Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Stiinta sexualitatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma unei carticele de filozofie "Amorul, viata, moartea" de Schopenhauer, am devenit curios referitor la explicatiile stiintifice in privinta atractiei dintre cele doua sexe (ceva oarecum asemanator emisiunii Sex Sense). Nu am gasit insa carti dedicate domeniului si nici articole pe NET.

Daca stiti cumva link-uri legate de problema, mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma unei carticele de filozofie "Amorul, viata, moartea" de Schopenhauer, am devenit curios referitor la explicatiile stiintifice in privinta atractiei dintre cele doua sexe (ceva oarecum asemanator emisiunii Sex Sense). Nu am gasit insa carti dedicate domeniului si nici articole pe NET.

Daca stiti cumva link-uri legate de problema, mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc anticipat!

Link-uri nu stiu, dar poti cauta cu sfintul google. Atractia dintre sexe se bazeaza mult pe hormonii sexuali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atractia dintre sexe se bazeaza mult pe hormonii sexuali.

 

Ma refer la un domeniu stiintific (foarte util in practica si in ce priveste viziunea asupra lumii) care raspunde la intrebari de genul:

 

- de ce sunt atrasi barbatii de femeile frumoase mai degraba decat cele urate? Care este definitia unei femei urate (ca aspect fizic), si de ce exista femei frumoase?

 

- de ce barbatii tin cont (instinctiv) de marimea sanilor?

 

- pe fete le excita barbatii mai puternici (robusti)? De ce?

 

- care explicatia existentei sentimentului de gelozie?

 

- Pentru perpetuarea speciei si evolutie, infidelitatea este buna?

 

.................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refer la un domeniu stiintific (foarte util in practica si in ce priveste viziunea asupra lumii) care raspunde la intrebari de genul:

 

- de ce sunt atrasi barbatii de femeile frumoase mai degraba decat cele urate? Care este definitia unei femei urate (ca aspect fizic), si de ce exista femei frumoase?

 

- de ce barbatii tin cont (instinctiv) de marimea sanilor?

 

- pe fete le excita barbatii mai puternici (robusti)? De ce?

 

- care explicatia existentei sentimentului de gelozie?

 

- Pentru perpetuarea speciei si evolutie, infidelitatea este buna?

 

.................

O parte dintre aceste intrebari au un singur raspuns: educatia. Apoi ar fi "momentul". De exemplu o perioada a fost la "moda" femeia voluptoasa gen Pamela Anderson, dupa aia a urmat femeia cu fundul mare gen Jenifer Lopez, si asa mai departe. Oare de ce? :crazy:

Genetic oamenii nu sint facut pentru monogamie. Monogamia e doar o constringere sociala si atit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:salut: Sexul este foarte inportant intr-o relatie.......cat demult ati iubesti parenerul,parenera daca nu va intelegeti la pat......in timp vor aparea probleme. :P

 

gabyssa nu gasesc raspunsul tau. :doh: sunt noua si nu ma prea pricep pe aici.......

 

Buna tuturor ai dreptate Florin toti barbati se uita cum arata femeia adica conteaza fizicul uni spun nu nu conteaza cum arata,inportant sa fie cu suflet bun .......dar se mint pe ei......la fel si femeile spun nu conteza cum arata.....sa fie baiat bun.......sti cum este fizicul face prima inpresie......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai Canalul Discovery la TV sint cateodata programe foarte interesante despre acest subiect !

 

In rest, daca-ti place de cineva, numai tu stii De Ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Pentru perpetuarea speciei si evolutie, infidelitatea este buna?

La scara speciei umane, şi cu-at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refer la un domeniu stiintific (foarte util in practica si in ce priveste viziunea asupra lumii) care raspunde la intrebari de genul:

 

- de ce sunt atrasi barbatii de femeile frumoase mai degraba decat cele urate? Care este definitia unei femei urate (ca aspect fizic), si de ce exista femei frumoase?

 

- de ce barbatii tin cont (instinctiv) de marimea sanilor?

 

- pe fete le excita barbatii mai puternici (robusti)? De ce?

 

- care explicatia existentei sentimentului de gelozie?

 

- Pentru perpetuarea speciei si evolutie, infidelitatea este buna?

 

.................

 

1.Frumusetea femeii e conditionata mai curand cultural. e de ajuns asa privesti ce tipuri variate de femei erau considerate frumoase de-a lungul epocilor. Se vorbeste totusi de o "frumusete clasica" si se pare ca in acest caz e vorba e o simetrie a trasaturilor pe care o percepem nu neaparat constient. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, dincolo de "standardele" sociale si culturale, perceptia personala influenteaza mult aprecierea unei femei ca fiind frumoaa sau urata. Vorba romanului: "nu-i frumos ce e frumos e frumos ce imi place mie"

Si nu cred ca barbatii sunt atrasi de femeile frumoase. vezi si cupluri despre care se spune el e super ea...."urata cu draci". Alegerile pe care le facem sunt, categoric influentate de educatie dar si nevoile noastre constientizate sau nu.

 

2.Se spune ca sexualitate are la baza nevoia de perpetuare a speciei, nu? Slava domnului ca specia umana a descoperit ca nu asta e singurul tel al sexualitatii. dar plecand de la aceasta premisa, instinctiv, pentru perpetuarea speciei ne alegem partener apti de reproducere si alaptare, astfel incat progeniturile noastre sa fie sanatoase, puternice, capabile de supravietuire si perpetuare la randul lor. Poate ca in mintea unor barbati s-a cuibarit ideea ca sanii mari produc mai mult lapte :serenade:

sau poate fi vorba de barbati care au fost frustrati de sanul matern, la propriu si la figurat (privati de dragostea si afectiunea mamei) si atuncic auta o partenera care sa-i aline la prieptul lor generos :giverose:

 

3. Pe fete le excita baietii ami robusti (poate) din aceleasi considerente ca cele de mai sus. Plus ca le oera sentimentul ca sunt in siguranta, protejate de brate puternice. :band: Ca sa nu mai vorbim ca unora le place sa se catare , sa se ridice pe varfuri, sa se lase pe spate samd

 

4.sentimentul de gelozie isi are originea in neincredere in sine a celui gelos, in teama lui de a nu fi abandonat;

 

5. Infidelitatea este doar un bun motiv de divort :juggle:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×