Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Idei forumuri si subforumuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tocmai de aceea nu se va ajunge prea departe, deoarece grupurile organizate nu sunt "pe strada". Lucrurile care ridica omenirea sunt grupurile inteligent organizate. "Pe strada" este totalul acela haotic la care a fost purtata azi lumea si care duce din haos spre mai mult haos.

 

As vrea sa inchei subiectul, nu au rost discutiile cat timp intentiile sunt deja stabilite.

 

Daca tot ti se pare discriminatorie atitudinea interlocutorilor si politica RP, de ce insisti cu prezenta pe aria religiei?

De ce nu faceti tu cu Neverknow un forum in invision free, pe care sa intrati numai voi si alti Inalt PreaSfintiti si PreaFericiti similari voua, unde sa deslusiti in tihna ( si-n vesnica odihna...psihica) tainele nepatrunse ale meandrelor apocaliptice, fara a fi deranjati de niciun demonic pacatos ?

 

Dar, nu, voua va place sa preacurviti ipocrit la bordelul religiei RP, dar sa aveti in acelasi timp, numai voi, puteri inchizitoriale nelimitate.

Problema este asa...cum a spus si Pharell, niciun necredincios nu se zvarcoleste de durere daca nu exista aria de Religie, in schimb, voi da.

Deci, daca vreti un loc in care sa existe numai idei proreligie, puteti merge la biserica sau in chilia duhovniceasca.

 

P.S. Ia zi-ne tu acum ceva de generatia tanara, pacatoasa si care nu indraznea sa sufle-n front ( ca acum )pe vremea ta.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Forumul asta este "pe strada" dupa parerea ta? Aveam impresia ca se gaseste intr-un ambient de oameni ce se sustin rationali.

 

Organizarea discutiilor este o alegere a forumului dupa cum am sugerat intr-un mesaj anterior: ori balci, ori discutii, ambele nu se poate in acelasi timp. Se pare ca alegerea este "pe strada" (balci). Nu poti considera "pe strada" sinonim cu "ambient de oameni ce se sustin rationali".

 

Am inteles deja. Se vrea "pe strada". Tocmai de aceea nu se va ajunge prea departe, deoarece grupurile organizate nu sunt "pe strada". Lucrurile care ridica omenirea sunt grupurile inteligent organizate. "Pe strada" este totalul acela haotic la care a fost purtata azi lumea si care duce din haos spre mai mult haos.

 

Am pus variantele pe strada , parc sau conferinte pentru a acoperi aproximativ toata paleta claselor sociale. Asa cum mi-ai luat mie din context si ai auzit numai strada ( a propos , ce e asa josnic la cuvantul strada, ca nu inteleg?) , asa faci cu toate postarile si risti sa nu te mai ia nimeni in serios.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am pus variantele pe strada , parc sau conferinte pentru a acoperi aproximativ toata paleta claselor sociale.

"pe strada" = "in parc". Doar conferinta este forma organizata.

 

Asa cum mi-ai luat mie din context si ai auzit numai strada ( a propos , ce e asa josnic la cuvantul strada, ca nu inteleg?) , asa faci cu toate postarile si risti sa nu te mai ia nimeni in serios.

Nu am avut intentie sa scot ceva din context. Raspunsul referitor la strada-parc l-am dat. Ramane respunsul referitor la conferinta.

 

De unde reiese ca as considera "josnic" cuvantul "strada"?! Am spus "HAOTIC", nu "josnic", cu totul altceva.

 

risti sa nu te mai ia nimeni in serios.

Nu ma intereseaza credibilitatea, stii deja unde ma sterg cu ea :lol: deoarece credibilitatea este o iluzie, doar adevarul si efectivul (fapta) au valoare. Nu construiesc imagini. Ma intereseaza pentru mine si pentru omenire sa fie cat mai corect ceea ce expun, si sa fie inteles ceea ce expun, iar singura satisfactie pe care o am este atunci cand altcineva intelege ce expun, sau cand altcineva ma face la randul lui sa inteleg lucruri.

