Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

mesaj pentru administratorul forumului

Postări Recomandate

Mesaj pentru administatorul forumului:

 

Am citit regulamentul forumului si tin sa precizez(dupa parerea mea subiectiva)ca un regulament al forumului este clar incalcat;daca pe acest forum conteaza cum te exprimi gramatical,conteaza ortografia,atunci de ce apar cuvinte de genul:poa';tre'sa;sar'na;don'soara'dom'le etc?Eu aceste prescurtari le-as vedea si in regulamentul de mai jos:

Incercati sa faceti o viata usoara partenerilor de forum si scrieti corect fara a folosi prescurtari de chat: "k" in loc de "ca", "dak" in loc de "daca" (mie cel putin imi este foarte greu sa urmaresc astfel de mesaje)"

In al doilea rand,mi-e acele prescurtari poa',tre..etc imi dau o rezonanta de cuvinte specifice mircului,chat-ului..consider ca intr-o carte scrisa de un autor celebru nu o sa intalnesc asemenea prescurtari,si nici in dictioanare nu le voi gasi;daca pe acest forum se cere si toti cere-ti sa se se vorbeasca corect gramatical si ortografic haide-ti sa sa scriem cuvintele intregi:trebuie nu tre;poate nu poa..etc..

Va multumesc pentru intelegere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mesaj pentru administatorul forumului:

 

Am citit regulamentul forumului si tin sa precizez(dupa parerea mea subiectiva)ca un regulament al forumului este clar incalcat;daca pe acest forum conteaza cum te exprimi gramatical,conteaza ortografia,atunci de ce apar cuvinte de genul:poa';tre'sa;sar'na;don'soara'dom'le etc?Eu aceste prescurtari le-as vedea si in regulamentul de mai jos:

Incercati sa faceti o viata usoara partenerilor de forum si scrieti corect fara a folosi prescurtari de chat: "k" in loc de "ca", "dak" in loc de "daca" (mie cel putin imi este foarte greu sa urmaresc astfel de mesaje)"

In al doilea rand,mi-e acele prescurtari poa',tre..etc imi dau o rezonanta de cuvinte specifice mircului,chat-ului..consider ca intr-o carte scrisa de un autor celebru nu o sa intalnesc asemenea prescurtari,si nici in dictioanare nu le voi gasi;daca pe acest forum se cere si toti cere-ti sa se se vorbeasca corect gramatical si ortografic haide-ti sa sa scriem cuvintele intregi:trebuie nu tre;poate nu poa..etc..

Va multumesc pentru intelegere!

 

mda. hai sa scriem macar corect gramatical, daca nu si ortografic :salut:

 

bine macar ca acesta nu a fost incalcat:

Nu induceti in eroare ceilalti utilizatori prin utilizarea mai multor conturi.

 

... pentru ca utilizatorii nu au fost indusi in eroare. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm...domnisoara. nu sunt administratorul acestui frumos forum, dar imi place sa ma bag :salut: . eu personal folosesc expresiile mai sus mentionate din dorinta de oralitate. da, oralitate. cine nu stie sa-si aminteasca limba romana din liceu/generala. "tre'" , "poa" si "don'soara" sunt folosite in limbajul de zi ci zi. in schimb eu nu cred ca este o persoana pe lumea asta care sa stie daca cineva i-a spus (spus, nu scris) : vino aksa la mine, sau vino acasa la mine. sper ca m-am facut inteles.

Editat de seraphimovic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda. hai sa scriem macar corect gramatical, daca nu si ortografic :doh:

 

bine macar ca acesta nu a fost incalcat:

... pentru ca utilizatorii nu au fost indusi in eroare. :P

 

 

vai hai sa vina roportal sa vedem ce spune..sau te simti.. :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm...domnisoara. nu sunt administratorul acestui frumos forum, dar imi place sa ma bag :salut: . eu personal folosesc expresiile mai sus mentionate din dorinta de oralitate. da, oralitate. cine nu stie sa-si aminteasca limba romana din liceu/generala. "tre'" , "poa" si "don'soara" sunt folosite in limbajul de zi ci zi. in schimb eu nu cred ca este o persoana pe lumea asta care sa stie daca cineva i-a spus (spus, nu scris) : vino aksa la mine, sau vino acasa la mine. sper ca m-am facut inteles.

