu dintii da.Tot timpul mi se strica>Matreata nu,doar imi cade parul foarte mult.

dar am reusit sa stopez astea cu o cura de calciu

aceleasi 'defectiuni' le am si eu :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acleasi probleme le am si eu cu articulatiile iar in leg. cu solutiile preparate , am folosit ceva din germania care mi_a ars rau pielea , iar dupa vindecare transpiratianarevenit :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi un medicament care la mine a dat ceva rezultate "CALMOGEN'' luat de doua ori pe zi , te face sa nu te agiti cand suna telefonul sau astepti musafiri dar dupa incetarea lui totul e la fel. ;) injectiile cu botox , pe langa faptul ca sunt foarte dureroase la mine nu au avut nici un rezultat , mai mult partile tratate mi se umflau puternic urmate de o fierbinteala continua ;) ce sa zic :sa asteptam varsta de 50 de ani ptr.ca se amelioreze situatia sau si acest pont e o minciuna :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar transpiratia excesiva este stanjenitoare, mai ales cand te afli in societate...dar tebuie sa acceptam faptul ca ea este o reactie normala si perfect sanatoasa a organismului...care astfel elimina toxinele din corp...

 

cercul vicios in care ne invartim noi este urmatorul: folosim antiperspirante pentru a opri transpiratia...acestea inhiba secretia ei...dar in acelasi timp opresc deci eliminarea toxinelor, care sunt raspunzatoare de imbolnavirile ulterioare...

 

ce e de facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×