Sari la conținut
Forum Roportal
curiosu`

Speech engine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca stie cineva mai mult despre acest subiect.Eu am vrut sa comunic cu calc meu prin microfon :cry: dar nu prea merge...Daca a reusit cineva sa dicteze in engleza si sa si scrie calc :cry: sa ma anunte. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te chinui degeaba. Softurile care vor sa faca asa ceva sunt in faza de pionierat si sunt destul de primitive, deci poti sa renunti la idee... o spun din proprie experienta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te chinui degeaba. Softurile care vor sa faca asa ceva sunt in faza de pionierat si sunt destul de primitive, deci poti sa renunti la idee... o spun din proprie experienta .

...am aceiasi experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a comunica cu calculatorul speech engine-ul nu este suficient. El este folosit de calculator pentru text-to-speach, adica poate citi un text dat.

Pentru a comunica , a transmite comenzi calculatorului este nevoie de modulul de voice recognition. Acest modul face posibila recunoasterea vorbirii umane de catre calculator.

Aceste aplicatii au ajuns la un nivel foarte avansat dpdv tehnologic. Nu ma refer la cele de pe PC noastre care sunt jucarii. De altfel sunt foarte numeroase aplicatiile comerciale care folosesc Voice Recognition. Cele mai multe sunt in SUA , Uca , Australia.

De exemplu acum 1 luna am asistat la prezentarea unei astfel de implementari la o companie de pariuri din Anglia. Prin intermediul unei astfel de aplicatii ei au reusit sa automatizeze procesul de inregistrare a pariurilor. Pe scurt: clientul suna la companie unde un robot ii raspunde si ii preia comenzile de pariuri. Intreaga tranzactie se realizeaza prin intermediul unui dialog fara a fi nevoie sa apesi vreo tasta sau altceva.

 

Ca amanunt: cand au implementat acest sistem au tinut cont de toate regionalismele din Uca astfel incat sistemul poate identifica aproximativ un miliard de combinatii fonetice! Si este un sistem care invata in sensul ca orice cuvant care nu este identificat este inregistrat iar operatorii il vor identifica si programa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma refer la cele de pe PC noastre care sunt jucarii

 

Da, dar cred ca virgula curiosul exact la astea se refera...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am instalat si voice recogniton..am si un program Intelligtent voice operate sistem...cam asa ceva...si merg comenzile clasice....dar daca incerc sa inregistrez altele noi,..,..se aude ff distorsionat..sau prea rapid...oricum....in loc de winamp..inregistreza winp... :cry: .

Dar ma satisface deocamdat. Ma intreb daca daca exista ceva sa dictez inengleza si sa scrie...am incercat microsoftu` da...nu merge..am inteles ca e inca in pionierat..dar daca gasiti ceva....aci e locu` :twisted: sa scrieti despre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ms pentru raspunsuri.. O sa incerc acele prog.

 

Apropo conteaza cate teste din`alea de voice recognition faci ?!Eu am facut primele 2 (textele alea lungi pe care tre sa le citesti ca am uitat exact cum le zice..si mi`e lene sa intru in Control Panel).

 

PS:Cred ca in sfarsit am gasit un forum unde chiar se se pot purta discutii. Ba chiar sunt si folositoare ::cry:: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS:Cred ca in sfarsit am gasit un forum unde chiar se se pot purta discutii. Ba chiar sunt si folositoare ::x: .

 

Ma bucura acest lucru :x ! Si mie imi place forumul roportal.

 

Legat de intrebarea ta din pacate nu stiu sa-ti raspund pentru ca nu prea am folosit pe PC-ul meu astfel de aplicatii. Documentatie pe net nu ai gasit? Cred ca trebuie sa gasesti la microsoft.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×