Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

De ce crestin? de ce Biblia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt mai mult de laudat cei care fac bine fara sa astepte o rasplata fie ea si dupa moarte, cei ce nu fac rau desi nu se tem de iad sau de inchisori, altfel totul este doar interes, chiar si inconstient.

 

Chiar nu cred deloc ca o fac pt rasplata in sine, fie ea dupa moarte. Mai degraba cred ca e vorba de fericirea pe care o au facand voia lui Dumnezeu si pt ca au inteles ca sunt mai fericiti dand decat primind. Ei umbla cred mai mult sa ajunga sa semene cu Isus si asta ii face fericiti, asa se regasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii la care ma refer eu sunt cei care isi ajuta dusmanul, cei care ii iubesc pe cei care ii umilesc. Asta pare sa fie o forta supranaturala, eu una nefiind capabila cu de la mine putere de asa ceva.

Oamenii acestia buni despre care spui tu...Nu pot decat sa imi inchipui ce ar deveni daca ar imbratisa invatatura lui Cristos. In viata ne situam la nivele diferite.

a fi bun in viata...nu reprezinta altceva decat a-ti aprecia calitatea de Om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ras se intampla sa ajunga la un nivel atat de ridicat de la o zi la alta.... de obicei e o evolutie...

Poate atunci cand preotii vor fi toti ca episcopu Bienvienu din Mizerabilii...

Care dureaza toata viata...

Iar oamenii se afla pe paliere diferite in evolutia lor. Cei care se apuca sa mearga pe calea asta sunt mai la inceput sau deja mai "umblati"si nu pleaca cu acelasi " bagaj" la drum.

Numarul mic al crestinilor veritabili e o realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt mai mult de laudat cei care fac bine fara sa astepte o rasplata fie ea si dupa moarte, cei ce nu fac rau desi nu se tem de iad sau de inchisori, altfel totul este doar interes, chiar si inconstient.

nu cred ca este vorba de rasplata...in fond poti face un bine, daruind un simplu zambet, un cuvant...toate acestea pot cont mult in plan afectiv, apoi poti face si lucruri concrete, atat cat poti, daca poti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numarul mic al crestinilor veritabili e o realitate.

sunt intradevar foarte putini... nu vezi ca au ajuns unii sa-i considere creaturi mitologice... :flowers:

Eu am intalnit astfel de oameni... una din strabunicile mele era asa... desi nici macar nu stia sa citeasca era cu mult mai inteleapta in trairea credintei decat multi oameni cititi cu care am vorbit... Nu cred ca am vazut-o vreodata trista... tot timpul zambea... radia lumina... si indiferent cat de ingandurat eram... cand ma apropiam de casa ei incepeam sa zambesc si eu... imi zambea inima la gandul ca am sa o intalnesc si automat muschii fetei se conformau. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt intradevar foarte putini... nu vezi ca au ajuns unii sa-i considere creaturi mitologice... :cheer:

Eu am intalnit astfel de oameni... una din strabunicile mele era asa... desi nici macar nu stia sa citeasca era cu mult mai inteleapta in trairea credintei decat multi oameni cititi cu care am vorbit... Nu cred ca am vazut-o vreodata trista... tot timpul zambea... radia lumina... si indiferent cat de ingandurat eram... cand ma apropiam de casa ei incepeam sa zambesc si eu... imi zambea inima la gandul ca am sa o intalnesc si automat muschii fetei se conformau. :flowers:

 

 

:stars: da...la asta ma refer si eu...

 

DA pt crestini! De aceea... Asta e pt un moderator care ma "hartuieste" ;) cu observatii despre off-topicurile mele... :) :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii?
pentru mine, crestin fiind, DA

pentru necrestini, NU

 

De ce credem ca religia noastra e cea mai buna?
este un semnnntiment omenesc: si parintii nostrii sunt cei mai buni parinti, si copii nostrii sunt cei mai buni copii...

de fapt, religia/paritii/copilul este cea mai buna / sunt cei mai buni PENTRU MINE!

(cel mai ... este gradul superlativ relativ!!!)

 

La un anumit moment crestinismul a insemnat un pas inainte. Acum este o frana.
si Islamul a fost un mare pas inainte intr-o vreme, cel putin in matematica, in arhitectura...

 

Oamenii obisnuiti sunt mult mai uniti decat bisericile din care fac parte.
sau decat partidele/natiunile din care fac parte... e omeneste sa fie asa

 

Si eu cunosc destui oameni buni care nu sunt crestini.
si eu

a fi bun si a fi crestin nu sunt concepte echivalente

 

In momentul de fata mai degraba sunt perceputi budistii ca fiind pacifisti decat crestinii...
da, in momentul de fata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat 2000 de ani de cand a fost scrisa biblia? ia ganditi-va de cate ori a fost interpretata si rastalmacita fiecare fraza si propozitie ca sa capete sensul dorit de niste minti bolnave? consider ca cel care a facut asta ar trebui sa i se ofere un premiu post-mortem pt cea mai cinica si bolnava gluma din istoria omenirii....2000 de ani si inca mai are efect? geniu omul imi scot palaria in fata lui la faza asta

Nu e cu nimic mai presus de nevoia de telenovele ale tzatzelor de acum....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru tine ce e mai VERIDIC , daca ai compara doua bagaje de informatii referitoare la ACELASI subiect :

 

ORIGINALUL sau COPIA ?

