Sari la conținut
Forum Roportal
Rose2001ro

Cat cere mama /cat ofera tatal?

Evaluează acest topic

Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA  

52 membri au votat

  1. 1. Imagineaza-ti situatia urmatoare: esti divortata, ai 38 de ani, un salariu de 1500 RON, locuiesti in capitala, intr-un apartament proprietate personala, cu copilul tau in varsta de 8 ani: cum ai considera suma de 750 RON/ luna - ca pensie alimentara din partea tatalui?

    • Insuficienta
      4
    • Rezonabila
      29
    • Generoasa
      19


Postări Recomandate

Din greseala,eu am votat suma ca fiind insuficienta,cu toata ca ea este mai mult decat rezonabila.Depinde si de veniturile tatalui,dar cunosc familie de 4 persoane care locuieste in Bucuresti,in ,,buricul targului",cum se spune, care se intretine cu aproape 1000 RON,si nu se plange,si copii reusesc sa faca de toate.

Eu sunt din provincie,si ei cand vin la noi,intreaba cum putem supravietui cu sumele astea mult mai mari ca in Bucuresti de care avem nevoie pentr ,,cosul zilnic".

E un moft,daca se cere suma in cauza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suma de 750 lei ar putea acoperi o parte din cheltuieli ,mi-ar place sa vad mai putina rautate si sa va puneti pt putin in situatia mamei ,cred ca solutia aleasa de ea e cea mai buna pt educatia copilului,este bine sa-ti stii copilul in siguranta, hranit la vreme si cu temele facute ,asa este?

AAA,sa nu uit nici o suma nu este suficienta atunci cand iti doresti tot ce-i mai bun pt copilul tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am votat suma ca fiind rezonabila.

Personal insa, nu as solicita/apela la pensia alimentara decat cu o singura conditie: ca tatal sa castige suficient de bine.

 

 

AAA,sa nu uit nici o suma nu este suficienta atunci cand iti doresti tot ce-i mai bun pt copilul tau

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pretentiile si capriciile care le are mama ori copilul nu reprezinta un minim de necesitati ca asa poti spune ca pe langa after school mai vrea si innot, si sah si cate o plimbare saptamanala cu elicopterul pt alungarea stresului ca sa ajungi la 5000 RON/luna.

Daca as fi fost nevasta ta, m-ar destresa doar o plimbare cu barca, cu tine ...

Editat de florance3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca tatal are venituri nedeclarate? 1/3 din salariul declarat, nu?Spahga lui ca-i smeker fi face bani si la negru...

 

Ah, ce subiect de cacao :P ...

Dar ce are draga,.acum vrei si din spaga ? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No ma' biensur, ce, spaga nu se numara :crazy: ?

E numai de mirare ca tu nu vrei nimic din salariu, dar socotesti spaga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×