Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Era mai bine pe timpul lui Ceausescu?

Postări Recomandate

Daca unii numai pentru ca nu aveau banane pe vremea lui Ceasca il urau este grav. Acum sunt banane si nu sunt f. recomandate pentru ca ingrasa, portocalele putrezesc pe rafturi.

Acum partea proasta este ca si celelalte fructe carte provin de la noi din tara le platim f. scump.

Nu zicem ca l-am iubit ce C, as putea spune ca chiar l-am urat,dar atunci ascultam o muzica buna, toate formatiile de valoare , iar acum sunt ridicati in slavi manelistii, tigania.

Bani sunt putini si nu ajung, facultati de 2 bani, nu se mai face carte, tot prostu are facultate.

Locuri de munca prost platite, nesigure.

Nu ai siguranta zilei de maine.

Comunism exista in continuare, dar mascat in democratie( care de fapt este numai un slogan)

Acum sefii nostri au mai multa putere ca atunci si isi bat mai tare joc de subalterni.

Eu nu zic ca a fost mai bine, si nu regret acele timpuri, mi-am dorit mult atunci sa traiesc ca in acele tari occidentale, dar spre nefericirea mea, am sa mor si tot nu voi cunoaste acea viata mai buna traita de cei de afara.

Mai trec vreo 20-30 de ani , si numai daca vom avea o conducere responsabila, sa faca ce trebuie pentru aceasta tara.

Acum avem la conducere niste ticalosi, profitori, hoti, mincinosi, pupincuristi, nesimtiti , nehaliti etc. Cu asa ceva nu ajungem nicaieri.

Nici macar sa traim mai bine si sa nu-l regretam pe C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dioneea,

Sorry, n-ai inteles faza cu bananele. Atunci mi se parea normal sa mananc banane doar de Craciun (stiam ca doar atunci se coc bananele, si de aia avem doar de Craciun), asa ca nu de aia l-am urat. L-am urat pentru ca mi-era FRICA pentru familia mea care "asculta la radio", mi-era FRICA sa nu afle cineva ca eu nu vreau sa ma fac pionier, mi-era FRICA pentru ca odata nu am invatat o poezie cu Ceausescu si ma gandeam ca poate ma asculta invatatoarea si o sa le faca ceva rau alor mei. Atunci nu-l uram, mi-era doar FRICA. Ai copii, Dioneea? Ai vrea sa traiasca in FRICA? Cum ar fi sa-i fie frica copilului tau sa-i spuna celui mai bun prieten/a ca "mami asculta la radio"?

 

Viata e mai scumpa nu pentru ca produsele sunt mai scumpe, ci pentru ca EXISTA mai multe produse. Du-te la magazin si cumpara o jumate de pachet de unt, 10 oua, 1 tix, 2 kile de carne, 3 kile de malai (pentru mamaliga), 2 kile de branza, 2 kile de macaroane, 1 bulion si mai ai inca 400.000 de lei la dispozitie sa-i cheltui pe ce vrei tu - cadou! Cat costa toate astea? Ai grija sa fie romanesti toate, ca de import nu prea existau pe vremea lui Ceausescu! Trebuie sa renunti la cablul TV (ca nu exista asa ceva) - iata, o cheltuiala in minus! La calculator si abonament la internet sa nici nu te gandesti - mai scazi vreo 500.000 pe luna din cheltuieli! Sa continui?! Asadar incearca sa traiesti o luna cu produsele pe care le mancai si le aveai pe vremea lui Ceausescu si apoi spune-mi cat de scumpa e viata acum!

 

"atunci ascultam o muzica buna, toate formatiile de valoare , iar acum sunt ridicati in slavi manelistii, tigania."

Dar te opreste cineva sa asculti Mozart?! Eu n-am mai auzit manele de 3 luni! Pentru ca nu ma uit la TV, pentru ca acasa ascult muzica care-mi place mie, si in masina dau muzica tare, sa nu mai aud nimic in jur! Dar nu puteti renunta la Stirile PRO, nu?!

