Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

GENERATIA DE SACRIFICIU

Postări Recomandate

Un subiect delicat,care suscita interesul tuturor generatiilor prezente pe acest forum.

O singura intrebare:de ce te crezi ca facand parte din ea,daca ai si argumente?

PS.Nu este cazul sa se ajunga la un conflict intergeneratii.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare in felul nostru ne consideram a fii generatii de sacrificiu!

Dar nu este adevarat asta este viata noastra, asa este cum am nimerit sa traim.

Conflicte intre generatii au existat intotdeauna, cei tineri cred ca cei mai batrani nu-i inteleg, dar este doar idea tinerilor si mandria lor ca sunt mai tineri, dar dupa ce mai inbatranesc toate aste se schimba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare in felul nostru ne consideram a fii generatii de sacrificiu!

Dar nu este adevarat asta este viata noastra, asa este cum am nimerit sa traim.

Conflicte intre generatii au existat intotdeauna, cei tineri cred ca cei mai batrani nu-i inteleg, dar este doar idea tinerilor si mandria lor ca sunt mai tineri, dar dupa ce mai inbatranesc toate aste se schimba!

Nu am inceput usor acest topic,am avut inima stransa.Fiecare generatie a sperat ca se sacrifica pentru generatia urmatoare.Intre mine si unii useri sunt deja doua generatii diferenta,dar cu explozia informationala din zilele actuale cred ca distanta s-a marit la 3-4 generatii.

Pe scurt un rezumat al vietii si al neimplinirilor:

1945=nasterea

1946-1947=foame si refugiul in Oltenia

1953=a murit Stalin(Jos Tito!Cuba Libre!)

1952-1963=7 clase+liceul(11 ani)a murit Gh.Gheorghiu-Dej

1963-1968=Facultatea de Mecanica Iasi

1967=interzicerea avorturilor

1971=casatoria(1976=copil,o fata)

1968-2001=serviciu la diferite Fabrici,Uzine si Societati(a doua facultate)

2001=pensionat(incep Teologia)

Pana aici nimic nou,dar voi va puteti intreba parintii,daca s-au sacrificat pentru voi.Eu sunt sigur ca au facut-o,pentru a va asigura ceva mai bun decat viata lor.

Nu am vazut marea decat la 20 ani,cand faceam o practica la Medgidia.Ma sculam zilnic la 2am.ca sa iau lapte sau unt,lasam un caine lup la coada(ulei si zahar)pana cand veneam de la serviciu.Aveam doua ore pe zi de TV,Nu luam concedii cu anii.Ni s-a spus ca generatia dupa razboi este sacrificata?Si multe altele,odata cu dezvoltarea topicului(parca am vrut sa va fac sa-i apreciati si mai mult pe parinti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

generatie de ratati nu de sacrificiu, asta suntem o geenratie de ratati facuta de alta tot ratata (evident ca nu generalizez, cam 90% asa) datorita vechii generatii suntem noi unde suntem si cum suntem...pana nu a dat foamea in ei la modul sa nu mai poata rabda,de-abia atunci si numai atunci au iesit in strada sa faca revolutie asa ca lor trebuie sa le multumim pt situatia de astazi, dar la noi se pare ca este ereditara treaba.....vechile scuze universala, mai bine era pe vreamea lui ceasca, atunci nu era asa,atunci invatam, era mai bine in trecut.....ciudat cum de-a lungul istoriei un prezent cat mai bun este de fapt un trecut idealizat.....asa ca nici un pic de respect pt generatia bosorogilor si a parintilor nostri care ne-au lasat aceasta minunata mostenire....mereu scuze si efecte aud niciodata cauze...nu exista conflicte intre generatii este impropriu spus...iar daca vrei sa folosesti termenul de generatie de sacrificiu atunci o faci cand se sacrifica cineva pt un viitor sau cauza mai buna si ea reuseste , nu vesnicul esec la care suntem condamnati ...generatii de sacrificiu? nemtii,francezii,austrecii,japonezii, ei au avut generatii de sacrificiu la noi a fost carne de tun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ni s-a spus ca generatia dupa razboi este sacrificata?Si multe altele,odata cu dezvoltarea topicului(parca am vrut sa va fac sa-i apreciati si mai mult pe parinti)

 

Da, generatia de dupa razboi, a fost generatie de sacrificiu si in realitate sa sacrificat.O tara sa se poata realiza economic, o poate face prin unul din doua moduri:

1) Deschide razboaie de cotropire,sau...

