Sari la conținut
Forum Roportal
adenaida

Help...nu stiu sa instalez un program!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am downlodat programul...dar ar fii bine de stiut sa-mi spui cam prin ce an a fost facut.

Tot ce se poate sa fie un program care ruleaza sub DOS...iar pe Windows XP sa faca figuri.

Insa exista o alternativa: se numeste DosBox (eu il folosesc pentru a rula programe si joculete vechi de DOS)

Se poate downloda de la adresa:

 

http://prdownloads.sourceforge.net/dosbox/...er.exe?download

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am downlodat programul...dar ar fii bine de stiut sa-mi spui cam prin ce an a fost facut.

Tot ce se poate sa fie un program care ruleaza sub DOS...iar pe Windows XP sa faca figuri.

Insa exista o alternativa: se numeste DosBox (eu il folosesc pentru a rula programe si joculete vechi de DOS)

Se poate downloda de la adresa:

 

http://prdownloads.sourceforge.net/dosbox/...er.exe?download

 

Multumesc pentru sfat, pana la aurma am reusit sa-l insalez. Intradevar ruleaza sub DOS doar ca trebuia sa mai descarc aditional un program "Modller" si acum merge.

Mai trebuie sa vad cum este cu rularea aceasta sub DOS, pt ca imi spune ca trebuie sa-mi configurez in DOS fisierele de lucru si apoi pot efectua simularea.

Ruleaza si pe WindowsXP

Multumesc,adenaida!

Editat de adenaida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DosBoX-ul reproduce practic "mediul" de lucru pe 8 biti..nu cel de 128 biti folosit de Windows XP.

De-aia este ideal pentru aplicatiile Dos si jocurile vechi.

 

Oricum, bine c-ai reusit sa instalezi programul.

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DosBoX-ul reproduce practic "mediul" de lucru pe 8 biti..nu cel de 128 biti folosit de Windows XP.

De-aia este ideal pentru aplicatiile Dos si jocurile vechi.

 

Oricum, bine c-ai reusit sa instalezi programul.

 

 

Salut, am si eu o problema!

Trebuie sa instalez un program de dos pe XP, cum fac asta? Am vazut ca spuneai ceva de DosBox. L-am instalat dar nu stiu cum sa-l folosesc!

Ma poti ajuta cu niste sfaturi pls!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut, am si eu o problema!

Trebuie sa instalez un program de dos pe XP, cum fac asta? Am vazut ca spuneai ceva de DosBox. L-am instalat dar nu stiu cum sa-l folosesc!

Ma poti ajuta cu niste sfaturi pls!

Windows XP are virtual machine [emulator] pentru programele de DOS [NTVDM - NT Virtual DOS machine], normal ar trebui sa mearga.

Primesti vreo eroare sau nici nu ai incercat sa vezi daca merge ...? [Ma refer la programul de DOS, nu la DosBox]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×