 

"Bani sunt putini si nu ajung, facultati de 2 bani, nu se mai face carte, tot prostu are facultate.

Locuri de munca prost platite, nesigure."

 

Facultati de doi bani? Pe vremea lui Ceausescu nu exista facultate de psihologie! Tot prostul are facultate? Cati securisti faceau facultatea pe pile inainte de '89? Da, aveai un loc de munca bine platit, in fabricuta, alaturi de clasa muncitoare... Da' ce ba, te crezi intelectual?! Si la sfarsitul lunii luai salariul si mergeai cu prietenii la o bere! Numai sa ai grija ce vorbesti la bere, sa nu bei mult sa te scapi sa spui ceva ca poate te toarna vreunul din "prieteni"!

 

 

"Comunism exista in continuare, dar mascat in democratie( care de fapt este numai un slogan)"

Sunt de acord cu tine!!!!

 

Vrei sa vezi democratie si civilizatie? Ai libertatea sa pleci din tara, macar sa vezi cum e! Crede-ma iti va schimba viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...sau Ceasca, Nea' Nicu, Marele Impuscat, asa cum il ironizeaza unii. Sau din ce puncte de vedere era mai bine si din care pe. de v. era mai rau? As prefera, pe cat posibil ca la acest topic sa-mi raspunda forumistii care au apucat macar 7-8 ani din timpul "Epocii de Aur" adica cei care in prezent ar avea minim 24-25 de ani si asta din motive lesne de inteles. Eu unul, pe la 1989 aveam vreo 9 ani, eram clasa a III-a, eram pionier si deja avansat la "functia" de comandant de detasament. :yahoo: Ce vremuri...

Nici vorba. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce, nu era mai placut ? :yahoo:

pentru mine era. ca mergeam la vara-mea si ascultam cum studiaza mendhelson, paganini e.t.c. acum nu mai e in tara :yahoo: dar am cd-urile ei :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

macar pe vreme aia aceste nume mai reprezentau ceva ...

astazi... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dioneea, era in spirit de gluma secventa cu bananele :yahoo: . Dar la varsta aceea, cred ca asta a fost cea mai mare suferinta a mea. Eram copii si nu cred sa fi interesat pe atunci pe cineva libertatea de expresie (ca oricum nu stiam ce inseamna). Serios vorbind, sunt desigur alte lucruri de comentat cu privire la regimul comunist si vad ca ceilalti useri au facut-o cu succes.

Editat de smaranda78

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
macar pe vreme aia aceste nume mai reprezentau ceva ...

astazi... :yahoo:

 

Sa nu uitam ca depinde de noi cum ne educam copiii! Si n-om fi noi singurii care nu asculta manele! Ideea e sa progresam, sa stim sa ne educam copiii si chiar pe noi insine, nu trebuie sa ne intoarcem in comunism ca sa ascultam muzica buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
macar pe vreme aia aceste nume mai reprezentau ceva ...

astazi... :yahoo:

 

Reprezinta si astazi ceva, dar pentru o parte mult mia mica din populatie. Un lucru bun pe care il apreciez de pe vremea lui Nea' Ceasca este invatamantul si cultura generala dobandita ... Acum calitatea invatamantului scade vazand cu ochii si asta am simtit-o si o simt p epropria mea piele. Profesorii nu mai sunt aceeasi oameni care si-au ales meseria din pasiune. Majoritatea sunt persoane care au facut o facultate si evenmtual niste cursuri de pedagogie dar...cunostiinte ioc pentru a putea fii primiti altundev a decat in scoli (cunosc specimene se de aceea zic). Bine-nteles ca nu este o chestie generala dar...

Ce mai tin minte de pe vremea lu' Ceausescu e ca erau mult mia ingrijite locurile publice : parcuri, cladiri,...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×