2) Muncesc precum sclavii,ca pe vremea lu` Ceausescu, vre-o 15-20 de ani si apoi...

 

Apoi din pacate, dupa ce o generatie sa scarificat, tanara generatie care trebuia sa ia fraiele `n mana, dupa ce Iliescu la inlaturat pe Ceausescu,a aruncat la gunoi tot sacrificiul facut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
generatie de ratati nu de sacrificiu, asta suntem o geenratie de ratati facuta de alta tot ratata (evident ca nu generalizez, cam 90% asa) datorita vechii generatii suntem noi unde suntem si cum suntem...pana nu a dat foamea in ei la modul sa nu mai poata rabda,de-abia atunci si numai atunci au iesit in strada sa faca revolutie asa ca lor trebuie sa le multumim pt situatia de astazi, dar la noi se pare ca este ereditara treaba.....vechile scuze universala, mai bine era pe vreamea lui ceasca, atunci nu era asa,atunci invatam, era mai bine in trecut.....ciudat cum de-a lungul istoriei un prezent cat mai bun este de fapt un trecut idealizat.....asa ca nici un pic de respect pt generatia bosorogilor si a parintilor nostri care ne-au lasat aceasta minunata mostenire....mereu scuze si efecte aud niciodata cauze...nu exista conflicte intre generatii este impropriu spus...iar daca vrei sa folosesti termenul de generatie de sacrificiu atunci o faci cand se sacrifica cineva pt un viitor sau cauza mai buna si ea reuseste , nu vesnicul esec la care suntem condamnati ...generatii de sacrificiu? nemtii,francezii,austrecii,japonezii, ei au avut generatii de sacrificiu la noi a fost carne de tun

 

 

DarkBringer,

Cati ani ai tu de iti permiti sa judeci si sa fii atat de categoric? Cati ani ai trait tu in frica si in foame? Cati membri ai familiei tale au murit in puscariile comuniste, fara ca tu sa poti face ceva? Dar ai ocazia sa faci acum, pentru a nu ajunge in situatia sa fii judecat la fel de catre copilul tau: ia fa tu o revolutie mica, poate dispar toti securistii din tara asta si o sa o ducem cu totii mai bine! Hai, faci?! Unii au mai incercat, dar au fost batuti de mineri.

Eu nu consider ca fac parte dintr-o generatie de sacrificiu, sunt tanara si sper ca inca mai pot face ceva. Dar ma gandesc la cei care au 30-35 de ani. Un prieten mi-a spus "Vroiam si eu sa-mi traiesc tineretea decent. Mi-am pierdut atatia ani din viata in tara asta". M-a impresionat foarte tare si m-am gandit la tot ce au pierdut oamenii astia, si care sunt posibilitatile care le au tinerii in ziua de azi. Insa de 16 ani nu se intampla nimic. Suntem tot saraci si tot comunisti. Si procentul celor care au reusit sa faca ceva (fara ajutorul parintilor fosti securisti si al relatiilor) este inca foarte mic. Asa ca sper sa nu ajung intr-o generatie de sacrificiu. Si macar eu sunt libera sa plec din tara, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DarkBringer,

Cati ani ai tu de iti permiti sa judeci si sa fii atat de categoric? Cati ani ai trait tu in frica si in foame? Cati membri ai familiei tale au murit in puscariile comuniste, fara ca tu sa poti face ceva? Dar ai ocazia sa faci acum, pentru a nu ajunge in situatia sa fii judecat la fel de catre copilul tau: ia fa tu o revolutie mica, poate dispar toti securistii din tara asta si o sa o ducem cu totii mai bine! Hai, faci?! Unii au mai incercat, dar au fost batuti de mineri.

