Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dragostea- ce este dragostea? sentiment sau manipulare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea... poti simti fiorul ei ...doar soptindu-i numele, doar gandindu-te la momentele unice pe care ai dori sa le traiesti...la patima ce o insoteste, la gesturile mici, insa importante...gesturi pe care nu le-a mai facut nimeni pentru tine... ele conteaza

insa ce este ea... o implinire a propiului tau sine... o implinire,un sentiment - care de cele mai multe ori iti poate da aripi, poti zbura...

...sau poti sa te prabusesti in adancul sufletului...provocandu-ti doar suferinta.

 

dar daca totul nu este decat o vesnica manipulare...

fiecare are o propie proiectie mentala despre un el, sau o ea... un ideal, il gasim , sau asa credem. insa nu este exact ceea ce ne-am imaginat... si atunci constient sau nu ...incepe manipularea, insesizabila...doar din dorinta sincera de a transfera imaginea mentala asupra celui drag...de a-l ajuta, sa devina ceea ce tu doresti defapt...

... dincolo de sentimente, de iubiri fierbinti, de cuvinte si juraminti , de lacrimi si bucurii, vine un moment cand manipularea devine constienta... doar din dorinta de ne satisface atat sinele cat si eul...

poate nu realizam, poate eu gandesc gresit... poate... insa ganditi-va de doua ori , inainte ...de a raspunde...

priviti in adancul sufletului vostru...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate pagini se va inchide si acest topic?

 

Iarta-ma, dar eu chiar nu am de gand sa-mi pierd timpul aiurea dand niste raspunsuri sau punand la randul meu alte intrebari.. pentru ca dupa o perioada sa descopar ca sunt degeaba.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cate pagini se va inchide si acest topic?

 

Iarta-ma, dar eu chiar nu am de gand sa-mi pierd timpul aiurea dand niste raspunsuri sau punand la randul meu alte intrebari.. pentru ca dupa o perioada sa descopar ca sunt degeaba.

acesta nu se va inchide...

 

iar raspunsurile si intrebarile tale ... nu vor fi in mod cert degeaba... ele vor aduce anumite clarificari pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine nu au ce clarificari sa mai aduca. Si oricum.. era vorba de intrebarile adresate tie.. ce raman fara raspuns..

Tu, practic, nu cauti un dialog decat cu tine insuti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine nu au ce clarificari sa mai aduca. Si oricum.. era vorba de intrebarile adresate tie.. ce raman fara raspuns..

Tu, practic, nu cauti un dialog decat cu tine insuti..

topicurile alea le-am considerat inchise , tocmai datorita faptului ca raspunsul a fost dat... .

da... insa dialogul ala , vine din propia mea nevoie de cunoastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Defect profesional: propria.

 

Stii.. asta-mi suna a invitatie la "stoarcere de neuroni" pentru ca tu ai nevoie de niste raspunsuri la problemele tale.. niste idei venite din exterior, privind obiectiv.. dupa care.. tu primeste ce vrei.. dar altii.. sa se descurce.

 

Ti-am mai zis.. esti egoist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea este o minune. Ca orice minune, ea se intampla. Atat. Nu sti de unde vine, nu sti unde o sa te duca. O iei de mana si pleci cu ea. Pentru ca asa simti. Pentru ca dragostea este un sentiment. Ea nu se naste la amintirea unui nume, a unui gest, a unei fapte frumoase.Dragostea izbucneste in tine, ca o flacara, un fel de combustie interna. O implozie.Simti!!! Si ce simti este unic. Simti pentru cineva, iubesti . Il iubesti asa cum este. Cu ce are el bun sau rau,pentru ca tu de acest bun si rau te-ai indragostit. Manipulare? Nici vorba! Nu vrei sa schimbi nimic, pentru ca daca o faci schimbi chiar obiectul iubirii tale. Atuncu nu mai ai ce iubi. Poate ca uneori doresti sa fie altfel, si daca el e altfel, simti ca ceva nu mai e la fel!Atunci abia incepi sa iti amintesti, si sa fi indragostit de o himera. Nu exista manipulare in dragoste. Exista doar dorinta ca celalalt sa te iubeasca si el, numai pe tine, sa il poti vedea atunci cand ti-e dor de el sau ai nevoie de un suport, il vrei numai pentru tine. Si asta se numeste , poate, egoism. Spun poate, pentru ca in dragoste este prmis orice. Chiar si gelozia, si chiar despartirea daca lui ii e mai bine asa. Dragostea nu poate fi manipulata. E o minune!

:spiteful:

frumos spus... :D

 

Ti-am mai zis.. esti egoist.

si asta poate fi o forma de apreciere.... iti multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Manipulare? Nici vorba! Nu vrei sa schimbi nimic, pentru ca daca o faci schimbi chiar obiectul iubirii tale. Atuncu nu mai ai ce iubi. Poate ca uneori doresti sa fie altfel, si daca el e altfel, simti ca ceva nu mai e la fel!Atunci abia incepi sa iti amintesti, si sa fi indragostit de o himera. Nu exista manipulare in dragoste.

Sigur ca nu.. arata-mi om care nu a incercat sa schimbe ceva la persoana iubita. :spiteful:

 

Manipularea exista in orice situatie, doar ca in alte forme.

 

si asta poate fi o forma de apreciere.... iti multumesc !

Un lucru la care te pricepi... iei doar ce iti convine.. sau forma care coincide cu parerea ta.

 

Si cu asta am incheiat interventia mea pe acest topic. Dezbateti in voie!

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea... poti simti fiorul ei ...doar soptindu-i numele, doar gandindu-te la momentele unice pe care ai dori sa le traiesti...la patima ce o insoteste, la gesturile mici, insa importante...gesturi pe care nu le-a mai facut nimeni pentru tine... ele conteaza

insa ce este ea... o implinire a propiului tau sine... o implinire,un sentiment - care de cele mai multe ori iti poate da aripi, poti zbura...

 

 

Ai gasit cuvinte ... nespus de graitoare . Insa , un singur cuvant perturba echilibrul : patima . :D

 

 

Mai bine sa ne lasam invaluiti de unele dintre cele mai mai frumoase cuvinte rostite vreodata despre Dragoste : cele ale apostolului Pavel :

 

 

 

<< 1 Chiar dacă aş vorbi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragostea... poti simti fiorul ei ...doar soptindu-i numele, doar gandindu-te la momentele unice pe care ai dori sa le traiesti...la patima ce o insoteste, la gesturile mici, insa importante...gesturi pe care nu le-a mai facut nimeni pentru tine... ele conteaza

insa ce este ea... o implinire a propiului tau sine... o implinire,un sentiment - care de cele mai multe ori iti poate da aripi, poti zbura...

...sau poti sa te prabusesti in adancul sufletului...provocandu-ti doar suferinta.

Taticule..ce ti-am zis eu?? Pune mana si cauta una bucata femeie care sa te implineasca, chiar ai uitat ce inseamna sa iubesti?? sau n-ai iubit niciodata?? :spiteful:

 

De ce preferi sa traiesti doar cu amintirile?? Urat , prost nu esti, ai toate atuurile sa poti fi fericit...iti e cam frica sa iti cauti fericirea. Ai cuvantul meu..te urmaresc prin toate cotloanele forumului si cand te prind iti dau bataita :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×