Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inca am putin piciorul umflat ca nu-mi intra in nimic din ce am purtat pan-acum desi nu se vede umflat ... poate ca m-am obisnuit cu slapii noi dar va trebui sa-i leg ca opincii sa nu-i pierd si sa ma sparg la fatza!!!   Sint si obosita de la medicamente dar va intra in sistem si rutina si asta de curind, abia se mai vede roseata doar cat o umbra.

 

De Lucerna nu se vorbeste inca niciunde, azi am mai fost in 3 magazine, precis toate vor comanda!!!

 

Asa-i pe aici doar ce vrea marele public se vinde si se comanda mereu, daca si cea mai buna calitate de malai s-a scos din inventar ... cred ca spune totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am primit rezultatul de la X-Ray/raze de pe degetul mare unde m-a atacat Guta si sint semne minime de Arthritis, m-a sunat doctorul sa-mi spuna noutatea.

 

Sfatul si mesajul a fost sa faca ce faceam si inainte ... adica??? ... eu n-am facut nimic special si ma bucur ca n-am mai mult, ma imbrac dupa temperatura de afara si nu

 

mananc ce nu-mi place, dar si din ce-mi place, doar ce am voie ....  :haha:  exceptii doar in timp de calatorii.

 

Voi manca mai multe Gulii si Tarhon, ajuta la elimnarea acidului uric din corp.   Incep sa ma obisnuiesc cu medicamentele noi, cateodata simt parca ceva rece-mi trece prin

 

brat si corp, doar pentru o secunda sau chiar mai putin cam odata pe zi.  Nu stiu asta-i bun sau rau, o sa intreb doctorul Luni, azi mi-a trimis prin servicii mesajul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Telina, foarte apreciata de grecii antici datorita virtutilor sale terapeutice, este un medicament deosebit de pretios, bogat in vitamine si minerale, recomandat in hipertensiune arteriala, reumatism, guta si astenie sexuala.

 

Telina contine zaharuri, proteine, minerale, precum potasiu, sodiu, calciu, magneziu, fier, iod, vitaminele A, B1, B2, B3, C, E, celuloza si un ulei eteric ce-i imprima mirosul si gustul caracteristice.

 

Mareste diureza

Datorita continutului foarte ridicat de potasiu, sucul de radacina de telina mareste diureza, avand efect de drenor al rinichilor, ajutand la eliminarea acidului uric din urina, tratand edemele renale, retentia urinara, colica nefritica si litiaza renala.

Buna pentru surmenaj

Trebuie spus ca sucul din radacina de telina se recomanda si in surmenaj, obezitate, astenie, fiind si un bun drenor hepatic. Se recomanda sa se bea zilnic suc, in cure de pana la 15 – 20 de zile.

 

Proprietati diuretice

Sucul din frunze de telina are proprietati diuretice, stimulatoare, afrodiziace, depurative, digestive si antireumatice. De asemenea, se foloseste cu rezultate deosebite in curatarea sangelui si reglarea hormonala, precum si in acnee juvenila si psoriazis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am in pregatire un Atac de Guta pe piciorul drept, am sunat la doctor si ma primeste dimineata ca nu demult a inceput sa ma deranjeze la mers, nu se vede nimic dar incepe sa intepeneasca degetul mare si asta a fost semnul si cand am avut pe piciorul stang de vreo 2 ori.    Am dat cu BioFreeze spray care raceste inflamatia si permite miscarea plus alina durerea.   Am mancat ciresi aseara ca se cere asta la cei care sufera cu forma asta de artirita.  

 

Cunostintele vechi ma linistesc ca este din cauza ca am purtat pantofi cu tocuri prea inalte prea devreme in viata  :haha:  

 

