Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dragostea- ce este dragostea? sentiment sau manipulare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 20 ore, Stu' a spus:

Cand ti se intampla sa fii atins in cel mai intim mod cu putina in care ai fost atins vreodata...ai pus-o.

Corect. Atunci poate fi vorba de manipulare. 

Dar depinde de perspectiva; eu consider și atunci un schimb corect - îmi dai magia aia, îți dau eu ce pot, mă sucesc parțial sau cu totul, după tine. Dacă se depășesc niște limite, pa'pa. Indiferent cine ar fi, și câte luni stau în depresie.

E mai nașpa relația toxică, decât singurătatea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca un stoic are cele mai putine sanse sa isi piarda capul chiar si in fata ,,celei mai intime atingeri''. Nici nu mai conteaza ca a fost manipulare involuntara, voluntara sau nu. Nu cred ca un sentiment nesincer poate sa atinga atat de mult, cel putin nu dupa ce ai deja o experienta de viata. Pana la urma, zicea cineva, noi cand ne indragostim nu o facem matematic, ci nebuneste. Adica, nebunia si inocenta sunt singurele care ne pot atrage cu adevarat la ceilalti intr-un mod cat mai aproape de incontrolabil. Esenta a ceea ce este.

Disciplina morala cred ca este singura ancora care te poate tine departe de deziluzie si de o dragoste bolnavicioasa. 

Dar asta nu inseamna ca nu s-a intamplat, ca nu ai simtit, si ca sentimentul de dragoste nu s-a activat. Si e bine sa acceptam realitatea, ca ne place sau nu. Doar asa avem sansa sa o intelegem si sa o folosim in beneficiul nostru. 

Cumva, sa ne detasam de tot, sa ne ridicam deasupra a tot si sa reusim sa contemplam pur si simplu iubirea si efectele ei asupra eului nostru. Chiar daca folosesc cuvinte mari - precum o binecuvantare.

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.04.2021 la 13:49, Stu' a spus:

adevarul ca un om care nu te iubeste nu poate, nu stie cum, nu are cum sa te atinga in ,,cel mai intim mod cu putinta''.

da, stu, cam asta este. si nici nu a fost nevoie sa te referi la suflet.

Editat de adal*
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, adal* a spus:

da, stu, cam asta este. si nici nu a fost nevoie sa te referi la suflet.

nu inteleg cum adica nu a fost nevoie sa ma refer la suflet?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

WhatsApp-Image-2024-02-17-at-11.12.31-833x1024.jpeg

"Se scrie în sursele vremii că mulți bărbați s-au sinucis după ce au fost respinși de această prințesă considerată de o frumusețe rară. Au venit în fața ei  cu gândul de a-i cuceri inima, dar ea nu a fost încântată de niciunul. E drept, că era chiar un copil în perioada în care se întâmpla asta, însă, conform cutumei, pețitul și aranjarea viitoarei căsătorii, se întâmpla din fragedă pruncie."

*Trebuie sa schimb ochelarii sa ma pot uita macar la poza cu frumusetea asta masculina!!!*

https://retetesivedete.ro/istorii-senzationale/barbatii-s-au-sinucis-dupa-ce-au-fost-respinsi-de-printesa-considerata-de-o-frumusete-rara-foto-incredibila.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×