Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

De ce crestin? de ce Biblia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cat 2000 de ani de cand a fost scrisa biblia? ia ganditi-va de cate ori a fost interpretata si rastalmacita fiecare fraza si propozitie ca sa capete sensul dorit de niste minti bolnave? consider ca cel care a facut asta ar trebui sa i se ofere un premiu post-mortem pt cea mai cinica si bolnava gluma din istoria omenirii....2000 de ani si inca mai are efect? geniu omul imi scot palaria in fata lui la faza asta

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii? De ce credem ca religia noastra e cea mai buna? de unde a aparut egoismul asta? De ce Dumnezeul nostru e mai bun decat al altora?

movule, tocmai ziceam ieri la "ceva despre cel de sus" ca...religia e singurul loc unde n-ai postat ! :crazy:

 

asta era oftopic desigur !

 

nici una dintre cele enumerate nu e mai buna, mai mult au fost o frana impotriva umanitatii la modul general si impotriva unei spiritualizari interioare.

sigur, multi vor spune ca au si parti bune si as putea fi deacord, insa cu ce pret ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai si de ce Dumnezeul nostru e cel mai bun? parca am fi copii din aia mici care se lauda cu masinutele lor...."A mea e mai mare!"...."Ba a mea e mai rapida!".....Vreau un raspuns.... de ce sa fiu crestin si sa nu fiu...musulman? cu ce e mai bun crestinismul?

Vezi ca in vremurile astea sa fii musulman...nu e prea mare afacere. Asa ca stai linistit pe fundul tau (ortodox sau de care e) :crazy: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii? De ce credem ca religia noastra e cea mai buna? de unde a aparut egoismul asta?

 

 

 

Pentru tine ce e mai VERIDIC , daca ai compara doua bagaje de informatii referitoare la ACELASI subiect :

 

ORIGINALUL sau COPIA ?

 

Cartea dupa care te-ai inspirat sau fitzuica pe care ti-ai facut-o dupa ea ?

 

Oaia Dolly , sau CLONA ei ? (obtinuta la a 277-a incercare , organism viabil , dar nu perfect , NU IDENTIC cu cel copiat , avand in vedere bolile grave , anormalitatile , deficientele sistemului imunitar si decesul cauzat de imbatranirea prematura ... , asta ca sa nu mai luam in considerare

partea mai ... soft , avand in vedere ca , de exemplu ... habar n-avea cine-o mulgea pe ... " ma-sa " ! )

 

 

Daca la aceste intrebari este dat un alt raspuns decat cel logic , acesta nu va fi fiind dictat decat de o profunda ignoranta , dublata de rea vointa si falsa impresie de " descoperire " a " adevarului "...

 

 

Refeitor la Coran , musulmanii recunosc originea divina a Bibliei , insa considera ca aceasta a fost schimbata in timp de oameni , motiv pentru care ei folosesc doar Coranul , pastrat de la Mahomed pana astazi ...

 

Coranul a fost revelat in peste 20 ani , fiind dictat de Mahomed si scris de scribi.

 

Intrucat Coranul este o CONTINUARE a cartilor evreiesti si crestine anterioare , multe din relatarile biblice se regasesc in Coran , inclusiv unele despre Isus , de obicei cu subtile modificari .

 

Sau , in cazul Persoanei lui Isus , cu IMPORTANTE modificari : Coranul respinge ideea ca Allah si-ar imparti divinitatea cu cineva.

 

Tot in Coran se spune ca Allah isi protejeaza profetii , inclusiv in fata suferintei fizice ,

drept pentru care se afirma ca Isus a fost ridicat la cer INAINTE de rastignire ( ipoteza falsa , evident )

 

Coranul este considerat ultima carte sfanta .

 

Mahomed , profetul islamului , s-a nascut la Mekka , in jurul anului 570.

La 25 ani se casatoreste cu prima lui nevasta , Hadijea , care avea 40 ani. In jurul anului 610 , incep primele revelatii , in urma carora sotia sa va deveni prima musulmana .

 

Acum sunt un sfert din populatia planetei.

 

Islamismul = o religie monoteista , ce-i drept , dar a carei credibilitate se bazeaza EXCLUSIV

pe revelatiile unui SINGUR individ ... intr-o pestera .

NEMA martori , nimic din ceea ce ar putea da credibilitate unor afirmatii.

 

Biblia ne invata : << Orice lucru poate fi ADEVERIT pe baza spuselor a DOI sau TREI martori. >>

( am citat din memorie , dar nu pot da locatia exacta din Biblie )

 

Orice eveniment consemnat de trei ori, aşa cum este de exemplu convertirea apostolului Pavel, este foarte semnificativ nu numai pentru Luca, ci pentru orice scriitor din antichitate.

 

Crestinismul = prima dintre cele trei religii MONOTEISTE , ce merita a fi luate in considerare ,

se bazeaza ,( CRED EU ) pe NUMARUL martorilor care au fost prezenti la desfasurarea evanimentelor

 

 

<< Hristos a murit pentru păcatele noastre, a fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MOTIVUL pentru care ... RELIGIA 2 aparuta la ~ 600 ani POST FACTUM , ar putea SUBORDONA RELIGIA 1 , care relateaza DESPRE evenimente ,sau,...

pai...cam cum a subordonat si crestinsmul celelalt religii existente.

MOTIVUL pentru care ... SECOND ar putea ... VREODATA ... contrabalansa acel .. FIRST ,

in pofida tuturor straduintelor mele supraomenesti de a incerca sa inteleg , trebuie sa recunosc ...

... MOTIVUL , in continuare ...... imi scapa ! :flowers:

da...unde-ti scapa ?

pai...ia-o ca la sah! joci prima partida cu albele, la umatoarea ai negrele pe tabla !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cunosc destui oameni buni care nu sunt crestini. Deci NU pentru crestinism?

 

Oamenii la care ma refer eu sunt cei care isi ajuta dusmanul, cei care ii iubesc pe cei care ii umilesc. Asta pare sa fie o forta supranaturala, eu una nefiind capabila cu de la mine putere de asa ceva.

Oamenii acestia buni despre care spui tu...Nu pot decat sa imi inchipui ce ar deveni daca ar imbratisa invatatura lui Cristos. In viata ne situam la nivele diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii la care ma refer eu sunt cei care isi ajuta dusmanul, cei care ii iubesc pe cei care ii umilesc. Asta pare sa fie o forta supranaturala, eu una nefiind capabila cu de la mine putere de asa ceva.

Oamenii acestia buni despre care spui tu...Nu pot decat sa imi inchipui ce ar deveni daca ar imbratisa invatatura lui Cristos. In viata ne situam la nivele diferite.

Sunt mai mult de laudat cei care fac bine fara sa astepte o rasplata fie ea si dupa moarte, cei ce nu fac rau desi nu se tem de iad sau de inchisori, altfel totul este doar interes, chiar si inconstient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii la care ma refer eu sunt cei care isi ajuta dusmanul, cei care ii iubesc pe cei care ii umilesc. Asta pare sa fie o forta supranaturala, eu una nefiind capabila cu de la mine putere de asa ceva.

Ras se intampla sa ajunga la un nivel atat de ridicat de la o zi la alta.... de obicei e o evolutie...

Poate atunci cand preotii vor fi toti ca episcopu Bienvienu din Mizerabilii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×