Eu nu consider ca fac parte dintr-o generatie de sacrificiu, sunt tanara si sper ca inca mai pot face ceva. Dar ma gandesc la cei care au 30-35 de ani. Un prieten mi-a spus "Vroiam si eu sa-mi traiesc tineretea decent. Mi-am pierdut atatia ani din viata in tara asta". M-a impresionat foarte tare si m-am gandit la tot ce au pierdut oamenii astia, si care sunt posibilitatile care le au tinerii in ziua de azi. Insa de 16 ani nu se intampla nimic. Suntem tot saraci si tot comunisti. Si procentul celor care au reusit sa faca ceva (fara ajutorul parintilor fosti securisti si al relatiilor) este inca foarte mic. Asa ca sper sa nu ajung intr-o generatie de sacrificiu. Si macar eu sunt libera sa plec din tara, nu?

heh de ar fi asa simplu.....22 de ani,stiu prea mic pt unii si sugar pt altii :spiteful: ...nu am trait nici cu frica nici cu foame , dar am apucat sa vad ce s-a intamplat dupa revolutie si ce tragem inca si o sa mai tragem cateva secole....revolutie nu o sa mai fie iti garantez, conditiile si uniunea in care am intrat nu o sa o mai permita,acum nu facem decat sa devenim o rotita de angrenare in intereseul americanilor si europei....mafia in structurile inalte e prea mare, nu o sa vezi niciodata vreun grangur mare la puscarie, dar iti garantez ca tu daca furi un bat de chibrit iei 10 ani visand....am cativa profesori universitari cu care ma inteleg foarte bine asa ca stiu cat de cat cum stau lucrurile numai ca noua ni se arunca doar praf un ochi....un prof imi spunea acum cativa ani:"intreaba-ma in ce domeniu vrei sa lucrezi si eu iti spun toate preturile functie de postul pe care il vrei,indiferent de domeniui" asta asa informativ :offtopic:,crede-ma noi nici macar nu visam cate magarii se incalca si cate se fac, eu am avut ocazia sa le aud de la oameni care lucreaza si ocupa functii inalte , si da sunt in masura sa judec si sa fiu categoric cu mostenirea post-comunista pe care ne-au lasat-o ai nostri parinti...sunt satul de celebra scuza: erau altfel vremurile...asta inseamna ca au deficite grave in gandire si intelectu lor nu bate prea departe....era comunista=acumulare de energii revolutia=catalizatorul care a spart balonul....rezultatul il intuiesti, de fapt il vedem acuma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"si da sunt in masura sa judec si sa fiu categoric cu mostenirea post-comunista pe care ne-au lasat-o ai nostri parinti..."

 

Din fericire tot ai nostri parinti au facut revolutia. Poate a venit si timpul nostru sa facem ceva. Inainte sa judeci, intreaba-te daca tu ai fi avut curajul sa stai in fata unei mitraliere, daca ai fi avut curajul sa-ti risti viata si sa-ti lasi copiii fara tata/mama.

Acum ai "privilegiul" sa judeci, sa vorbesti, sa-ti exprimi furia si frustrarea. Ai libertatea sa alegi daca vrei sa ramai in tara sau sa pleci. Ai libertatea sa iti alegi un loc de munca (chiar si cu spaga sau pile) si nu esti obligat sa muncesti intr-o fabrica de rahat fara nici un viitor.

Inca ceva: ce stii despre manifestatia din '90 din Piata Universitatii? Ce stii despre Proclamatia de la Timisoara? Aveam 10 ani atunci, dar nu eram "prea mica" pentru ca mama sa ma duca acolo, nu eram "prea mica" sa mi se spuna ca sunt "golanca", nu eram "prea mica" sa fiu alungata de jandarmi cu scuturi si bastoane.

