Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Lupus Eritematos Sistemic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pot sa dau un link aici poate va este de ajutor.

Este din formula as unde gasiti tot felul de leacuri miraculoase si nu numai

care trebuie luate in serios mai ales in vremurile aste in care chimicalele

ne-au inundat din toate partile.

 

linkul este ::

 

http://www.formula-as.ro/reviste_605__655_...targu-jiu:.html

 

l-am citit si eu in mom in care am dat o cautare in google la " VINDECAT DE LUPUS "

 

Ar mai fi si un articol despre domnul inginer Marin Giurea din Piatra Olt, daca cautati in arhiva

revistei Formula As

 

Sper sa va ajute.

 

Si eu sunt diagnosticat cu lupus din 2001 am avut capul cit un dovleac si aratam intr-un timp

ca negri aia din africa subnutriti adica eram slab mort dar aveam o burta in fata de ma minunam si eu

nu imi venea sa ies din casa si sincer nu prea puteam.

 

Acum lucrez dupa 4 ani de la diagnosticare, nu pot sa zic inca ca m-am vindecat dar ma simt destul de bine

desi am trecut si eu prin mai multe complicatii si am sa le enumar aici pentru IUBITA TA CARE ARE MORALUL LA PAMINT. Sfatul meu este sa printezi asta si sa i-o arati ca sa inceapa sa vada ca exista o speranta pentru ca sunt sigur ca ea a cazut in momentul in care medicii i-au zis ca nu se poate vindeca si ca trebuie sa traiasca cu ea. "been there done that".

 

Singura diferenta este ca eu in momentul in care doctorii mi-au zis asta am inceput sa caut.

Cum nu aveam somn din cauza celor 12 comprimate de prednison care are ca efect secundar insomnia printrre altele pe care le-am experiimentat, la 3 jumate 4 dimineata cind ma trezeam si nu mai puteam sa dorm intram pe internet, fiind si mai ieftin ca eram pe dial-up pe romtelecom si cautam alte tipuri de remedii pina cind am gasit in Formula As un articol despre Marin Giurea care S-A VINDECAT DE LUPUS. Am luat legatura cu dinsuk si am ajuns la Piatra Olt. Restul o sa il experimentati singuri in privinta asta nu vreau sa va stric surpriza decit va spun ca este un om deschis si deosebit.

 

Sa revin la cele prin care am trecut.

 

Am fost diagnosticat in 2002 cu lupus dupa ce am facut inainte la Valcea tratament experimental cu REMICADE pentru poliartrita care nu a avut nici un efect decit poate in rau.

 

A fost important si ca am ajuns totusi pe mina unor doctori deosebiti la Spitalul Colentina dupa ce am fost diagnosticat la Timisoara (don't ask).

 

Dar in 2002 la sfarsit am facut o raceala puternica care s-a transformat in pleurezie sau cum o stiu altii TBC dar fara prezenta bacilului Koch. Dupa ce am tratat-o pe asta am reusit nu stiiu cum sa fac si o Zona Zoster care nu pot sa explic cit de dureroasa este.

 

Asta pe ling insuficienta renala cronica, sindromul nefrotic prolapsul de valva mitrala (care era mai dinainte ) cataracta congenitala cu care traisem foarte bine dar care s-a activat si a inceput sa ma supere si pentru care a trebuit sa ma operez la amindoi ochii anul asta, hipopacuzia bilaterala si o operatie de necroza de cap femural care s-a soldat cu implantarea unei proteze la soldul drept.

 

Si cu toate astea (pntru un om sanatos sunt destule) muncesc si ma simt Destul de bine.

 

Destul de bine inseamna ca trebuie sa am grija la multe adica : la regimul alimentar, la alchool, la efort. la expunerile la soare la odihna si altele de genul asta, adica cum s-ar spune trebuie sa duc o viata echilibrata, fara excese.

 

Dar traiesc si am moralul ridicat si vreau sa il ridic si altora si din motivul asta m-am apucat sa scriu atit ca sa arat ca se poate chiar vindeca si daca nu se poate trai destul de bine cu boala ast, pina cind, eventual peste citiva ani se va gasi si un remediu in medicina traditionala.

 

Primul lucru pe care trebuie sa il faca prietena ta este sa se gindeasca ca nu e singura in suferinta ei ca mai sunt o multime ca ea, ca are alaturi pe cineva care o iubeste si e linga ea in momentele dificile si ca cu siguranta se poate mai bine.

