Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sotul meu are 56 de ani si sufera de guta .

Are din cind in cind crize cu dureri destul de mari.

Cunoaste cineva un tratament ce a dat rezultate rapide de calmare a durerilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista un tratament de calmare rapida a durerilor in crizele de guta?

as dori sa cunosc mai multe despre aceasta boala: care sint cauzele aparitiei cum se poate vindeca sau ameliora, eventual daca tratamentele naturiste sint eficace si care ar fi acelea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista un tratament de calmare rapida a durerilor in crizele de guta?

as dori sa cunosc mai multe despre aceasta boala: care sint cauzele aparitiei cum se poate vindeca sau ameliora, eventual daca tratamentele naturiste sint eficace si care ar fi acelea

 

 

 

 

http://www.goutstudy.info/aboutGout2.php

 

 

Poate te ajuta daca citesti pe acest site.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Artrita gutoasa :inflamatia articulara se datoreaza depunerii de saruri de acid uric in articulatie.Constituie un model de tulburare a metabolismului
Remedii :
-extract din muguri de mesteacan
-extract din muguri de frasin
-extract din mladite de ienupar
-extract din mladite de caprifoi negru
-extract din seva de mesteacan
-ceai de java
-enzime proteolitice
-diminuarea cantitatatii de proteine de origine animala.
-diminuarea consumului de otet alimentar si de alcool
-diminuarea cantitatii de paine si dulciuri

Editat de Darianna
sters reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-diminuarea consumului de otet alimentar si de alcool

 

Cred ca otetul din salata de ardei copt este de vina de data asta la atacul actual din Sambata chiar dupa miezul noptii, ca altceva nu se califica din toate ce se considera mancare periculoasa de a provoca guta.   

 

Alcool nu beau nici cafea sau dulciuri deloc si nici lactate decat foarte putina branza sau smantana dar nu zilnic, beau apa destula si totusi sufar!!!

 

Mai este loc de a descoperi cate ceva si pe acest teritoriu. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai degetul mare ma doare in acesta complicatie ci tot corpul, pe undeva este ca un paianjen care te inveleste in plasa ei matasoasa de sub care n-ai scapare curand.

 

Cate zile dureaza recuperarea, nu stiu, dar devine insuportabila, dimineata merg la doctor la prima ora ca tot laba piciorului este umflat si ma doare si piciorul celalalt ca ma sprijin prea mult pe el.  

 

Stressul ar mai provoca aceste episoade si aici le dau dreptate, chiar si cei fara somn intra in capcana asta, nu e necesar bere, porc si dulciuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carne rosie mananc dar foarte putin iar oragne nu mai mancam de ani de zile, eu pesti deloc iar fructe de mare nici vorba nu poate veni, nuci mananc rar, alte seminte si mai rar sau deloc ca si ciuperci, spanac sau conopida.  Bere nonalcoolic poate 4 sticle @ 350 ml toata vara, toata colectia de bere am dat instalatorilor.

 

Nici sarat nu mananc ca soltul n-are voie sare deloc, sau prea gras ca are colesterol mare mereu, de otet n-am stiut si am cam folosit ca mi-a placut, altfel ma feresc de multe alimente dar orice lista este binevenit ca ma acomodez repede.  

 

Si la cafea am renuntat pe 18 August, ceai, cacao, ciocolata si toate bauturile carbo-gazoase pe care le beam doar la party-uri sa nu beau apa de robinet.   

 

La produse lactate la fel cu exceptie mica, paine, fasole, etc.

 

Am luat azi un Celebrex si m-a ajutat destul, dar cred ca stresul cu sotul in timpul lucrarilor mi-a provocat atacul ca era imposibil de tinut in frau ... dar si dupa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exelenta lista de informatie si ghid spre sanatate ... desi din prima categorie nu multe carnarii folosesc, dar voi reduce definitiv si puiul, ma voi duce pe la ferme sa-mi gasesc o gaina batrina pentru supa.  Ce dor imi e de gasca, n-am mai mancat de prin anii '80 chiar la inceput, de un Revelion am gatit in cuptor unu intreg.

 

De la cafea m-a interzis internistul, citrice mananc zilnic, smochin am in curte si de la varza acra de super calitate sint renumita deja prin zona.

 

Maine calatoresc dupa gulie in China Town ca in apropiere sint doar cat un ou mai mare cu coaja cu tot si cu frunze de 50 cm ... nici nu stiu unde-l folosesc chinezii dar in magazinele lor sint cele mai bune gulii ca si varza alba ce nu se gaseste deloc in alte alimentari sau magazine organice, pestele Halibut tot ei comanda cu tonele si la pret acceptabil ca peste proaspat,  si mai nou au si sectia europeana cu marfa maghiara din belsug, ciocolati elvetiene, cafele de pretutindeni si multe curiozitati.

 

Apa daca beau mai mult ... devin peste si inot, dar nu refuz inca o sticla de apa niciodata, mai ales daca-mi reduce durerea.  

 

Tofu nu cred ca voi gusta vreodata, oare lucerna sub ce forma se mananca??? ... ca frunze verzi, uscate sau semintele ... 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am in curte decorativ plantat trifoi cu 4 foi ca unul din fostii proprietari au fost irlandezi, dar de lucerna aud prima oara in alimentatie umana.

 

Nici n-am vazut undeva desi eu aflu repede noutatile ca sint mereu prin magazine, pentru mine plantez in ghiveci mare sa fie mai organic

 

si curat decat sa cumpar ceva vestejit si jumate putrezit din pungi.   Cred ca se poate macina lichid si bea impreuna cu alte frunze plus ananas!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-a aparut inca pe la noi ca si azi am fost in magazinul Bio si am inventoriat toate rafturile cu bunatati, doar de soia aveau dar fiind usor de obtinut si acasa si se gasesc boabe de soia la varsat, eu prefer sa ma joc cu ele si sa-l am proaspat cand am nevoie.  

 

Numai la Amazon se poate comanda $ 22.00 pentru 0,454 de grame plus cheltuieli cu expediere ca si la Walmart, mai am de telefonat la magazinul Bio sa vanda sa nu-si piarda clientii.

 

 

Ieri doctorul mi-a dat 2 feluri de medicamente una contra durere, o capsula verde toata chiar reprezinta otrava si nu prea-l  "inghit" dar m-a ajutat si-l iau doar daca doare.

 

Alta se numeste Allopurinol sa ajute la eliminarea acidului cat mai rapid, va trebui sa stau pe acest medicament o vreme, odata pe zi o tableta.

 

Nu au efecte secundare asta ma bucura, cel putin la mine.   

 

Incep sa revin, azi deja nu m-a durut deloc in comparabil cu zilele trecute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×