Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

De ce crestin? de ce Biblia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Urmatorul pas in evolutia omenirii spre o forma mai avansata de existenta.

:crazy: :P 8)

Eventual daca deveniti toti (peste noapte) asemenea imaginii pe care v-o faceti despre Isus.... Ca in forma actuala NU AVETI NICI MACAR O SINGURA SANSA. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: :P 8)

Eventual daca deveniti toti (peste noapte) asemenea imaginii pe care v-o faceti despre Isus.... Ca in forma actuala NU AVETI NICI MACAR O SINGURA SANSA. :o:

Nu prea iti place sa citesti atent.... eu nu am facut referire la implementarile actuale ale crestinismului cum ar fi Ortodoxia, Catolicismul, Protestantismul sau cine stie la ce alte biserici te mai gandesti tu... eu m-am referit la ideile principale ale crestinismului... la iubirea fata de aproapele si progresul necontenit spre lumina... spre o forma mai buna a propriei persoane... la renuntarea la "Eu" pentru "Noi"... la interdependenta adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plus ca Bisericile si-au impartit sferele de influenta...si de aici exista conflicte permanente nu neaparat intre oamenii de rand, ci intre conducatorii acestor comunitati religiaose! de aici apar si acele "injectari" cu ura impotriva celui care nu are aceeasi religie...se ajunge chiar la fanatism!

Oamenii obisnuiti sunt mult mai uniti decat bisericile din care fac parte. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea iti place sa citesti atent.... eu nu am facut referire la implementarile actuale ale crestinismului cum ar fi Ortodoxia, Catolicismul, Protestantismul sau cine stie la ce alte biserici te mai gandesti tu... eu m-am referit la ideile principale ale crestinismului... la iubirea fata de aproapele si progresul necontenit spre lumina... spre o forma mai buna a propriei persoane... la renuntarea la "Eu" pentru "Noi"... la interdependenta adevarata.

Stiu la ce te refereai. Dar ramine in continuare un vis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cunosc destui oameni buni care nu sunt crestini. Deci NU pentru crestinism?

In momentul de fata mai degraba sunt perceputi budistii ca fiind pacifisti decat crestinii... si... cine studiaza macar la suprafata budismul... intelege si de ce... e mai simplu... si mai putin conflictual...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea iti place sa citesti atent.... eu nu am facut referire la implementarile actuale ale crestinismului cum ar fi Ortodoxia, Catolicismul, Protestantismul sau cine stie la ce alte biserici te mai gandesti tu... eu m-am referit la ideile principale ale crestinismului... la iubirea fata de aproapele si progresul necontenit spre lumina... spre o forma mai buna a propriei persoane... la renuntarea la "Eu" pentru "Noi"... la interdependenta adevarata.

 

:P :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat 2000 de ani de cand a fost scrisa biblia? ia ganditi-va de cate ori a fost interpretata si rastalmacita fiecare fraza si propozitie ca sa capete sensul dorit de niste minti bolnave? consider ca cel care a facut asta ar trebui sa i se ofere un premiu post-mortem pt cea mai cinica si bolnava gluma din istoria omenirii....2000 de ani si inca mai are efect? geniu omul imi scot palaria in fata lui la faza asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×