Sari la conținut
Forum Roportal
rosario

migratia fortei de munca dupa integrarea in UE

Postări Recomandate

Nu ma pricep prea bine, e prima data cand scriu dar, dupa ce Romania va deveni memebra UE, si acest lucru se va intampla poate daca nu imediat in urmatorii 2-3 ani, indiferent ca este pregatita sau nu, ca doar stim cu totii ca este o decizie politica si de securitate a granitelor UE, ma intreb daca romanii se vor mai ingesui sa plece in occident? De fapt, ma intreb, ce prefera tinerii din Romania acum intre doua posibilitati intre care eu am fost pusa sa aleg, vreau sa vad cine este pro si contra si de ce? Cele doua situatii intalnite de mine suna cam asa: UNA-sa ramana aici si sa-si faca meseria pentru care au studiat, pe bani putini la inceput si nu fara sacrificii, dar sa se perfectioneze si sa capete experienta ca sa fie suficient de competitivi la intrarea Romaniei in UE cand se va liberaliza piata fortei de munca si cand vor ajunge, treptat, sa castige la fel ca si colegii lor din UE si poate cine stie, intre timp sa puna si bazele unei familii, ceea ce cred ca are nevoie fiecare pentru a fi implinit, SAU, cealalta varianta sa plece acum in occident, sa faca o munca de jos, care sa-i aduca bani, destui, nu multi relativ la traiul din occident(in cazul in care esti de unul singur si ai si chirie si poate mai trebuie sa mai trimiti si acasa ceva bani), care poate sa-i permita sa puna ceva deoparte, dar nu fara sacrificii, fara renuntari la distactii, familie, prieteni. Cand vezi cum demnitatea de om iti este zilnic calcata in picioare prin simplul fapt ca esti un extracomunitar, si deci un parazit, nu conteaza cat de mult muncesti sau ca te duce capul de zece ori mai mult decat pe seful tau,te mai poti gandi oare doar la bani? Si la ce iti folosesc pana la urma acesti bani, sa-ti cumperi ceea ce acasa nu-ti permiteai.Sa fie oare atat de adevarat, atunci cum si acasa s-au inmultit supermarketurile si cum de nu dau faliment? Cred ca pana la urma este o chestie legata de prioritati si cum generatia tinara, din care fac si eu parte, a fost crescuta si educata intr-un mediu instabil din punct de vedere social si economic, e poate de inteles ca nu e lucru usor sa-ti stabilesti prioritatile fara sa te mai si inseli.E doar parerea mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste citi ani o sa isi faca un operator mila sa inchida subiectul asta ? :tease:

 

Multumesc anticipat :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×