Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut. Sunt baiat, am 20 de ani, am mari probleme, sufar de vreo 2 ani de depresie, sunt sub tratament de la inceputul anului trecut, sufar de cand eram mic de transpiratie excesiva in palme, probabil este vorba de hiperhidroza. Am probleme financiare, eu nu am niciun venit, am pierdut deja 2 ani de facultate, urmeaza al treilea, de aceea as dori daca stiti un remediu ieftinut si eficient pentru transpiratia palmelor. Sunt extrem de jenat cand trebuie sa dau mana cu oamenii, nu prea pot evita asta, e foarte nasol sa dai mana cu o persoana care e fleasca in palma, chiar daca ma sterg instantaneu transpir la loc... Va rog mult sa imi impartasiti o parere. Va multumesc!

Daca zici ca transpiri excesiv in palme, poate ar trebui sa vorbesti cu un doctor sa-ti prescrie niste pastile din categoria medicamentelor anticolinergice, care reduc transpiratia excesiva. Bineinteles ca asta nu este o solutie ci doar un tratament temporar al simptomelor unei cauze. Ca la aproape orice conditie,trebuie eliminata cauza. Uneori conditii neurologice sau metabolice, sunt responsabile de hiperhidroza, dar in persoane general sanatoase, stres emotional poate cauza aceasta conditie. Daca transpiratia asta excesiva ti se manifesta si sub brat, nu numai in palme, exista si pentru asta anti-perspirant special cu prescriptie de la medic.

Exista si tratamente mai dratice cum ar fi injectiile cu Botulin (Botox) la sub brat sau chirurgie (Thoracoscopic cervical sympathectomy) prin care anumite portiuni cheie din sistemul nervos simpatetic sunt distruse, asta fiind ultima solutie in cele mai rele cazuri in care nimic altceva nu da rezultate. Pana una alta vorbeste cu un doctor si vezi daca-ti recomanda tratament oral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Sunt baiat, am 20 de ani, am mari probleme, sufar de vreo 2 ani de depresie, sunt sub tratament de la inceputul anului trecut, sufar de cand eram mic de transpiratie excesiva in palme, probabil este vorba de hiperhidroza. Am probleme financiare, eu nu am niciun venit, am pierdut deja 2 ani de facultate, urmeaza al treilea, de aceea as dori daca stiti un remediu ieftinut si eficient pentru transpiratia palmelor. Sunt extrem de jenat cand trebuie sa dau mana cu oamenii, nu prea pot evita asta, e foarte nasol sa dai mana cu o persoana care e fleasca in palma, chiar daca ma sterg instantaneu transpir la loc... Va rog mult sa imi impartasiti o parere. Va multumesc!

 

Si eu asa am "inceput", cu transpiratul palmelor. Vreo 2-3 ani doar cu palmele aveam probleme foarte serioase, apoi (in urmatorii 5 ani), s-a extins la axile si inghinal.

La tine s-ar putea sa nu se agraveze/extinda hiperhidroza (daca spui ca din copilarie ai probleme doar cu palmele).

In cazul meu, hh venea atat de la stresul emotional, dar si de la cel termic. Cu axilele si inghinal ma descurcam foarte greu, dar cu palmele ajunsesem la "dezastru". Din toate tratamentele incercate de-a lungul anilor (inafara de ijectiile cu botox, pe care nu le-am testat) nu mi-a fost de ajutor decat operatia de care vorbea si "Despicable Me"; la noi in tara i se spune Simpatectomie toracoscopica. Gasesti info si pe grupul hh: http://health.groups.yahoo.com/group/hiperhidroza-operatie/Acolo mai sunt informatii si despre alte posibile tratamente hh (unora le-au folosit, altora nu) - un bun tratament, pt cativa din grup, a fost ion(t)oforeza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am avut si eu acest tip de problema, transpiram excesiv de mult, in special in zona subraţului unde problema se amplifica intrucat miroaseam ca naibii. am scapat de problema printr-o vizita la medicul dermatolog care mi-a prescris o cura cu 20mg de zinc timp de o luna, dozata la interval saptamanal, si o tamponare zilnica cu pudra naturala evera. Va recomand sa nu va caliciti la zinc si sa luati o firma serioasa. pudra o puteti gasi la diferite plafaruri, eu am comandat de pe net (mi s-a parut mai ieftina).

 

va recomand de asemenea sa renuntati total la orice tip de antiperspirant, sunt nenorocite rau, mi=au zis-o 2 dermatologi pana acum.

 

sper ca v/am fost de folos

Editat de BlueS
Edit reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pt mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.

Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa NET costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pt ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.

il recomand din toata inima si sper sa va ajute si pe voi

Editat de BlueS
Edit reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor...am 17 ani si transpir foarte tare...dupa 5 - 10 min de alergare deja sunt ud pe tot corpul...am fakut niste analize pentru calciu dar miau iesit normale...mentzionez k nici rezistentza nu mai am de la un timp, obosesc destul de repede...despre ce poate fi vorba si kum se poate rezolva??ms

 

 

Si eu am avut problema asta toata viata mea.

Practic, ca sa intelegi exact cum statea situatia, dimineata sau seara dupa ce faceam dus, ma stergeam evident cu prosopul, iar pana sa imi pun tricoul pe mine, deja aveam bule de transpiratie la axila. Pur si simplu aceasta problema iti ruineaza incederea de sine, de extrem de multe ori am fost pus in situatii jenante, sa imi tin mainile fix pe langa corp cand eram in public, sa nu pot sa fiu in largul meu sau sa ma distrez cand ieseam cu prietenii pentru ca tot ce ma gandeam era cum sa fac sa nu ridic mainile si sa mi se vada petele de la sub brat. Era absolut stresant si pur si simplu era un cosmar care devenise o obsesie. Bineinteles ca am incercat tot felul de antiperspirante din magazine, de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe si nimic, nu ma ajutau decat impotriva mirosului de transpiratie si nimic mai mult. Cred ca am intercat toate antiperspirantele posibile gasite in magazinele noastre si nu numai. Dar nimic.

 

Pana la urma am inceput sa caut pe net produse "profesionale" sa spun asa antitranspiratie. Am gasit mai multe solutii, insa m-am oprit la una, si anume Odaban Antiperspirant, datorita pretului bun si a duratie de folosire de 6 pana la 12 luni.

 

L-am cumparat de pe www.EDIT.ro si s-a dovedit a fi alegerea perfecta. De ce? Pentru ca pur si problema mea de o viata s-a incheiat. Este absolut incredibil!

 

Ideea e ca trebuie sa respecti foarte bine instructiunile de folosire pentru o functionare perfecta. Trebuie sa te dai doar seara inainte de culcare, dupa care a doua zi nu te mai dai cu nimic, sau poate doar un spray deodorant normal (nu antiperspirant). Te dai in fiecare seara timp de o saptamana, dupa care te dai cam de 2 ori pe saptamana, iar apio doar la nevoie. Cunosc o persoana care si-a facut chiar si operatie la subrat sa scape de transpiratie si transpira la fel ca inainte, iar dupe ce s-a dat cu Odaban Antiperspirant nu mai are nicio problema.

 

Deci iti recomand cu cea mai mare caldura acest Antiperspirant Odaban pentru ca pur si simplu te scapa de transpiratia la subrat si nu numai.

 

Sper sa fi fost de ajutor si iti doresc "uscare" usoara :)

Editat de BlueS
Edit mesaj dublu si reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×