 

din dorinta de oralitate?ai cumva 5 ani si nu poti scoate toate silabele pe gura?..expresiile poa,tre,don'soara eu nu le am invatat in generala,sau liceu..poate tu..tu in examene scrii poa',tre'?daca as fi scris asa la bacaleaureat as fi luat fara doar si poate 4..oamenii inteligenti(profesori,doctori)nu folosesc aceste cuvinte de cartier..nu stiu cum vorbesti tu prin cartierul tau,dar nu ar fi frumos si etic sa tastez tot cuvantul?totusi tastatura are litere de la a-z si numere si are numere de la 0 la 9...a ai uitat ca nu ai voie sa scrii pe forum cu k?"dak,aksa?k.."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Micaela, avem un mesaj pentru tine: Lasa-ne, lasa-neeeeee! :salut:

Tu ca scrii "tb" in loc de "trebuie" si alte prescurtari de gen, cum e? Crezi ca eu inteleg ce inseamna "tb" ? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai.. nu stiu ce ziceti voi pe aici dar eu am parerea mea si anume ca fiecare are voie sa scrie cum vrea atata timp cat nu incalca bunul simt. adica fara injuraturi si jigniri...

cat despre ortografie cred ca ea trebuie respectata mai ales cand vine vorba de exprimarea unei idei serioase... normal ca atunci cand vrei sa faci misto nu o sa folosesti un limbaj literar... :salut:

asta nu inseamna insa sa scrii mereu - poa', tre' - sau alte prescurtari din astea care mai degraba arata lipsa ta... si nu capacitatea ta...

Editat de sereniti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca mesajele scrise cu greseli de ortografie si cu prea multe prescurtari sunt foarte greu de urmarit. Chiar daca ideile cuprinse intr-un asemenea mesaj sunt interesante, prima tentatie este sa sari peste ele. Iar utilizatorii agramati ar putea face un minimum de efort sa se puna cat de cat la punct cu niste norme elementare de gramatica si ortografie, dovedind astfel respect atat fata de propria persoana cat si fata de partenerii de discutii de pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai.. nu stiu ce ziceti voi pe aici dar eu am parerea mea si anume ca fiecare are voie sa scrie cum vrea atata timp cat nu incalca bunul simt. adica fara injuraturi si jigniri...

cat despre ortografie cred ca ea trebuie respectata mai ales cand vine vorba de exprimarea unei idei serioase... normal ca atunci cand vrei sa faci misto nu o sa folosesti un limbaj literar... :doh:

asta nu inseamna insa sa scrii mereu - poa', tre' - sau alte prescurtari din astea care mai degraba arata lipsa ta... si nu capacitatea ta...

 

perfect de acord. niciodata n-am folosit un astfel de limbaj intr-o discutie serioasa. din cate stiu eu, avem voie sa mai si glumim pe forum :lol2:

 

draga yvonne, eu sunt curios daca tu intelegi ce-i ala un exemplu din moment ce te iei de mine ca am scris "aksa"?. si inca ceva: oralitatea este o caracteristica a operelor literare si despre aia ziceam ca a fost studiata la scoala, asta asa ca sa fim lamuriti. si acum vad macelul verbelor din mesajul tau, si chiar ma intreb daca nu cumva ai tu 5 ani si oare ce nota ai luat la bac? diferenta intre noi doi este ca eu fac anumite "greseli" in cunostinta de cauza, in timp ce tu te grabesti sa arunci cu pietre pana sa-ti faci tie o analiza.

sa ai o zi frumoasa si corecta din punct de vedere gramatical don'soara (sic!) ! :P

p.s. : ce inseamna "bacaleauareat" ? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×