Sari la conținut
Forum Roportal
hackerprof

copilul tau

Evaluează acest topic

este o raceala ceva grav pentru bebelusi?  

21 membri au votat

  1. 1. de cate ori este normal sa raceasca un copil intrun an?

    • de 3 ori?
      2
    • nu este normal?
      5
    • in functie de sezon
      14


Postări Recomandate

:boredom: :offtopic: Buna mamelot si tatilor, sa nu vi se para uimitor ca ete deschis acest topic de un >tata< dar nu scrie nicaeri ca doar mamele au dreptul sa isi ingrijeasca copiii si unii tatici au aceasta latura feminina putin mai dezvoltata si nu in alt sens al cuvantului mi-ar face o mare placera ca pe acest forum sa pot ajuta si sa am de la cine invata multe lucruri interesante despre copii si despre cresterea lor Multumesc si succes!! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin ciudat chestionarul tau. Nu stiu daca exista pe undeva vreo statistica in care se poate spune cu exactitate de cate ori pe an poate raci un copil?!? Presupun ca esti un tatic destul de tanar si novice :yahoo:

Copii, cand sant mici racesc destul de des. De cate ori... depinde de organism, factori genetici etc etc.

Deci, daca ai un copil sensibil, nu trebuie sa-ti faci griji foarte mari, crede-ma. Trebuie doar sa ai foarte mare grija cu febra, altfel ar putea aparea complicatii majore. Unii racesc extrem de des. In popor circula o vorba cum ca ar avea aceste probleme pana pe la 7 ani, dupa care vor fi foarte sanatosi. Acest lucru mi l-a confirmat pediatra fica-mii si sa stii ca a avut dreptate.

O parte din vina o avem si noi, parintii, pt ca uneori prea ii cocolosim, ii imbracam saracii... vezi Doamne ca nu cumva sa raceasca, sau ii expunem la frig cu intentia de ai cali. Daca as fi facut al doilea copil, cu siguranta n-as mai fi avut genul asta de probleme.

Ceea ce am spus mai sus se refera doar la copii cu predispozitie catre asa ceva. Excludem cazurile mai grave, presupunand ca deja ati mers la consult cu micutu' si vi s-a spus ca nu-s probleme.

 

Sa fie sanatos(a) :yahoo: si faceti voi fuguta inca unul ca experienta o capatati in timp :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a spus si Emma, e greu de generalizat.

Depinde de ingrijire, situatia sistemului imunitar al copilului si de cat de des intra in contact cu alte persoane care pot transmite copilului raceala.

Iar in momentul in care mai merg si in colectivitate, cu atat creste riscul de a raci mai des.

Eu cu baietelul, am inceput sa am multe probleme dupa ce l-am dus in colectivitate. Cat a fost bebelus, nu am avut cine stie ce probleme. Dupa inceperea cresei (la 1 an si 2 luni) a inceput sa raceasca des. si tot mai des. la 2 ani i-am scos polipii. apoi am schimbat doctorul. i-a facut analize. sistem imunitar slab. tratament 6 luni. si de atunci mergem la doctor odata pe an. asta in caz de gripa. raceala simpla o tratez cu vitamina C. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit aceasta intrebare pentru ca din intamplare am intrat pe un site in care scria cu "exactitate" de cate ori poate raci un copil pe an . Bineinteles nu am crezut nici eu acest lucru, De aceia am vrut sa aud si parerile voastre legate de acest subiect. De asemeni am mai citit acolo o serie de multe alte "exactitati " care nu sunt nici pe de o parte adevarate, cica se zice ca copiii la varstra de 4 luni vad doar la 20 cm (Mdea) pe cand la varstra de 4 luni vad destul de clar aproximativ pana la 6-7 m (am testat acest lucru) P ractic aveti dreptate si MS pentru sfat :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una as fi pus la chestionar si sensibilitatea copilului ca intrebare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna deci cati dintre voi au copii, marefer la copii de pana la un an doresc sa stiu in medie ce ar fi potrivit sa dau copilului meu sa manance la varstra de 6 luni inafara de acele alimente pe care le stim cu totii: mere rase, banane, etc. mai este ceva care poate ajuta la dezvoltarea lui si la sanatate? Practic nu mai stiu ce sa iau pentru el mi se pare ca ceia ce fac acum pentru acest copil este prea putin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt un bebelus de 6 luni este suficient ce ii dai +lapte de mama care este cel mai important,intreaba un medic cum e cu bananele din cate stiu eu nu sunt recomandate pana la un an

