Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in facultate ni s-a mentionat un test psiho, bazat pe lecturile care te-au impresionat / marcat la anumite varste (6, 12, 18 ani). nu ni s-a aplicat niciodata, dar m-am gandit atunci cam care ar fi acelea, si mi-am reamintit acuma.

 

in ordine inversa, asadar:

18 - george orwell, 1984 si putin mai tarziu tolkien - stapanul inelelor (da, am citit-o inainte de film)

12 - karl may - winnetou si tot restul; isaac asimov - soarele gol (de unde pasiunea pentru sf), iar mai tarziu walter scott

6 - ..... ei, aici e aici.

 

cand eram mica, tata imi citea "bertoldo, bertoldino si cacasseno". un fel de pacala sau nastratin hogea italian. am regasit cartea acum cativa ani, o recomand cu caldura, e plina de umor. nu cred ca e mentionat autorul, din cate retin din prefata, a fost initial asternuta pe hartie de niste calugari in evul mediu. aceasta este cartea pe care am invatat sa citesc :spiteful:

 

mama imi citea "familia roademult", istoria unei familii de soareci si a descentilor, capitolase scurte, usor de citit. am recitit-o recent. florian cristescu e numele autorului.

 

"aventurile lui habarnam" de nikolai nosov a fost una din preferatele mele :D am cautat-o ceva vreme cand am crescut, fara succes. mi-a luat-o mama cadou de ziua mea acum vreo doi ani :P

 

"peter pan" iarasi se numara printre favorite. format mare, a4, cu ilustratii. si o carte draga, pe care nu o mai am si de care nu am reusit sa dau dau sub nici o forma era una mare, cu poerti cartonate, cu basme rusesti, primul fiind "vasilisa cea frumoasa". am cumparat culegeri de basme rusesti, dar cele din carte nu le-am regasit in ele :cry:

 

altele de care imi aduc aminte sunt 'aventurile baronului munchhausen' (retin foarte clar un desen din ea), si 'vrajitorul din oz'. tin minte ca intr-o zi, fratele meu mi-a facut din plastilina personajele, dupa desenele din carte, iar cel mai reusit a fost de departe sperie-ciori. :)

 

eu ma opresc aici pentru ca ma apuca nostalgia unor emotii si a unei atmosfere careia eu ii duc dorul cry.gif iar scopul acestui topic era rememorarea unor momente placute :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte de " 2 ani de vacanta " ...am citit-o dupa ce am luat un nefericit de 4 la prima teza la matematica ...

 

 

Apoi ma gandesc la Ionel Teodoreanu si "La Medeleni "...nu am inteles al doilea volum la varsta aia ...dar cu siguranta vroiam sa fiu Olguta .

 

 

Si "Cei trei muschetari "... :spiteful: :D ....atunci cred ca a inceput sa imi placa istoria .

 

 

De "Print si cersetor "imi aduc aminte asa de frumos ...cand eram mica si era primavara ...si nu reuseam inca sa citesc mai mult de o pag pe zi , si stateam cu bunicul meu la soare , el facea ceva si eu coloram cartea ...avea desene frumoase si costume nemaivazute pt mine si vai cersetorul era asa de fericit si avea de toate ... sau "Cuore "tare trista carte pt varsta mea...sau "Singur pe lume"....Offf ...Hector Malot "In familie "....

 

 

Si inchei cu prima carte de :P ...sau asa mi s-a parut atunci "Dama cu camelii"Mi s-a sarut f trista ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vremuri... :spiteful:

prima carte citita vreodata de mine a fost prin clasa I (sau imediat ce am invatat sa citesc oricum) si era de fapt o "trilogie" scrisa de Al. Nica parca, "Eu sunt Tonita", "Urechiusa zbarlita" si "Cei trei nazadravani".

 

Au mai fost bineinteles multe din cartile lui Jules Verne (Insula Misterioasa cred ca am citit-o de 10 ori), Alexandre Dumas, Michel Zevaco, mai era Comoara din insula scrisa de Stevenson. Mai aveam o carte cu basme din Asia (Povestile Asiei), si stiu ca prin clasa a VI-a sau a VII am citit o carte scrisa de Thor Heyerdahl, Aku-Aku, despre descoperirile din Insula Pastelui, care pe care am recitit-o de multe ori, si care mi-a deschis gustul pentru arhelogie si istorie, din clipa aceea am stiut ca la un moment dat voi studia si asta, si dupa multi ani chiar asa a si fost.

 

Si uitam de "Ciresarii", si de "Toate panzele sus"...

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-ar fi greu sa gasesc 3 carti care sa ma influentat la o anumita virsta... am citit mult prea multe ca sa fac o distinctie clara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine imi aduc aminte de Robinson Crusoe - cred ca am citit-o de vreo 10 ori !

eram la bunici la tara in vacante ci citeam pe nerasuflate print si cersetor, cei trei muschetari, laleaua neagra... legendele olimpului, mai aveam o culegere cu mari legende ale lumii: cavalerii mesei rotunde si ghilgames, cneazul igor, tristan si isolda ... dumnezeule ce vremuri :spiteful: morometii i-am citit in clasa a 3-a si tot de atunci am inceput sa citesc literatura romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mai mica cel mai mult imi placeau basmele de ispirescu, slavici...apoi am inceput sa citesc ce mi se dadea la clasa..nu prea ma omoram cu cititul..dar acum in ultimul an am inceput sa prind gustul literaturii.. o carte care mi-a placut foarte mult este "Invitatie la vals" de Mihail Drumes daca nu ma insel..Toate ca toate dar "Padurea spanzuratilor" m-a impresionat enorm, chiar am plans la acea carte..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mic de tot, imi citea maica-mea din "Aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai".

 

Mai tarziu, a venit perioada cu "Legendele Olimpului"... Doamne ce frumoase sunt...!

 

Alte carti care mi-au placut enorm in copilarie au fost "Povestea fara sfarsit" si "Momo" de Michael Ende. Sunt absolut geniale, desi as spune ca mai mult au de invatat adultii din ele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai tin minte daca citeam la varsta de 6 ani, dar dupa clasa 1 am citit multe, foarte multe povesti!

Mi-au placut la vremea aia "Povesti nemuritoare", apoi dupa ce am crescut am luat in primire "1001 nopti" care chiar m-a impresionat!! Apoi, prin clasa a 5-a parca am citit aproape toate cartile de Alexandre Dumas, dupa care toate cartile pe care le-am gasit ale lui Karl May.....

Si dupa atatea romane am trecut pe SF-uri.. si am citit Odisseea spatiala - toate cele 4 carti-(nu am inteles-o prea bine pe atunci) dar mi-a placut enorm, precum si alte carti...am citit chiar si Razboiul Lumilor dar ca si filmul nu mi-a placut ca e o aberatie!!

 

 

Mie mi-a placut sa citesc si-mi pare rau ca nu prea mai am timp acum si ca nu mai pot citi povesti pentru ca nu mai am aceeasi "traire"...si din aceasta cauza am trecut pe ..filozofie! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alte carti care mi-au placut enorm in copilarie au fost "Povestea fara sfarsit" si "Momo" de Michael Ende. Sunt absolut geniale, desi as spune ca mai mult au de invatat adultii din ele!

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×