 

Cartea dupa care te-ai inspirat sau fitzuica pe care ti-ai facut-o dupa ea ?

Deci... ce a fost mai bun: crestinismul sau religiile dupa care s-a inspirat?

Oaia Dolly , sau CLONA ei ? (obtinuta la a 277-a incercare , organism viabil , dar nu perfect , NU IDENTIC cu cel copiat , avand in vedere bolile grave , anormalitatile , deficientele sistemului imunitar si decesul cauzat de imbatranirea prematura ... , asta ca sa nu mai luam in considerare

partea mai ... soft , avand in vedere ca , de exemplu ... habar n-avea cine-o mulgea pe ... " ma-sa " ! )

Dolly a fost doar... un bun inceput. :)

Daca la aceste intrebari este dat un alt raspuns decat cel logic , acesta nu va fi fiind dictat decat de o profunda ignoranta , dublata de rea vointa si falsa impresie de " descoperire " a " adevarului "...

Refeitor la Coran , musulmanii recunosc originea divina a Bibliei , insa considera ca aceasta a fost schimbata in timp de oameni , motiv pentru care ei folosesc doar Coranul , pastrat de la Mahomed pana astazi ...

 

Coranul a fost revelat in peste 20 ani , fiind dictat de Mahomed si scris de scribi.

 

Intrucat Coranul este o CONTINUARE a cartilor evreiesti si crestine anterioare , multe din relatarile biblice se regasesc in Coran , inclusiv unele despre Isus , de obicei cu subtile modificari .

 

Sau , in cazul Persoanei lui Isus , cu IMPORTANTE modificari : Coranul respinge ideea ca Allah si-ar imparti divinitatea cu cineva.

 

Tot in Coran se spune ca Allah isi protejeaza profetii , inclusiv in fata suferintei fizice ,

drept pentru care se afirma ca Isus a fost ridicat la cer INAINTE de rastignire ( ipoteza falsa , evident )

 

Coranul este considerat ultima carte sfanta .

 

Mahomed , profetul islamului , s-a nascut la Mekka , in jurul anului 570.

La 25 ani se casatoreste cu prima lui nevasta , Hadijea , care avea 40 ani. In jurul anului 610 , incep primele revelatii , in urma carora sotia sa va deveni prima musulmana .

 

Acum sunt un sfert din populatia planetei.

 

Islamismul = o religie monoteista , ce-i drept , dar a carei credibilitate se bazeaza EXCLUSIV

pe revelatiile unui SINGUR individ ... intr-o pestera .

NEMA martori , nimic din ceea ce ar putea da credibilitate unor afirmatii.

Pai l-a ajutat... "inspiratia divina". :cheer:

Biblia ne invata : << Orice lucru poate fi ADEVERIT pe baza spuselor a DOI sau TREI martori. >>

( am citat din memorie , dar nu pot da locatia exacta din Biblie )

 

Orice eveniment consemnat de trei ori, aşa cum este de exemplu convertirea apostolului Pavel, este foarte semnificativ nu numai pentru Luca, ci pentru orice scriitor din antichitate.

 

Crestinismul = prima dintre cele trei religii MONOTEISTE , ce merita a fi luate in considerare ,

se bazeaza ,( CRED EU ) pe NUMARUL martorilor care au fost prezenti la desfasurarea evanimentelor

:flowers: De unde ai scos perla asta? :stars: Religa mozaica a fost monoteista vreme de citeva mii bune de ani inainte de aparitia crestinismului. Si chiar si egiptenii au avut citeva incercari de religie monoteista.

 

<< Hristos a murit pentru păcatele noastre, a fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru tine ce e mai VERIDIC , daca ai compara doua bagaje de informatii referitoare la ACELASI subiect :

 

ORIGINALUL sau COPIA ?

 

Cartea dupa care te-ai inspirat sau fitzuica pe care ti-ai facut-o dupa ea ?

problema noastra majora este ca originalul a disparut de mult prea mult timp.

treaba asta cu originea religiilor, acea poveste X folosita ca baza sau sursa de inspiratie pentru povestirile viitoare, se aseamana cu o tanti decolorata si vopsita de o mie de ori. culoarea originala a parului ar putea fi estimata doar daca isi lasa parul sa creasca fara alte interventii, dar, din pacate, lucrul acesta nu mai este posibil - tanti a chelit intre timp de la chimicalele din vopseluri.

am putea sa ne orientam cat de cat dupa pozele din tinerete, dar si alea sunt alb-negru si mancate de vreme si carii.

asa ca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×