Sari la conținut
Forum Roportal
mari_p_mari

Cand poate fi atacata donatia ? Cum poate deveni donatia definitiva?

Postări Recomandate

Cand poate fi atacata donatia ???? Cum poate deveni donatia definitiva???

Problema mea deriva din cerintele unei banci.

Am vrut sa iau un imprumut pe care il garantam cu ipteca de grad I asupra apartamentului-dobandit in urma unei donatii, dar banca nu accepta pe motiv ca donatia poate fi atacata oricand de mostenitori.

 

Jurista bancii imi cere o declaratie data de fratele meu si sotia lui in fata notarului prin care sa spuna ca la data semnarii contractului aveau o fetita. Se leaga de faptul ca in contract nu se stipuleaza ca exista un copil.

 

Ce e curios e faptul ca notarii refuza sa intocmeasca acea declaratie pe motiv ca nu au auzit de asa ceva Exista declaratii de genul asta? Cum suna?

-

Apartamentul l-am dobandit ca urmare a donatiei facuta de fratele meu si sotia lui. In momentul semnarii contractului de donatie fratele meu avea un copil de 1 an si 3 luni.

 

 

 

Contractul de donatie suna cam asa:

 

Contract de donatie

Intre subscrisii Pricop P Pavel cnp -1750615371111; Pricop Ana cnp 27405101111, domiciliati in _______ in calitate de donatori; Pricop Maria cnp 2770127371111 domociliata in_____in calitate de donatara, a intervenit prezentul contract de donatie :

 

-Noi Pricop P Pavel si Pricop Anadonam irevocabil si fara sarcini,[/i] sorei si respectiv cumnatei noastre Pricop Maria dreptul de proprietate asupra imobilului situat in ____format in totalitate din apartament cu 3 camere, dependinte, avand suprafata construita__, suprafata utila, dreptul accesoriu de proprietate asupra cotelor parti din constructii, instalatii, dotari, care prin natura si destinatie pot fi folosite numai impreuna precum si terenul aferent in suprafata de __ mp cota indivizibila din totalul suprafetei pe care este construit blocul

 

Imobilul este identificat sub numar cadastral____ intabulat in Cartea Funciara Individuala_____ si rezulta din documentatia cadastrala anexa la contract

 

Imobilul l-am dobandit noi donatorii prin cumparare in timpul casatoriei in conditiile art 30 din codul familiei cu contractul de vanzare cumparare autentificat la biroul notarial : _____intabulat in cartea funciara nr____achitat integral

 

-Noi, donatorii declaram pe propria raspundere ca imobilul nu este grevat de sarcini, nu are impozite restante, nu este urmarit pt datorii sau indisponibilizat si nu a facut obiectul altei instrainari, garantam donatara pentru orice evictiune in conditiile art 828 din Cod civil.

 

Donatara intra in stapanire de drept si de fapt asupra imobilului ce donam de la data autentificarii contractului.

 

-Eu , Pricop Maria , accept donatia facuta de fratele meu Pricop P Pavel si sotia acestuia Pricop Ana asupra imobilului descris mai sus care dobandeste regimul juridic de bun propriu in conditiile art 31 din Codul Familiei. Cunosc calitatea de proprietari a donatorilor si situatia juridica a imobilului . ma oblig sa achit datoriile donatorilor fata de asociatia de proprietari si fata de unitatea de distribuire a energiei electrice

 

Ni s-au pus in vedere dispozitiile legale raportabilitatea donatiilor

 

Noi partile convenim urmatoarele:

1) taxele si impozitele locale privesc pe donatara de la data autentificarii contractului

2) consimtim la intabularea dreptului de proprietate pe numele donatarei prin intermediul biroului notarial in conditiile legii nr 6/1996 modificata___

3) cheltuielile de perfectarea contractului si transferul dreptului de proprietate se suporta de donatara

 

Ni s-au adus la cunostinata prevederile cu privire la combaterea evaziunii fiscvale si obligatia noastra de a comunica schimbarea proprietatii organelor financiare in termen de 30 zile de la autentificare. Ne asumam raspunderea pentru sinceritatea declaratiilor din contract

Numai pt taxarea actului valoarea imobilului o apreciem la ____

Tehnoredactat in 6 exemplare, astazi , data autentificarii , la sediul biroului

 

 

Donatori, Donatara

semnatura semnatura

 

mari_p_mari@yahoo.com

daca doriti puteti sa-mi scrieti pe adresa de mail de mai sus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×