SUCCES!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna deci cati dintre voi au copii, marefer la copii de pana la un an doresc sa stiu in medie ce ar fi potrivit sa dau copilului meu sa manance la varstra de 6 luni inafara de acele alimente pe care le stim cu totii: mere rase, banane, etc. mai este ceva care poate ajuta la dezvoltarea lui si la sanatate? Practic nu mai stiu ce sa iau pentru el mi se pare ca ceia ce fac acum pentru acest copil este prea putin...

Depinde foarte mult si de copil. Si poti consulta si pediatrul sub a carui supraveghere se afla.

Daca e alimentat artificial, cu lapte praf, se pot administra si cereale corespunzator varstei. Eu una i-am fiului meu cand era mic, chiar si supa cu miez de paine, mere rase cu biscuiti, banane cu branza de vaci (atentie, se poate constipa). Se mai poate da suc de morcov, suc de portocale, gris cu lapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Primul meu mesaj pe forum, sper sa ma primiti si pe mine printre voi :)

 

Referitor la alimentatia copilului de 6-7 luni, iata ce pot sa iti spun eu

 

La aceasta varsta mesele ar trebui sa fie cam asa:

Dimineata la trezire: lapte cu cereale sau lapte de la mami

Gustare (in jur de ora 10): fructe (mere, piersici, pepene galben, ananas proaspat, banane) cu branza de vaci calcica si eventual cu biscuiti daca bebe nu e foarte grasun

Pranz: primul fel: legume pasate si dupa ele putina supa (zeama, daca o accepta).

 

Legume: morcov, telina, radacina patrunjel, cartof, dovlecel, broccolli, 2-3 lingurite mazare, cateva pastai de fasole, mai rar rosie

Eu faceam asa: Le puneam pe toate la fiert si iesea o supa pe care o faceam in blender de consistenta usor groasa - cam ca a piureului de fructe, La sfarsit adaugam carnea sau galbenusul de ou

 

Dupa-amiaza: iaurt natural (nu Danone!!) cu fruct proaspat pasat in el sau cu biscuiti

Seara: orez cu lapte / gris cu lapte / mamaliga cu branza calcica

La culcare: lapte ca dimineata

 

In ceea ce priveste aportul de proteine, medicul nostru homeopat/antroposof ne-a recomandat asa:

In cursul unei saptamani un bebe trebuie sa manance:

2 zile carne pui

1 zi carne peste

2 zi gabenus ou

2 zile post catolic (adica doar fara carne)

 

Acum nu stiu cand ati inceput voi diversificarea, daca deja ii dati carne, etc.

Daca mai vrei detalii, "shoot" :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Winnie, la fel am procedat si eu cu ai mei, am inceput diversificarea foarte devreme, la doua luni jumate le-am dat cate jumatate de lgt de zeama de portocale, la 3 luni piure de banane (dar eu is cu capul, banana la copil asa mic nu prea e voie, de preferat mar ras simplu), pe urma de la patru luni le-am bagat piureul foarte diluat de legume la pranz, dupa care treptat l-am ingrosat. Eu i-am hranit la biberon de la o luna, cu lapte Prenan, pentru prematuri, de aia.

Cat despre raceli.. laptele de mama are anticorpi si n-ar trebui sa raceasca prea des. Sora mea are bebel de 5 luni si a zis ca nu i-a racit niciodata, a mai specificat ca nu i-a pus caciulita pe cap, doar gluga de la f

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×