Sari la conținut
Forum Roportal
De-jay

Mobile Rack adecvat pentru conectarea la un laptop

Postări Recomandate

Salut Tuturor!

 

Am un desktop PC cu doua HDD pe care as vrea sa le conectez, simultan sau succesiv la un laptop HP Compaq NX6110. Hard Disk Driverele sunt Western Digital 1200JB de 120GB pe EIDE (Ultra ATA/100) si un Seagate ST33061A de 30GB cu interfata Ultra ATA/100.

 

De ce Mobile Rack am nevoie pentru a face aceasta conexiune? Am nevoie de cateva sugestii, pe USB 2.0 si eventual sa fie mai ieftin Rack-ul. Daca imi puteti spune pe ce interfata trebuie sa fie imi pot cauta singur. :spiteful:

 

P.S. Nu ma pricep la interfetele HDD-urilor asa ca sper ca ma puteti ajuta voi.

P.P.S. Am pus link`uri catre paginile cu specificatiile fiecarui produs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai doua variante: rack pe usb sau firewire care iti face adaptarea de la interfata hardului normal la interfata usb al laptopului, respectiv firewire sau daca ai nevoie sa faci trasfer de date acasa retea intre cele doua calculatoare. un cablu cross-over.

App, frumos laptop :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi.. Am luat deja un Mobile Rack pe USB 2.0 si cu doua porturi Firewire.. Acum astept sa incerc hardurile la laptop.. Mersi de raspuns.. :crazy: totusi nu pricep ceva.. De ce doua porturi Firewire??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeste manualul cu care l'ai luat sau intra pe site la producator. Sunt multe motive pentru care are porturile asa. Nu prea am loc sa ti le enumar pe toate :lol2: nu de alta, ma loveste lenea.... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. Nu ma pricep la interfetele HDD-urilor asa ca sper ca ma puteti ajuta voi.

HDD-urile de laptop au şi alimentarea prin conectorul de date (cablul IDE). "Pe vremea mea" :mda: , se confecţionau adaptoare din conectori de HDD, dar se pare că am devenit suficient de occidentali ca să excludem din start ideea de a desface carcasa laptop-ului. :fool:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×