Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Sal!Sunt incepator si mi-am luat un sony cybershot w55 si as dori sa aflu ce este Metering mode (multi, center, si spot) si legat de autofocus: am 2 optiuni: single si monitor...nu prea stiu kre e treaba cu ele!!Mai am o nelamurire: am inteles k pentru poze in miscare trebuie un timp de expunere scurt(la mine timpu de expunere se pune automat in functie de luminozitate) si in intuneric imi arata k timpul de expunere este 1/40 deci este mare si totusi ies mai bine pozele facute asa, cu blitz, decat cele la lumina zilei!v-am spus sunt noob nu ma pricep si am mai citit pe niste siteuri despre fotografie dar m-au lamurit doar in mare, si am vazut k se vorbeste mai mult despre aparate profesionale... :spiteful: :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal!Sunt incepator si mi-am luat un sony cybershot w55 si as dori sa aflu ce este Metering mode (multi, center, si spot) si legat de autofocus: am 2 optiuni: single si monitor...nu prea stiu kre e treaba cu ele!!Mai am o nelamurire: am inteles k pentru poze in miscare trebuie un timp de expunere scurt(la mine timpu de expunere se pune automat in functie de luminozitate) si in intuneric imi arata k timpul de expunere este 1/40 deci este mare si totusi ies mai bine pozele facute asa, cu blitz, decat cele la lumina zilei!v-am spus sunt noob nu ma pricep si am mai citit pe niste siteuri despre fotografie dar m-au lamurit doar in mare, si am vazut k se vorbeste mai mult despre aparate profesionale... :spiteful: :jester:

parca ziceai ca ai citit manualul :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parca ziceai ca ai citit manualul :o:

Da am citit manualul dar de exemplu la autofocus mode d unde pot sal pun pe Monitor sau Single imi zice doar atat: "alege modu de focalizare" iar la Metering mode imi zice "Stabileste metoda de masurare" !!asta e tot ce am gasit in manual!!si despre faza cu fotografiile in miscare si cu timpu d expunere nu se spune nimic in manual, ma rog nici nu cred k o sa scrie despre asta in vre-un manual d kmera foto.... :hi: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum se fac fotografiile la tablouri? fara sa cada lumina intr-un anumit loc, fara sa se schimbe culorile, fara sa apara marginile bombate, sa fie luata si poza din profil etc.

(solicit sugestii ca pentru copii de gradi :doh: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se fac fotografiile la tablouri? fara sa cada lumina intr-un anumit loc, fara sa se schimbe culorile, fara sa apara marginile bombate, sa fie luata si poza din profil etc.

(solicit sugestii ca pentru copii de gradi :doh: )

Uite o discutie pe tema asta:

http://www.fotomagazin.ro/forum/viewtopic....hlight=tablouri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, sunt ceva informatii acolo dar fac ca totul sa para chiar mai complicat

am incercat sa aplic unele sugestii simple dar n-a iesit cum trebuia

 

astept sfaturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×