 

 

 

Daca tii o conferinta cu public si cu usile deschise, esti obligat sa accepti pareri contradictorii si sa raspunzi la ele. Tot asa este si pe acest forum, ba eu cred ca varianta de aici este mult mai blanda, s-a luat in calcul ca suntem totusi in virtual, nu in lumea reala.

Referitor la conferinta in raport cu activitatea pe forum: La o conferinta, intai se discuta subiectul apoi se discuta controversele. In schimb pe forum nu se ajunge niciodata sa se discute subiectul, iar controversele sunt astfel complet aiurea, deoarece se bat cap in cap probleme de suprafata care s-ar lamuri de la sine discutand serios si detaliat subiectele. Observi diferenta? Tot "pe strada" suntem pe forum si in raport cu conferinta, deoarece la conferinta intai se discuta, apoi se comenteaza, in schimb pe forum doar se comenteaza fara a discuta macar subiectul.

 

Problema este asa...cum a spus si Pharell, niciun necredincios nu se zvarcoleste de durere daca nu exista aria de Religie, in schimb, voi da.

"Necredinciosul" nu exista in lipsa subiectului religios. Ateismul este doar negarea subiectului religios, fara el, ateismul nu exista.

 

Deci, daca vreti un loc in care sa existe numai idei proreligie, puteti merge la biserica sau in chilia duhovniceasca.

Iar imi pui in carca afirmatii pe care nu le-am facut. Nu a cerut nimeni "un loc in care sa existe numai idei proreligie", ci am cerut "un loc in care sa nu existe idei anti-religie", ceea ce este cu totul diferit, deoarece exista 3 state logice: "PRO-RELIGIE", "ANTI-RELIGIE" si "NU STIU, SA ANALIZAM". Intelegi? Nu exista spatiu pentru "NU STIU, SA ANALIZAM" pe un forum care ar trebui sa fie de discutii si nu de negari extreme in care sa ne spargem care mai de care. Omul de astazi, desi se crede tolerant, in realitate este extremist, deoarece nu percepe 3 state mentale: "ALBA", "NEAGRA" si "NU STIU". Omul extremist de astazi face fatala si tragica eroare de a gandi in doar doua state mentale "ALBA" si "NEAGRA". Astfel el este extremist fara macar sa-si dea seama.

 

Analizati-va pe voi insiva, aveti 3 state mentale: "E ALBA", "E NEAGRA" si "NU STIU". Nu este necesar sa fortati doar doua state mentale "ALBA" sau "NEAGRA" cum va invata societea chiar de copii prin insusi sistemul de educatie si prin felul in care se desfasoara viata in societate. OMUL ARE 3 STATE MENTALE: "ALBA", "NEAGRA" si "NU STIU".

 

Tu spui "exista ori religiosi, ori atei", "exista doar cei care spun 'DUMNEZEU EXISTA' si cei care spun 'DUMNEZEU NU EXISTA'. Ei bine, nu exista doar ei. Exista si oamenii care spun "NU STIU, SA DISCUTAM" - al treilea stat logic mental pe care omul de astazi tot mai rar il foloseste: NU STIU, fara de care vietile oamenilor merg din extreme in extreme si haos si cu ele intreaga lume.

 

P.S. Ia zi-ne tu acum ceva de generatia tanara, pacatoasa si care nu indraznea sa sufle-n front ( ca acum )pe vremea ta.

Oameni inconstient extremisti si intoleranti datorita faptului ca se limiteaza la doar doua state logice mentale: "ALBA" si "NEAGRA", fiind irationali prin insusi faptul ca refuza al treilea stat logic mental: "NU STIU".

 

------------------

 

Constientizati al treilea stat logic mental: "NU STIU" - nu este o rusine, precum ne programeaza in subconstient societatea.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as fi obositor daca fiecare si-ar da silinta sa inteleaga ceea ce este corect in loc de ceea ce vrea si daca ai face lucrurile cu mai mult calm si atentie. Graba strica treaba. Am tacut. :fish:

 

Da, si tu stabilesti ceea ce este CORECT, m-am prins.

 

 

Inchis, ca vad ca am vorbit aiurea cand am zis ca vreau IDEI DE FORUMURI SI SUBFORUMURI. Il redeschid cand reveniti la sentimente mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×