 

AUTOSUGESTIA AJUTA ENORM

 

CU SIMPATIE SI CU DRAG Ovidiu Oprea

 

 

Pupici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu draga mea n-am absolut nimic pe piele.problema mea a afectarea renala.am avut intr-o vara o infectie la buze( nu herpes) si m-au tratat cu un unguent de la Yamanuchi,am uitat cum se cheama,tubul e alb cu galben si bineinteles cu vitamina A.am luat si baraka(daca scriu bine).

 

Te rog mult spune-mi cite ceva despre afecarea renala si cum ai rezolvat. Nu m-am mai confruntat pina acum cu aceasta afectiune (lupus), nu stiu nimic despre ea iar prietenul meu a fost diagnosticat azi cu lupus. El se afla in spital pentru afectare renala, medicii zic ca e insuficienta renala cronica dar nu stiu dimensiunea afctarii renale deorece acum are trombocitele scazute si nu-i pot face puinctie. Sint foarte speriata si dezorientata si nu stiu de unde sa incep cu lamuririle despre aceasta boala. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te rog mult spune-mi cite ceva despre afecarea renala si cum ai rezolvat. Nu m-am mai confruntat pina acum cu aceasta afectiune (lupus), nu stiu nimic despre ea iar prietenul meu a fost diagnosticat azi cu lupus. El se afla in spital pentru afectare renala, medicii zic ca e insuficienta renala cronica dar nu stiu dimensiunea afctarii renale deorece acum are trombocitele scazute si nu-i pot face puinctie. Sint foarte speriata si dezorientata si nu stiu de unde sa incep cu lamuririle despre aceasta boala. Multumesc.

 

nu te impacienta. La putin timp dupa inceperea tratamentului isi vor revenii rinichii de la sine. Probabil va avea nevoie de ceva tratament ajutator pe langa cel de baza. Va fi bine, capul sus! :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te impacienta. La putin timp dupa inceperea tratamentului isi vor revenii rinichii de la sine. Probabil va avea nevoie de ceva tratament ajutator pe langa cel de baza. Va fi bine, capul sus! ;)

 

 

Buna eu am fost diagnosticata acum 8 ani cu lupus aveam dureri ingrozitoare de cap imi era foarte rau si aveam ameteli groaznice nu ma puteam tine pe picioare si deasemeni ma dureau articulatiile de la degete si chiar ma trezeam cu ele intepenite .Am luat prednison doze destul de mari,de cate ori incercam sa le reduc de atatea ori ma trezeam cu cate ceva in plus dupa trei ani de tratament am facut hipertensiune, anemie ,insuficienta renala,nefropatie lupica si cei mai grav necroza cap femural la ambele picioare .Avand VSH peste100nici un medic nu a dorit sa ma opereze pt o eventuala proteza am facut un foraj la piciorul stang care e mai afectat acum 5 ani iar anul trecut un transplat de celule din coloana la ambele picioare dar fara nici un rezultat .Acum o luna pt ca genunchii ma dureau am facut o radiografie si am aceeasi necroza ca si la capul femural .Am oprit tratamentul cu prednison si am inceput sa iau plaquenil dar ma simt foarte rau si nu stiu ce sa fac fiindca va trebui sa ma intorc la prednison dar oasele mele sunt terminate .Rog pe aceasta cale pe ceei ce ma pot sfatui ce sa fac si daca cunosc vreun ortoped care cred ca ma poate ajuta sa-mi scrie .Prima operatie am facut-o la Foisoru de foc iar a doua la spitalul Colentina din Bucuresti eu sunt din Constanta si am35 de ani.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da......din pacate da.........mai sunt si eu.....

aceiasi problema cu fata...........

Mai are oare cineva ditamai cicatricea pe fata......fratilor ca m-a inebunit chestia asta. beau si cianura...........numai sa treaca. please. apropo...........Cine stie ceva de terapiile biologice???? Sau mai bine spus, cine a incercat asa ceva..(am citit faza cu Remicade...gezzzzzzzzzz_)

CAmi

Editat de CAS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da......din pacate da.........mai sunt si eu.....

aceiasi problema cu fata...........

Mai are oare cineva ditamai cicatricea pe fata......fratilor ca m-a inebunit chestia asta. beau si cianura...........numai sa treaca. please. apropo...........Cine stie ceva de terapiile biologice???? Sau mai bine spus, cine a incercat asa ceva..(am citit faza cu Remicade...gezzzzzzzzzz_)

CAmi

 

eu, eu

Eu am urma pe nas. Si asta de vreo 4 ani. Trece incet, da' trece... stai linistita, ca nu ramai cu ea o viata... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×