Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

De ce crestin? de ce Biblia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii? De ce credem ca religia noastra e cea mai buna? de unde a aparut egoismul asta? De ce Dumnezeul nostru e mai bun decat al altora?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii? De ce credem ca religia noastra e cea mai buna? de unde a aparut egoismul asta? De ce Dumnezeul nostru e mai bun decat al altora?

Pentru ca asa li s-a spus unora si au inghitit galusca pe nerasuflate. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca traim aici si acum. Daca am trai in Iran crestinii s-ar numi musulmani, daca ar fi trait acum 2000 de ani aici crestinii de azi ar trage cu sategile in nori si ne-am inchina pe Cogaemon lui Zamolxis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca traim aici si acum. Daca am trai in Iran crestinii s-ar numi musulmani, daca ar fi trait acum 2000 de ani aici crestinii de azi ar trage cu sategile in nori si ne-am inchina pe Cogaemon lui Zamolxis.

Frumoase vremuri. :crazy: E rau ca romanii au degradat de atunci pina acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si de ce Dumnezeul nostru e cel mai bun? parca am fi copii din aia mici care se lauda cu masinutele lor...."A mea e mai mare!"...."Ba a mea e mai rapida!".....Vreau un raspuns.... de ce sa fiu crestin si sa nu fiu...musulman? cu ce e mai bun crestinismul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna Biblia decat Coranul sau decat alte carti sfinte ale altor religii? De ce credem ca religia noastra e cea mai buna? de unde a aparut egoismul asta? De ce Dumnezeul nostru e mai bun decat al altora?

Eu vad lucrurile ca pe o evolutie a umanitatii... urmatorul pas consta in renuntarea la violenta... lucru ce nu s-a intamplat...

Crestinismul in forma lui pura a renuntat la legea talionului... din pacate in Islamism inca e prezenta si pentru ca Coranul a aparut dupa Biblie il consider o involutie... Nu zic ca nu are valoare... dar... e un pas inapoi... cel putin din punctul meu de vedere.

Renuntarea la violenta a aparut peste tot ca pasul urmator... din pacate... prea putina lume a acordat atentie.

 

Rugaciunea Evreiasca pentru pace

Vom merge la muntele Domnului, unde vom pasi cu El. Vom schimba sabiile noastre in pluguri si sulitile noastre in cosuri de cules fructe.

Fie ca nici o natiune sa nu-si ridice sabia impotriva alteia, si fie ca noi sa nu invatam niciodata arta razboiului.

Si nimanui nu ar trebui sa-i fie frica de vecin, pentru ca asa a spus Domnul.

 

Lao Tsu, China

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca Bisericile si-au impartit sferele de influenta...si de aici exista conflicte permanente nu neaparat intre oamenii de rand, ci intre conducatorii acestor comunitati religiaose! de aici apar si acele "injectari" cu ura impotriva celui care nu are aceeasi religie...se ajunge chiar la fanatism!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La un anumit moment crestinismul a insemnat un pas inainte. Acum este o frana.

Mai degraba o farsa... presupunand ca prin crestinism te referi la biserica ca si entitate... crestinismul autentic a fost si va ramane... "urmatorul pas" :crazy:

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai degraba o farsa... presupunand ca prin crestinism te referi la biserica ca si entitate... crestinismul autentic a fost si va ramane... "urmatorul pas" :crazy:

Urmatorul pas spre ce anume? Uitare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×