Cred ca dreptul de a judeca trebuie sa ti-l castigi.

Ce se intampla acum in tara nu cred ca e vina parintilor nostri (nu ai mei, cel putin). E vina celor care in '90 au iesit pe strada sa-i aplaude pe mineri si sa strige "Jos intelectualii". Si jos au ramas...

Hai sa nu generalizam si sa aruncam vina pe o intreaga generatie. Poate ne-ar fi mai de folos sa ne gandim ce putem scoate din toata mizeria asta pe care am mostenit-o!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
heh de ar fi asa simplu.....22 de ani,stiu prea mic pt unii si sugar pt altii :spiteful: ...nu am trait nici cu frica nici cu foame , dar am apucat sa vad ce s-a intamplat dupa revolutie si ce tragem inca si o sa mai tragem cateva secole....revolutie nu o sa mai fie iti garantez, conditiile si uniunea in care am intrat nu o sa o mai permita,acum nu facem decat sa devenim o rotita de angrenare in intereseul americanilor si europei....mafia in structurile inalte e prea mare, nu o sa vezi niciodata vreun grangur mare la puscarie, dar iti garantez ca tu daca furi un bat de chibrit iei 10 ani visand....am cativa profesori universitari cu care ma inteleg foarte bine asa ca stiu cat de cat cum stau lucrurile numai ca noua ni se arunca doar praf un ochi....un prof imi spunea acum cativa ani:"intreaba-ma in ce domeniu vrei sa lucrezi si eu iti spun toate preturile functie de postul pe care il vrei,indiferent de domeniui" asta asa informativ :offtopic:,crede-ma noi nici macar nu visam cate magarii se incalca si cate se fac, eu am avut ocazia sa le aud de la oameni care lucreaza si ocupa functii inalte , si da sunt in masura sa judec si sa fiu categoric cu mostenirea post-comunista pe care ne-au lasat-o ai nostri parinti...sunt satul de celebra scuza: erau altfel vremurile...asta inseamna ca au deficite grave in gandire si intelectu lor nu bate prea departe....era comunista=acumulare de energii revolutia=catalizatorul care a spart balonul....rezultatul il intuiesti, de fapt il vedem acuma

daca tu ai fi fost in locul parintilor tai, nu stiu daca ai fi facut altceva. o revolutie nu inseamna schimbarea mentalitatii peste noapte. e greu sa institui o democratie avand o mentalitate comunista. sa nu uitam ca ceausescu a fost la putere 45 de ani.

solutia? voi tinerii sa schimbati prezentul. dar si asta dureaza. iar schimbarea nu vine prin judecata, ci prin analiza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am spus inca din al 2-lea rand ca nu generalizez...in primul rand as avea grija sa nu se ajunga la situatia in care as sta in fata unei mitraliere si ei si-au riscat viata pt ca nu mai aveau incotro , le ajunsese cutitul la os....tocmai asta e ca este vina parintilor nostri, adica generatiei precedente (negeneralizata lol) pt ca la romani e tipic cautarii efectului, cauza niciodata, dar absolut niciodata...toti sunt nevinovati le mai lipseste doar cerculetul de sfant deasupra capului..asta e adevarul nu critic si nu imi descarc frustrarea pe nimeni dar daca asta e adevarul nu am ce face....nu stiu nimic de proclamatia de la timisoara , dar stiu de ordinul de bombardare al timisoarei, stiu de miile de taburi si masini rusesti care au trecut granita (am trecut la mustata sa nu fim acuma sub rusi) mai stiu ca daca nu cadea ceausescu acum eram omorat demult de securitate si stiu si de marea mascarada numita revolutie.......trageau de tampiti prin aer si in cladiri cand acolo nu era nimeni ....ce a fost este mult prea complex ca sa stim macar jumate...si pana la urma tot vina alor nostri este pena la urma nu? logic-ei au acceptat comunismul nu geenratia noastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×