Chiar ca nu era cazul sa mai intervina si asta cand sint in mijloc ce cumparat frigider ... iar Sambata am de mers la Bal   :cry:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint in teribila durere, am revenit cu medicamente dar dureaza pana-si face efectul anti-inflamatorul si Allupurinol sa scade nivelul de Acid Urig.  Mi s-a umflat degetul mare si in jur ca nu pot sa ma incalt decat cu un slap mare pe acel picior iar pe celalat alt model papuci, seriosi cu care conduc dar ma sprijin pe walker sa nu depun stres si pe piciorul celalalt.   Peste cateva zile merg sa fac analiza de sange ca nu pot asa in durere sa ma mai aventuriez prin oras ca am de mers tocmai in spitalul renumit de Neurologie unde a fost si Ali tratat ca alte locuri s-au inchis pentru renovare!!!  asta in zona mea ca mai sint zeci de locuri  dar departe.   N-am dormit toata noaptea, acum voi incerca sa dorm dar si medicamentele ma leagana la relaxare.   Vrea cand ma trezesc sa doara mai putin ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,  deja ma simt mult mai bine, am luat de 2 ori Indomethacin 25mg capsule dat pe reteta ca si celalalt medicament, doar ca ma pune la dormit.

Inca este rigid degetul mare si umflat pe langa dar nu ma doare decat daca nu vreau sa misc degetele, pe restul as putea dar nu se poate separat.  

Pentru o luna mi s-a dat tratamentul si o sa urmareasca doctorul prin niste analiza cam ce le provoca aparitia, ca nu este chiar de la mancare/bautura.  

Notez si eu de orice-mi aduc aminte din cazurile dinainte, poate ajungem la vre-o concluzie ca sora mea sau altcineva din apropiata familie n-a avut.

 

Un verisor mi-a spus ca a avut un atac puternic cand am fost ultima oara acolo, insa el bea enorm de mult si manca un bou zilnic cu blana cu tot, exagera mereu cu totul in viata si a murit de cancer de plamani de la fumat cu 6-7 ani in urma, nu era nascut cu nici o boala si curios ca fratele mai mare care bea si mai mult inca traieste si niciodata n-a avut atac de nimic.  Parca nici la doctor n-a fost in viata lui, insa el traia o viata mai in umbra, nu de superstar in orasul respectiv ca fratiorul care era foarte cunoscut de la meseria practicata ca toti aveau nevoie de serviciile oferite, cu masini/automobile.  

 

Beau la apa vara mereu ca este asa de cald ca lunea se mumifica in minute daca nu bea,  Diclofenac aici se da numai pe reteta pe langa foarte multe medicamente care in Europa se cumpara la liber, insa echivalent ii este ce mi-a dat doctorul.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu fiica ieri si-mi spunea ca tocmai au invatat/studiat despre aceasta boala despre care s-a crezut ca apare din cauza ca se bea multa bere si se mananca grasimi, iar apoi ca ar fi o forma de arthrita dar au ajuns la concluzie ca femeile care au avut sarcini toxice, de acolo li se trage Guta.   M-a rugat sa-i amintesc doctorilor daca ma mai ataca cu bautul de bere si ca nu se poate ocoli doar ameliora cazurile, nu dispare si din cauza sistemului imun apare periodic.  Berea si grasimile e bine de ocolit dar nu cauzeaza cel putin boala asta!!! 


Mi-a mai spus ca studiaza foarte mult si e materie extrem de grea sa obtina note cat de mari sa aibe sanse sa fie acceptata pentru Rezidenta de la vara la Cercetarea de Cancer ca numai cei mai buni intra acolo, depinde de note, este si platita munca.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mazărea este un super aliment dar totuși are și contraindicaţii, ea nefiind recomandată persoanelor care suferă de tulburări renale sau gută, din nefericire.   

doctorulzilei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alimente care scad acidul uric: - mere, telina, morcovi, ceapa, anghinare, dovleac, etc., altfel durerea este de nedescris!!!

telina-730x382-1.jpg

Se mai ia zilnic si o tableta de Alopurinol, nume Generic al Brand-urilor: Zyloprim, Aloprim, Lopurin, chiar daca pacientul nu este tratat cu Chemotherapie!!!   Se renunta la multe ca sa se obtina atat de butina bucurie in viata ... No Pain!!!

 

Alimente care scad acidul uric - top alegeri sănătoase, explicate - IMPACT (playtech.ro)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

11 Foods To Get Rid Of Knee Pain Naturally – Page 13 – Nutrition Explained

Durerile de genunchi la fel sint cauzate de prea mult Acid Uric din corp si se recomanda aceste alimente  la ameliorarea durerii ca nu exista vindecare nici din conditia asta, doar a mentine  nivelul de acel acid la cat mai scazut nivel. 

 pexels-photo-1008747.jpeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×