Sari la conținut
Forum Roportal
curiosu`

Speech engine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fratilor (:

 

Tot ce va trebuie:

 

un pc (at least 400 Mhz si 128 MB Ram ) cu windows si cel putin office xp (2002) instalalt. Dupa care din office se poate instala speech recognition si

handwriting recognition. Si poti didcta linistit in Engleza. Mai mult poti sa

comanzi officului ca de exemplu: "File" va deschide meniul File.

 

Enjoy (: si nu uitati sa-la incercati.

 

Daca aveti nelamuriri dati un mail la: theicebreacaer@walla.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din intimplare am studiat mai mult subiectul acesta (TTS,SR) pe motorul SAPISDca4 lansat de microsoft (motor in varianta primara dar care poate fi modelat si cu ajutorul caruia poti face niste aplicatii destul de bune).Am creeat niste aplicatii de genul SR si TTS dar ceea ce vrei tu e cam greu de realizat si anume ceva gen Microsoft Dictation.Poate te intrebi de ce este asa greu? pai este greu din cauza ca un roman nu poate vorbi corect in dialectul in care este realizat acest motor si anume (New yorca si Texas parca).In concluzie tre sa fi destul de englez pentru ca acest Engine sa te inteleaga.Daca vrei aplicatii de genu' SR da o comanda si sa-a facut si scapi de atata chinuiala.

 

Acum am si eu o intrebare:Se poate ca romanii sa fi scos un Speech synthesis engine si eu sa nu fi auzit de el (adica un motor in limba romana)?Daca aflati ceva despre acest lucru as fi bucuros sa aflu si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si su sunt foarte interesat de un program "speach to text" dar sa fie pe romaneste...mi-ar trebuii pentru un proiect...daca nu este ce se poate face oare.sa incerc varianta italiana :o:

 

daca stie cineva ceva, sa ma ajute...mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×